Váš železničný portál
Registrovať sa

Na přejezdech stále přibývá nehod

Česká republika 3.5.2006 18:50 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 972

Střetů aut s vlakem na železničních přejezdech stále přibývá. V prvním čtvrtletí letošního roku jich Drážní inspekce eviduje 98, což je o 25 více než ve stejném období loňského roku. Letos už na přejezdech zemřelo osm lidí a dalších zhruba 50 bylo zraněno. „Viník nehod je vždy stejný – účastník silničního provozu,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Počet nehod na železničních přejezdech roste několik posledních let. Například v roce 2002 si 235 nehod vyžádalo 24 lidských životů, o tři roky později se stalo 274 nehod, při kterých zemřelo 53 lidí.
Dopravně bezpečnostní akce z loňského května zaměřená na dodržování předpisů na železničních přejezdech prokázala, že řidiči často nerespektují světelné zařízení, přejíždějí před blížícím se vlakem a mnohdy také nedodržují rychlost povolenou pro jízdu přes železniční přejezd.
Podobná akce se kvůli růstu počtu nehod podle mluvčího bude zřejmě opakovat i letos.
Více než 40 procent letošních střetů s vlakem se stalo na přejezdech vybavených světelnou signalizací. Téměř každá desátá nehoda se stala dokonce na přejezdu opatřeném závorami či závorami a světelnou signalizací zároveň.
Řidiči podle Neusara často vjíždějí na koleje ještě bezprostředně poté, kdy výstražná světla začnou blikat. „První automobil většinou koleje přejede, jeho následovníci však již takové štěstí nemívají. Řidiči se také pokoušejí přejet přejezd ihned po průjezdu vlaku i přesto, že červená výstražná světla stále blikají. Neuvědomují si ale, že ve velmi krátkém časovém sledu může po stejné nebo druhé koleji přijíždět další vlak, a vjedou přímo před něj,“ popsal mluvčí příčiny mnoha nehod. Mezi nejvážnější kolize v první čtvrtletí letošního roku patří srážka, která se stala 21. března u Kroměříže. Motorový osobní vlak se tam na přejezdu zabezpečeném výstražnými kříži střetl s osobním automobilem BMW a vykolejil. Nehoda si vyžádala život řidiče a lehké zranění strojvedoucího a čtyř cestujících.

zdroj: www.mdcr.cz

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Na přejezdech stále přibývá nehod

Michal Repko zo dňa 6.5.2006 7:39

Nič sa nedá robiť, potrebné je len začať stavať mimoúrovňové križovatky… 😀

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *