Váš železničný portál
Registrovať sa

Polonizovaná dvojička 131.025-026 ZSCS, časť II. – Na skúšobnom okruhu v Poľsku

Reportáže 14.4.2008 22:00 Marián Dujnič Zobrazené: 3140

  V týchto dňoch bola na skúšobnom okruhu CNTK (Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa) neďaleko mesta Żmigród v Poľsku „polonizovaná“ dvojička 131.025-026 Železničnej spoločnosti Cargo Slovensko. Podrobuje sa tam rozsiahlym testom, ktoré majú overiť, či je spôsobilá jazdiť na tratiach našich severných susedov. Minulý týždeň som sa za spišskonovoveskou dvojičkou vypravil vlakom.
Presun elektrického rušňa 131.025-026 Železničnej spoločnoti Cargo Slovensko zo Spišskej Novej Vsi cez Zwardoń na skúšobný okruh (Tor doświadczalny CNTK) pri poľskom meste Żmigród vzbudil veľkú pozornosť informovaných železničných fanúšikov ale i náhodných svedkov.

Dvojičky už do Poľska pravidelne jazdia

niekoľko rokov, aj keď zatiaľ len na sedemkilometrovom úseku malebnej halíčskej trate Čirč, štátna hranica – Muszyna, PKP. V súvislosti s pripravovaným nasadením radu 131 ZSCS (a recipročne ET41 PKP Cargo) na nákladných vlakoch do poľského, resp. slovenského vnútrozemia, sa obidve rušňové rady musia zúčastniť testov, ktoré rozhodnú, či im na to príslušné štátne dráhové úrady udelia súhlas. Zatiaľ čo dvojičky majú konečnú v stanici Muszyna, poľské ET41 jazdia na našom území na Kysuciach medzi Zwardoń, štátna hranica – Skalité.

Rušeň 131.051-052 ZSCS s nákladným vlakom prechádza 23. septembra 2006 po malebnom poľskom úseku trate Muszyna – Plaveč.

Ak všetko pôjde podľa očakávania, rušne radu 131 budú jazdiť až do stanice Nowy Sącz a ET41 do Žiliny, prípadne až do Martina.

Testy dvojičky na skúšobnom okruhu CNTK sú naplánované na desať dní. Hlavný dôraz sa pri dynamických skúškach kladie na posúdenie činnosti pulzných zariadení a ich vplyv na koľajové obvody a meranie prítlaku zberača na trolejové vedenie. Súčasťou skúšok je aj činnosť brzdového ústrojenstva , meranie mechanických otrasov, vnútornej i vonkajšej hlučnosti a správanie HDV v oblúkoch pri rôznych rýchlostiach. Pozornosť sa venuje aj meraniu rýchlosti a súčasťou statických skúšok sú merania osvetlenia čela a konca rušňa a stanovišťa vodiča.

Počas dynamických skúšok, ktoré prebehli minulý týždeň, jazdila naša dvojička so štvoricou elektrických rušňov radu ET22 z rušňového depa Wrocław.

So súhlasom vedúceho skúšobného okruhu CNTK pána Waldemara Szulca a vedúceho skúšok za slovenskú stranu pána Petra Tyka z vedenia ZSCS som sa v dňoch 9. a 10. apríla 2008 zúčastnil fotografovania polonizovanej dvojičky na okruhu.

Do mesta Żmigród som cestoval z Bratislavy vlakom IC501, v Žiline som prestúpil do ošumelej súpravy R 332 Goral, ktorý ma doviezol do stanice Katowice. Odtiaľ som pokračoval rýchliko Światowid smerujúcim do Štetína a po 12 hodinách cestovania som vystúpil v cieľovej stanici. Okruh je vzdialený od mestečka približne 5 kilometrov a dopravil som sa tam autostopom.

Skúšobný okruh CNTK meria 7725 metrov a má polomery oblúkov 600, 700, 800 a 900 metrov. Jedna z prípojných koľají má polomer oblúka 150 metrov. Trať je stavaná na maximálnu rýchlosť 120 km/h.

Kým v čase môjho podvečerného príchodu na okruh bolo príjemne slnečno, v noci prechádzal cez Poľsko výrazný studený front s dažďom a prvé hodiny nasledujúceho rána 10. apríla 2008 bolo zamračené, hmlisto a chladno. Atmosféra snímok pripomína skôr jeseň než jar. Napokon sa krátko pred poludním inverzná oblačnosť rozplynula a príroda ukázala fotografom svoju prívetivejšiu tvár.


Spišskonoveská dvojička 131.025-026 ZSCS v spoločnosti poľskeho rušňa ET22-004 dňa 9. apríla 2008 na skúšobnom okruhu CNTK neďaleko mesta Żmigród.


Raňajšia atmosféra 10. apríla 2008 na skúšobnom okruhu CNTK pripomínala skôr jeseň než jar.


Dvojička so súpravou nákladných vozňov, s ktorými vykonala na okruhu testovacie jazdy.


Vedúci Skúšobného okruhu CNTK pán Waldemar Szulc kontroluje či je všetko pripravené na začatie testov.


Posledné inštrukcie od zamestnancov CNTK pre spišskonovoveskú posádku dvojičky.


Dvojička v nostalgicky ladenej krajinke pri rýchlosti 100 km/h.


Poľský tím pri meraní vplvu jazdy dvojičky na koľajové obvody.


Dvojička v akcii. Vľavo prípojná koľaj do stanice Żmigród na hlavnej trati Katowice – Poznań.


Počas tejto jazdy sa merala vnútorná hlučnosť rušňa.


Dvojička po skončení meraní vplyvu na koľajové obvody. V pozadí dedinka Karnice.


Krásavica pózuje pre fotografov pred budovou CNTK.


Slovenská a poľská dvojička. Hoci boli obidva stroje vyrobené v rovnakom období koncom sedemdesiatych rokov,
design rušňa z plzeňskej Škodovky prezrádza odlišnú konštruktérsku školu než výrobok podniku H. Cegielski – Poznań.
Design ET41 pochádza zo skoršieho obdobia, keď vznikal rad EU 07.


Poľský špecialista pri meraní vonkajšej hlučnosti rušňa. V pozadí diskutujú páni Paugsch a Fridrich zo ZSCS.

Quo vadis dvojička?

Počas dlhej cesty z Bratislavy do Żmigródu mi hlavou prebiehali rôzne myšlienky o budúcnosti našich dvojičiek. Preprava tovarov na ŽSR stagnuje, resp. klesá, železničná dopravná cesta u nás patrí k najdrahším v EÚ, vláda pritom uvažuje o výstavbe novej širokorozchodnej trate od hraníc s Ukrajinou k hraniciam s Rakúskom. Úvahy o premene jednosmernej elektrickej sústavy na striedavú na hlavnom ťahu Púchov – Košice – Čierna nad Tisou nadobúdajú konkrétnejšie obrysy. V Železničnej spoločnosti Cargo Slovensko jestvujú plány rekonštruovať časť flotily dvojičiek na dvojsystémové rušne. Tak či onak, je celkom možné, že dvojičky sa môžu v bližšej či vzdialenejšej budúcnosti presunúť na výkony do Poľska, kde tranzitná nákladná doprava na línii Východ – Západ vzrastá. Udelenie súhlasu Poľského dráhového úradu rušňom radu 131 ZSCS na prevádzku na Poľských štátnych železniciach môže byť dobrým vkladom pre ich ďalšiu perspektívu. Teraz budeme netrpezlivo čakať, kedy vydá Urząd Transportu Kolejowego „Świadectwo dopusczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego serii 131 wg oznaczenia kolei słowackiej“.

Rozlúčka a spiatočná cesta na Slovensko

Nadišiel čas rozlúčky s dvojičkou i s okruhom a s milými ľuďmi. Vduchu som poprial spišskonoveskej dvojičke úspech v testoch a šťastný návrat pod Tatry. Trochu mi prišlo ľúto, že avízované poľské Flirty mali doraziť na okruh až po mojom odchode (nehovoriac o motorovom vozni z bydhošťského podniku PESA pre Taliansko). Popoludní som sa vybral z okruhu na stanicu v Żmigróde peši, no neprešiel som ani sto metrov a zastavil mi ochotný vodič školského autobusu. Do Katowic som pokračoval rýchlikom Galicjanka. V nočných hodinách sa dá cestovať na Slovensko len v ležadlových alebo lôžkových vozňoch vlakov smerujúcich do Českej republiky. Bol som šťastný, keď mi na krátky úsek cesty z Katowic do Bohumína (cca 1 hodina jazdy) predal lôžkový lístok za 10 euro sprievodca českého lôžkového vozňa v medzištátnom rýchliku 209 Vltava. V Bohumíne nasledoval prestup na R 423 Cassovia a v Žiline na R 614 Zemplín do Bratislavy. Úsek Żmigród – Bratislava som absolvoval za 17 hodín. Neuplynulo ani 24 hodín od návratu z Poľska a v sobotňajšie ráno som sa viezol s IC 501 opäť do Poľska, tentokrát za českým peršingom radu 163, ktorý jazdí každú sobotu z Krakowa pozdĺž hraníc do Krynice. Ale o tom viac v jednej z ďalších reportáží.

Ďalšie informácie o testoch dvojičky 131.025-026 ZSCS nájdu záujemci v časopise „Železniční magazín“ a Railvolution.

Počas spiatočnej cesty sa mi podarilo vyfotografovať niekoľko zaujímavostí. Tu sú niektoré z nich.


„Poľskí súkromníci“ – aj u nás známy dopravca CTL – Rail (po novom CTL -Logistics) s nákladným vlakom na čele s rušňami ET 22-R002
a so „sputnikom“ radu ET 21 pri prechode dňa 10. apríla 2008 cez stanicu Żmigród.


Premaľovávanie rušňov postihlo aj populárny rad EU07 PKP, keď časť flotily prešla k novovzniknutým PKP – Przewozy Regionalne.
Takmer „blonská“ EP07-1019 s vlakom R 65105 Jeziorak vchádza 10. apríla 2008 do stanice Żmigród.
Spestrením snímky je vodný žeriav, ktorý slúži na napájanie parných rušňov z depa Wolsztyn počas nostalgických jázd na trase Wroc
ław – Wolsztyn.


Nezmar – pantograf radu EN 57 v sympatickej modernizovanej verzii pripomína predvojnového
Lietajúceho Hamburčana Nemeckých ríšskych železníc.

V šesťdesiatych rokoch Poliaci prezývali pantografy EN 57 Gomulka (podľa prvého tajomníka PZRS).
Na Slovensku, kam prichádza EN 57 sezónne do Plavča, je pantograf nazývaný železničným personálom „lajkonik“ – podľa historickej prezývky mesta Kraków.
Snímka z 10. apríla 2008 pochádza zo stanice Wroc
ł
aw Główny.


Nočná atmosféra stanice Żmigród.


Čakanie na nočný vlak na stanici Żmigród.


Poľská EU07-511 dňa 11. apríla 2008 po príchode s vlakom R 209 Vltava (Moskva – Minsk – Praha) do stanice Bohumín.

O preprave polonizovanej dvojičky zo Spišskej Novej Vsi na PKP ako aj o úpravách na rušni zverejnila RAILPAGE článok, ktorý si môžete pozrieť na

https://www.railpage.net/modules/news/article.php?storyid=1653

Niektoré užitočné linky:

http://www.utk.gov.pl/
http://www.cntk.pl/

Celosieťový cestovný poriadok PKP 2007/2008:

http://www.pr.pkp.pl/,informacje-biezace,s,0,552.html

Snímky: 2008 © Garin

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Polonizovaná dvojička 131.025-026 ZSCS, časť II. – Na skúšobnom okruhu v Poľsku

362.005 zo dňa 15.4.2008 7:47

Skvelá reportáž!
Dodám len, že včera absolvovala TBS-ku po periodickej oprave „dvojička“ 131.051+052 v úseku Spišská Nová Ves – Spišské Vlachy.

ad kotva:
Možno boli aj v PP, ale isto boli vo Vlachoch.

Reagovať

kotva zo dňa 15.4.2008 8:38

Včera absolvovala TBS dvojica, ale nie som si istý či v úseku SNV – Spišské Vlachy, mám info, že tentokrát to bolo v úseku SNV – Poprad.

Reagovať

rodney001 zo dňa 15.4.2008 9:14

No Garin skoda ze si sa mi neozval.mohol som Vam v tej ceste pomoct (preklady,doprava atd) , s kym si tam bol?Byvam 100 km od Zmigrodu, tu dvojicku som videl minulu nedelu v zst Wroclaw Brochow ako isla na ten okruh.

Reagovať

passion zo dňa 15.4.2008 10:31

Prešla tá dvojička aj nejakou úpravou, ktorá by ju odlišovala od ostatných dvojičiek, keď sa teda volá „polonizovaná“?

Garin, mimochodom, na tej jednej fotke je EP07.1019, nie EU07.1019… Pekná reportáž :byebye:

Reagovať

eminem zo dňa 15.4.2008 11:09

Bol som šťastný, keď mi na krátky úsek cesty z Katowic do Bohumína (cca 1 hodina jazdy) predal lôžkový lístok za 10 euro sprievodca českého lôžkového vozňa v medzištátnom rýchliku 209 Vltava. V Bohumíne nasledoval prestup na R 423 Cassovia a v Žiline na R 614 Zemplín do Bratislavy. Úsek Żmigród – Bratislava som absolvoval za 17 hodín

A TOTO JE DOVOD PREčO SA MI ,MOC VLAKOM CESTOVAT NECHCE, A MYSLíM žE NIE SOM SáM=====KLESá MNOžSTVO TOVARU A POTOM SA TU VYPISUJE O OBAVáCH O OSUDE DVOJIčIEK.

P.S. DARGOV A SPIšAN MáVALI 16VAGÓNOV A TATRAN 12VAGONOV.
P.S.S.RAZ DO PRAHY Z NEMECKA DOVLIEKLI 21VAGÓNOV-TAK SME MUSELI JEDEN ODPáJAT-NORMA BOLA DO BLAVY 80 OSí.

Reagovať

peter91 zo dňa 15.4.2008 18:32

No dvojička včera dorazila do depa SN. Väčšie úpravy vraj na nej neboli robené až na prepojenie zberačov káblom po streche rušňa.

Reagovať

eminem zo dňa 15.4.2008 18:59

pre mna sínusovkára je nepochopitelné čo znamená ten symbol tyristoru za dverami na dvojičke?????

vie mi to niekto vysvetlit

hádam to nepokročilo tak daleko že ba odmontovali odporníky???

vdaka

Reagovať

favoritPO zo dňa 15.4.2008 19:41

Ad Eminem – to nie je znacka tyristora , ale diody ! A malovali to na masinky preto aby boli odlisné od tých ktore este nemali namontovany elektronicky regulator riadenia MIRER 8031 … ale dnes by ho uz mali mat vsetky….

Reagovať

eminem zo dňa 15.4.2008 19:47

no fakt dobre je to dióda

dakujem za objasnenie aj ked neviem čo má symbol diódy spoločné z vlakovým zabezpečovacím systémom.

rovnako tam asi potom mohlo byt aj písmeno „M“
ale symbol je symbol o.k.

Reagovať

passion zo dňa 15.4.2008 20:17

eminem:
Mirer nie je vlakový zabezpečovač, ale ako napísal favoritPO elektronický regulátor riadenia. Nemá nič spoločné so zariadením Mirel. Teda až na trochu spolupráce.

Garin:
Nie je zač :byebye:

Reagovať

eminem zo dňa 15.4.2008 22:18

jjáááájjj…!!!!

no je to pre mna fakt príliž na severe

Reagovať

Palio zo dňa 18.4.2008 22:38

Paráda! Veľmi pekná reportáž! 🙂

Reagovať

JCM zo dňa 26.4.2008 19:36

Podla mojich informacii ma tato dvojicka len jeden zberac kerametalovy a z jednej sekcie na druhy siel napajaci kabel.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *