Váš železničný portál
Registrovať sa

Nové diagnostické vozidlá ŽSR

Aktuality 9.6.2023 0:45 MarianDujnic Zobrazené: 4098

Nové diagnostické vozidlá ŽSR

 

Železnice Slovenskej republiky si objednali v decembri 2019 dvojdielne diagnostické vozidlo pre nedeštruktívne testovanie (DV NDT). V januári 2020 pridali objednávku na jednodielne diagnostické vozidlo na meranie geometrickej polohy koľaje (DV GPK). Národný správca železničnej infraštruktúry Slovenskej republiky sa rozhodol pre výrobky moskovskej firmy TVEMA. Tá patrí medzi popredných svetových výrobcov vozidiel na kontrolu technického stavu tratí. Dodávku sa podujali sprostredkovať a finalizáciu zabezpečiť spoločnosti na území Českej republiky NDCon LOGIC, Praha a XML Team Bratislava. Dvojdielna jednotka pre ŽSR je nová verzia SEVER-1435 TWIN a jej kompletizácia prebehla u spoločnosti TRAK RAIL, Nymburk v hale pri depe v Pardubiciach. V rámci kompletizácie bol do vozidla nainštalovaný vlakový zabezpečovač AŽD Praha, rádiostanica a rýchlomer. Ide o prvý nákup dráhových vozidiel ruskej proveniencie pre nástupnícke  železnice po zániku ČSD.

Najprv prišli do Českej republiky vozňové skrine, z Moskvy do Brestu po železnici a stade do Pardubíc po ceste. Podvozky sa dopravovali z Budapešti. S finalizáciou sa začalo v novembri 2021 a v júni 2022 bolo prvé diagnostické vozidlo pripravené na skúšobné jazdy. Technici sa medzitým obznámili s podobným vozdidlom, ktorý v roku 2021 dodala TVEMA pre Srbské železnice. Vozidlo pre ŽSR však má oproti srbskému mnohé vylepšenia. V júli 2022 bolo vozidlo prevezené do Bratislavy. Po príchode na Slovensko bolo vozidlo deponované u ŽSR v Mostnom obvode Bratislava.

Niekoľko technických údajov. Jednotka je zložená z meracieho a servisného (ubytovacieho) vozňa, usporiadanie B’2’+ 2B‘. Môže jazdiť maximálnou rýchlosťou 120 km/h. Minimálny polomer oblúka je 150 m. Samotné meranie sa uskutočňuje pri rýchlosti 1-70 km/h. Dĺžka jednotky vrátane nárazníkov je 50 360 mm (2×25 180 mm), šírka 2 800 mm, výška nad temenom koľaje 4 285 mm. Celková hmotnosť vozdila je 128 t (2 x 64 t).

Podvozky typu GH250-2.1 MS vyrobila maďarská spoločnosť Ganz Holding. Pohon jednotky zaisťuje dvojica agregátov typu RAilPAck 400 DH firiem Voith a Man.

Zatiaľčo utrazvukový merací systém ECHO – COMPLEX dodala TVEMA, systém na meranie koľajníc vírivými prúdmi dodala nemecká firma PLR z nemeckého Magdeburgu.

Schvaľovací proces prebiehal u Dopravného úradu SR. Zácvik personálu je súčasťou kontraktu a zabezpečujú ho v plnej miere české a slovenské firmy.

ŽSR ešte do konca roku 2023 dostanú vozeň DV GPK, jeho finalizácia prebieha v Srbsku u firmy Šinvoz.Toto vozidlo bude môcť jazdiť maximálnou rýchlosťou 160 km/h, bude vybavené zabezpečovačom LS06 a teiž mobilnou časťou ETCS (typ Auriga firmy CAF Signalling).

Táto zákazka pre ŽSR sa realizuje v období po 24. februári 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu, čo viedlo k uvaleniu rozsiahlych sankcií Západu do Ruskej federácii. Výrobca nahrádza kompenenty, ktoré nemôže získať z EÚ a USA z tretích krajín, z Číny alebo z vlastnej produkcie. Zároveň mntáž musí prebiehať mimo územia Ruska, čo predražuje výrobu minimálne o polovicu. Pôvodne mali ŽSR dostať na tento projekt od štátu 30 miliónov eur.

Na druhej strane, nové diagnostické vozidlá sú na úrovni doby, ich prevádzka prinesie oproti doteraz využívaným vozidlám presnejšie výsledky meraní ako aj úspory, nezanedbateľný je aj komfort posádky s možnosťou ubytovania a prípravy pokrmov a nápojov. Pre nás fanúšikov to znamená, že už sa už nebudeme stretávať na tratiach Slovenska s Bardotkou 751.077 a meracím vozňom GPK a ani s maďarskou defektoskopickou súpravou.

Dňa 16. marca 2023 uskutočnila jednotka SEVER 1435 TWIN zložená z vozidiel 9162 001 a 002 TBZ v úseku Bratislava-Rača – Trnava. Po poldňovom čakaní sa mi ju podarilo zachytiť pri prejazde železničnou stanicou Šenkvice.

Český Železniční magazín zverejnil o nových diagnostických vozidlách podrobný článok vo svojom aprílovom čísle a moju fotografiu umiestnil na titulnú stranu. Vzhľadom na medzinárodné okolnosti mi to vôbec neprinieslo radosť. Cením si však, že redakcia „ŽM“ zozbierala dostatok informácií o vozidlách, o ktorých nový majiteľ z pochopiteľných dôvodov nemá veľa dôvodov sa chváliť. Ako vyštudovaný publicista si ctím zásadu, že verejnosť je potrebné informovať za každých okolností hoci očakávam, že táto kontroverzná téma bude vyvolať rôzne reakcie čitateľov nielen nášho portálu.

Viac informácií: https://www.crz.gov.sk/data/att/4376911_dokument1.pdf

Železniční magazín, ročník 30, číslo 4/2023, strany 47-49

Text a foto: PhDr. Marián Dujnič

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Nové diagnostické vozidlá ŽSR

Rakatron zo dňa 9.6.2023 10:24

Zaškolenie obsluhy vozidiel prebehne na ISS. Tak bude tento proces obstarania dvoch diagnostických vozidiel od renomovaného svetového výrobcu úspešne zavŕšený. Blahoželám!

Reagovať

KakajaKultura TakajaNatura zo dňa 22.8.2023 15:51

Ale isteže !!!

Všetci veľmi dobre vieme, že Rusáci majú tiež najväčšieho trpaslíka a najrýchlejšie hodiny.

A mimochodom, aby sa nezabudlo – ruským vedcom sa ako prvým podarilo rozdojiť capa.

Takže ruské môže byť „renomované“ jedine tak h***o.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *