Váš železničný portál
Registrovať sa

Peronizácia PREŠOV – I. časť

Fotoreportáže 21.8.2006 18:40 Ing. Michal REPKO Zobrazené: 3334

 Prešov ako posledné krajské mesto ležiace na koridore sa konečne dočkalo krytých nástupíšť, na ktorých vybudovaní sa momentálne pracuje. Projekt pod vedením ŽSR spolu financuje Európska únia. Podrobnejšie informácie o aktuálnom stave žst. Prešov získate po stlačení tlačidla „Viac…“

Prešovčania zvolili presne opačnú taktiku ako ich kolegovia z Popradu-Tatier. Kým v Poprade začali výstavbu nástupíšť a podchodu na koľajach pred staničnou budovou, tak v Prešove zahájili stavbu, výstavbou 3. nástupišťa. Stavba na ktorej sa plánuje preinvestovať až 600 miliónov korún začala presne 7. apríla 2006 a to slávnostným položením poslednej dlaždice, vtedajším predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom. Takto zoradené dlaždice vytvorili nápis „Prešov“.

Počas stavebných prác ktoré majú byť ukončené do konca roka 2007 sa plánuje okrem výstavby ďalších dvoch krytých nástupíšť a podchodu, aj rekonštrukcia starého nástupišťa. Modernizovať sa bude i oznamovacie a zabezpečovacie zariadenie. Novinky chce zaviesť aj Železničná spoločnosť Slovensko a to zavedením inovovaného systému KVC. Atraktívnosť vlakovej dopravy medzi Prešovom a Košicami istotne zvýšia nové dvojpodlažné elektrické jednotky, ktorých nákup je plánovaný už v najbližších dvoch rokoch.

Osobná doprava je v tomto uzle momentálne dosť obmedzovaná, na nástup a výstup cestujúcich sa používajú len prvé tri koľaje pri staničnej budove. To však nieje vždy dostačujúce a tak je možné zazrieť i to, že vlak je pristavený až na 10-tej koľaji. Prístup k tejto koľaji je možný len priamo cez rozostavené 3. nástupište a to cez provizórny prechod, ktorý zjavne neslúži len stavebníkom, či zamestnancom železníc, ale občas aj samotným cestujúcim.

Výstavba 3. nástupišťa si vyžiadala vylúčenie až piatich dopravných koľají. Konkrétne ide o koľaje 1, 2, 3, 4 a 6.

Prešovčania sa s koľajou číslo 2 môžu nadobro rozlúčiť, pretože sa na jej mieste momentálne buduje nástupište číslo 3. Podobný osud zastihne i koľaj číslo 5, na ktorej onedlho vyrastie 2. nástupište.

Viac fotografií z rekonštrukcie stanice Prešov nájdete vo Fotogalérii k článku. Fotografie sú aktuálne ku dňu 21. august 2006.

Súvisiaci článok:
Rekonštrukcia žst. PREŠOV za 600 miliónov

Text: Michal REPKO (Mysxo_SN) ©
Fotodokumentácia: Michal REPKO (Mysxo_SN) ©

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Peronizácia PREŠOV – I. časť

Presovcan zo dňa 21.8.2006 20:17

Pekne spracovaná reportáž kedže bývam v Prešove tak mam veľmi dobrý prehľad o tom čo sa robí na stanici.Len jedna vec mi vadí ze to príliž robia pomaly!!! 😆

Reagovať

Petery zo dňa 21.8.2006 20:56

„…Prešov ako posledné krajské mesto sa konečne dočkalo krytých nástupíšť…“
A čo Nitra? Tam tiež nie sú kryté nástupné plochy…

Reagovať

Michal Repko zo dňa 22.8.2006 6:24

Ad. Petery

Dobrý postreh! 🙂
Pravdu povedať všetky krajské mestá majú kryté nástupišťa…, ale zabudol som dodať, že iba tie krajské mestá čo sú na koridoroch…
😀

Reagovať

ACLine zo dňa 23.8.2006 12:46

tam je nejaky „koridor“? 😀

Reagovať

Michal Repko zo dňa 23.8.2006 15:39

Ad. ACLine

No ked nevies, tak cez Prešov prechádza koridor číslo IX. (sever – juh), ktorý cez naše územie ide z Plavča do Čane…

Reagovať

ACLine zo dňa 26.8.2006 20:31

Wow, Corridor Number Nine 😮 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *