Váš železničný portál
Registrovať sa

Na Olomoucku jezdí vlaky s otevřenými dveřmi

Česká republika 23.7.2006 18:50 Juraj Streber Zobrazené: 1286

Ani po smrti malého Matěje nejsou vagony bezpečné. Pětiletý Matěj Chrástecký zemřel, když u Střeně na Olomoucku vypadl otevřenými dveřmi z jedoucího vlaku. Poučili se cestující a hlavně České dráhy a dbají více na bezpečnost při jízdě vlakem? Jen malý test MF DNES stačil k tomu, aby bylo jasné, že i po této tragédii jezdí některé vlaky stále proti předpisům s dveřmi dokořán.

Je čtvrtek, devět hodin ráno. Kolem lokálky, která před dvaceti minutami vyjela z Olomouce a teď na několik minut zastavila v Hlubočkách-Mariánském Údolí, sviští v protisměru jiný vlak. Když zmizí, ztratí se i průvodčí. Jen dveře po něm zůstávají otevřené. Osobní vlak do Opavy už přitom jede dál.

„To je tady normální,“ říká směrem k otevřeným dveřím vagonu Libor Kubka. Za Hlubočkami se dveře samy zavírají. Vlastně, zavře je prudká zatáčka.

Ve dvou starých vagonech přitom sedí aspoň deset dětí. Zvědavě vykukují z oken a ječí nadšením. Skály romantického Mariánského Údolí jsou tak blízko, že se na ně dá skoro sáhnout, větvičky stromů šlehají zvědavce do tváře.

„Jezdím tady dvakrát až třikrát týdně a dveře tu bývají otevřené velmi často. Je to tu normální,“ potvrdil ve vlaku Petr Glombíček, který ve čtvrtek cestoval do Dětřichova.

V Moravském Berouně vlak zase delší dobu stojí. Mladý průvodčí celou dobu odpočívá na lavičce ve stínu. Pak se vlak rozejde a on naskočí do nejbližšího vagonu. Nikam se však nejede. Výpravčí si všiml otevřených dveří v zadním voze.

Průvodčí musí zase ven, projít až na konec vlaku a dveře zavřít. Teprve pak výpravčí vlak odmávne. Konečně jedeme. Za chvíli má vagon zase dveře otevřené. Dvoje dveře jsou dokořán i ve chvíli, kdy vlak opouští bruntálské nádraží. Výpravčí přesto dává pokyn k odjezdu vlaku.

Několikrát za jízdu dveře otevře sám průvodčí.

Stejné je to i ve vlaku, který z Bruntálu jede do Olomouce – zase otevřené dveře za jízdy, zase nevšímavost pracovníků drah.

Na upozornění o otevřených dveřích průvodčí reaguje podrážděně. „Tak jste je měl zavřít sám. Jak to mám asi udělat, když se dveře otevřou za jízdy a já jsem v předním vagonu? Lítat neumím!“ nadává cestujícím.

Čtvrteční zkušenosti reportérů MF DNES začaly České dráhy hned prověřovat. „Pokud se celá událost potvrdí, půjde o selhání povinnosti jednotlivců, kteří samozřejmě mají přesné instrukce, jaké povinnosti plnit. Jednou z nich je řádné vypravování a jízda vlaku se zavřenými dveřmi. Pokud šetření prokáže, že celá věc proběhla tak, jak je popisována, vyvodíme z toho patřičné důsledky,“ uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Ještě nedávno tentýž mluvčí říkal, že dveře jsou za jízdy zablokované. Dnes už připouští, že to tak není všude. A když se k tomu přidá i nedostatečná práce některých železničářů…

Zdroj: MF Dnes

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Na Olomoucku jezdí vlaky s otevřenými dveřmi

strnda zo dňa 24.7.2006 6:46

Redaktor MF Dnes by si měl nejdříve ujasnit pojmy: jednak kolejová doprava nezná pojem zatáčka, ta je u silnice u železnice jde o oblouk a nemáme vagony ale vozy (osobní, nákladní.
K otevřeným dveřím: u straších typů osobních vozů se otevírají samovolně třeba při průjedzu obloukem, akdyby zminovaný reporter dveře zavřel a nedíval se jak se tomu chychotají děti tak by udělal 100 krát lépe, nedivím se že průvodčí reagoval podrážděně, chtěl bych vidět někoho jiného kdo by musel chodt z jednoho konce vlaku na druhý a jen kontrolovat a zavírat otevřené dveře. to že je dokonce sám otevřel udělal určitě schválně aby vyvětral a trochu provdušnil vzduch ve voze, ani se mu nedivím při takových extrémních teplotách v posledních dnech. Ale to že lidi otevírají dveře ještě před zastavením vlaku a někdy z něj dokonce vyskakují o tom se zde už nepíše. Na závěr jen dodám, že kritizovat a hledat chyby na druhých je to nejjednoduší co může být, a kdyby každý člověk za sebou ty dveře zavřel tak by bylo vše v pořádku. Ale v vše je v lidech….

Reagovať

swingo zo dňa 14.8.2006 14:14

Pravda. Záleží to od ľudí (cestujúcej verejnosti).

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *