Váš železničný portál
Registrovať sa

Okolie Bratislavy trochu inak

Reportáže 29.5.2007 22:00 Dušan Kelo Zobrazené: 1440

 Keď som sa zúčastnil s časťou rodinky v sobotu 18. ročníka Cyklotúry priateľstva cez tri štáty, ešte som netušil, že sa o tom rozhodnem napísať na túto stránku.

Motivoval ma k tomu hlavne pohľad z bicykla, ktorý je pre železničného fotografa prinajmenšom zaujímavý. Kvalita dokumentačných fotografií zodpovedá účastníkovi pelotónu a preto nebol čas hľadať lepšie miesto, či prebiehať na druhú stranu kvôli slnku. Štart z Námestia Slobody bol presne o 9:00. Pelotón sa vydal cez most SNP na Rusovce a čoskoro sa priblížil ku trati do Rajky. O výlete do Rajky písal prednedávnom Palo a okrem toho tam o tomto čase posunovala iba maďarská žehlička, tak začnem až za stanicou Rajka.

Trať pokračuje popri ceste a tesne pred dedinkou Bezenye odbočí ostrým pravotočivým oblúkom smerom na Hegyeshalom. Pelotón pokračoval síce ďalej na Mosonmagyaróvár( kde je výborné termálne kúpalisko), ale v dedinke Bezenye je cestná odbočka na Hegyeshalom, ktorá vedie v tesnej blízkosti trate, kde sa dá nájsť veľa pekných miest na fotografovanie najmä v období kvitnúcej bazy či agátov.

Po prejdení cca 40 km sa pelotón zastavil v Mosonmagyaróváre a po hodinovej prestávke na občerstvenie pokračoval ďalej cez Hegyeshalom do Rakúskeho Nickelsdorfu – cieľa cyklotúry.

V Hegyeshalome cestu križovalo železničné priecestie – ktoré na moje potešenie začalo blikať.

Z Hegyeshalomu odchádzal nákladný vlak vedený rušňom OBB 1044 045-1 smerom do Rakúska. Keďže sa jedná o hlavnú trať z Viedne do Budapešti o zaujímavosti na koľajach určite nebude núdza…

Po príchode do cieľa nasledoval obed a program, ktorý pripravili miestni organizátori. My sme však nečakali na organizovaný odchod, ale vybrali sme sa sieťou zaujímavých cyklotrás do Bratislavy.

Hneď za Nickelsdorfom pred dedinkou Zurndorf je pekný cestný nadjazd už spomínanej hlavnej trate v záreze. Toto miesto by tiež stálo za fotečku, ale zrovna nič nešlo a tak sme pokračovali ďalej. V dedinke Zurndorf sme odbočili na cyklotrasu, ktorá vedie popri riečke Leitha a sú tu odpočinkové miesta,

ktoré ponúkajú aj takýto výhľad:

Po pár kilometroch sa pred nami objavil železničný betónový most trate Gattendorf – Bratislava Petržalka, popod ktorý vedie cesta aj riečka. Svahy sú spevnené skalami – veľmi pekné miesto. Od tohto miesta vedie 10 kilometrov trate striedavo v poliach a lužných lesoch, pričom za dedinkou Pama sa rozvinie nádherná panoráma Bratislavy s množstvom veterných elektrární.

Keď sme sa zastavili na krátky fotohalt, od Kittsee sa začali ligotať pozičky. Tento pohľad by si zaslúžil „dlhšie sklo“, ktorý mi malý kompakt i keď so srdcom profesionála žiaľ nevedel poskytnúť.
O to lepší dôvod sa sem vrátiť…

Celý tento obraz pôsobil, ako by energia z vrtuliek priamo poháňala majestátneho Talenta, ktorý presvišťal okolo, ako prievan medzi lopatkami. A musím sa priznať, že tento obraz mi je ďaleko milší, ako energia z Novákov. Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť…
V Kittsee sme odbočili na colnicu, popod most Lafranconi a cez most Hrdinov Dukly domov. Tachometer bicykla ukazoval 100.52 km.

Touto vetou nechcem nikoho strašiť, pretože ak by som si to chcel nafotiť (a to chcem) rozdelil by som si to minimálne na tri akcie a určite by som aj skombinoval dopravu. Napríklad ráno vlakom do Rajky či Hegyeshalomu a odtiaľ do Bratislavy. Vzdialenosť sa tým skráti na polovicu a ešte sa dá využiť aj taktová doprava Viedeň – Bratislava.

Ak sa niekto nechá zlákať, veľmi radi jeho dojmy a fotky uverejníme.

Autor textu a fotografií: Dušan Kelo

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Okolie Bratislavy trochu inak

fajo22 zo dňa 30.5.2007 16:30

Pekná reportáž 🙂

Reagovať

karminek zo dňa 1.6.2007 5:47

Nezbývá mi než pochválit tento článek. :byebye:

Reagovať

okuliarnik zo dňa 3.7.2007 18:13

😆 😆

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *