Váš železničný portál
Registrovať sa

Otvorenie sezóny Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu

Tip na výlet 26.4.2006 9:30 Juraj Streber Zobrazené: 1465

Na 1. mája sa uskutoční otvorenie novej sezóny Čiernohronskej železničky. Všetko sa začne v stanici Chvatimech už o 9.30 hod.
K hlavným zdrojom obživy obyvateľstva v tejto lokalite už od nepamäti patrila ťažba a spracovanie dreva. Pôvodný, jednoduchý prepravný systém dreva bolo po čase nutné prispôsobiť narastajúcim potrebám priemyslu, a tak sa dlhé a tiahle lesnaté doliny Karpatského oblúka stali miestom výstavby efektívneho a kapacitného dopravného systému – lesnej železnice.

S pravidelnou železničnou dopravou sa začalo v roku 1908 a trať mala dĺžku 131,98 km. Lesná železnica sa potom zapísala aj do dejín SNP, keď zabezpečovala partizánom dovoz munície a jedla do hôr.

Železnička, dnes už štátna kultúrna pamiatka, bola obnovená a znovu spustená 11. mája 1992. V súčasnosti je z pôvodnej lesnej železničky zrekonštruovaný 12 km úsek z Čierneho Balogu do Hronca a Vydrovskej doliny, kde je na stanici v Čiernom Balogu zriadené i jej múzeum. Železnica je jeho súčasťou a slúži na sezónnu turistickú prevádzku, idylické jazdy pôvodným vlakom, ideálne nielen pre rodiny s deťmi.

Viac informácií ako napr. cenníky, cestovné poriadky, rezervácie nájdete na oficiálnej stránke ČHZ www.chz.sk

Zdroj: ČHZ

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *