Váš železničný portál
Registrovať sa

Nehoda vlaků zablokovala trať na Vídeň a Bratislavu

Čierna kronika 15.6.2006 7:30 Peter Dirga Zobrazené: 1550

Ranní nehoda dvou nákladních vlaků ve Vranovicích na tři a půl hodiny přerušila provoz na železniční trati z Břeclavi do Brna, která je součástí mezinárodního tahu na Slovensko a Rakousko. Nárazník z havarovaných vozů navíc poškodil lokomotivu projíždějícího rychlíku.
Doplnené o fotografie z nehody!
K nehodě došlo pár minut po šesté hodině ranní. Nákladní vlak, který jel od Hrušovan u Brna projel návěst a narazil do jiného nákladního vlaku, který stál ve stanici. Asi 70 metrů ho tlačil před sebou.

„Strojvedoucí stojícího vlaku stačil vyskočit, ten z jedoucího vlaku je zraněn,“ řekl iDNES mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Čtyřicetiletého muže s těžkým zraněním odvezl vrtulník do nemocnice v Brně.

„Pacient má mnohočetné zlomeniny dolních končetin,“ upřesnil mluvčí brněnské záchranné služby Luděk Kašparovský. Další dva muži z havarovaných vlaků jsou zraněni lehce, zdravotníci je ošetřili přímo na místě nehody.

Při nárazu vykolejily čtyři vagony stojícího vlaku. „Tři vozy leží na perónu a jedna cisterna je převrácená na bok,“ popsal mluvčí Neusar. Všechny havarované vozy jsou podle něj prázdné.

Vlaky do sebe narazily asi 40kilometrovou rychlostí. Z jednoho z vykolejených vagonů se do vedlejšího kolejiště odlomil nárazník. Po této koleji zrovna projížděl rychlík Vysočina z Břeclavi do Františkových Lázní.

„Jeho strojvedoucí viděl náraz nákladních vlaků a okamžitě použil rychlobrzdu. Přesto lokomotiva rychlíku v rychlosti asi 60 km/hod najela na upadlý nárazník. Cestujícím ve voze se nic nestalo,“ uvedl Zdeněk Neusar z Drážní inspekce.

Škody jdou do milionů
Lokomotiva je po střetu s nárazníkem mírně poškozená. Má uražený vzduchojem, což je součástka na lokomotivě zespodu. Škodu na této lokomotivě inspektoři odhadli na několik desítek tisíc korun.

Železničáři havarovanou lokomotivu odstavili a rychlík Vysočina mohl před půl desátou z Vranovic pokračovat v cestě do Františkových Lázní.

Inspektoři odhadují škodu na trati a na kolejích na čtyři až pět milionů korun. Lokomotivy nákladních vlaků jsou na odpis, škoda na nich je vyčíslena na další milion korun.

Podle mluvčího Českých drah Aleše Ondrůje byl ve Vranovicích obnoven provoz na jedné traťové koleji v 9 hodin a 24 minut. Nehoda podle něj zpozdila čtyři mezinárodní spoje. Dobu zpoždění zatím nedokázal odhadnout.

Příčinu nehody Drážní inspekce stále vyšetřuje. Nehodu zcela jistě způsobil nákladní vlak, který vjel do stanice přes návěst se zákazem jízdy.

„Zatím nevíme, jestli šlo o selhání techniky nebo lidského faktoru,“ dodal mluvčí Neusar. K poslední podobné vážné nehodě podle něj došlo letos v únoru v Kropáčově Vrutici na Mladoboleslavsku.

Zdroj: idnes.cz, ct24.cz

Fotografie su uverejnené zo súhlasom autora.

Autor foto: Martin Holík, www.novamorava.net

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Nehoda vlaků zablokovala trať na Vídeň a Bratislavu

Juraj Streber zo dňa 15.6.2006 7:16

Uz to zacina…
R 231 Rastislav Brno hl.n. (07:18) – Sturovo (10:48) Modrice (07:25) 08:35 mešká 70 min.

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 15.6.2006 7:44

Uz sa tam blizi EC279 Jaroslav Hasek…

Inak to mohlo dopadnut naozaj horsie, keby zasahoval ten naklad viac do jazdnej drahy R nechcem si to ani len predstavit…

Vyzdvihujem POHOTOVOST A SIKOVNOST KOLEGU peto5o ktoremu sa podarilo okrem informacii ziskat aj FOTO!

Reagovať

Juraj Streber zo dňa 15.6.2006 8:14

R672 Vysocina ktory do toho vbehol uz pokracuje dalej, s 218 minutovym meskanim
http://kam.mff.cuni.cz/~babilon/cgi-bin/zpvlaku?672

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *