Váš železničný portál
Registrovať sa

Na Detskej železnici chystajú v júni Deň detí, nábor mladých železničiarov i Veľký vlakový výlet do praveku

Tip na výlet 28.5.2019 8:41 administrator Zobrazené: 631

V sobotu 1. júna si deti na Košickej detskej historickej železnici prídu na svoje. Oslávia Deň detí so sladkou odmenou, vyskúšajú si jazdu drezínou a ich rodičia si budú môcť s predstihom a výraznou zľavou zabezpečiť výnimočný Veľký lakový výlet do praveku za cenu detského lístka.

               Košická detská historická železnica pripravila pre svojich najmladších a najvernejších cestujúcich malú odmenu pri príležitosti ich sviatku. Pre všetky deti, ktoré sa v sobotu 1. júna prevezú vlakmi detskej železnice je pripravené sladké prekvapenie i bezplatná jazda drezinou po stanici Čermeľ. V tento deň si budú môcť zároveň rodičia, sprevádzajúci svoje ratolesti, navyše zabezpečiť za mimoriadne výhodných podmienok rodinný vlakový výlet „do praveku“ s parnou lokomotívou, ktorý sa uskutoční 22. júna 2019.

Deň detí má byť zároveň pozvánkou pre všetkých nadšencov od 8 rokov, ktorým železnica prirástla k srdcu a chcú sa stať členmi jediného Klubu mladých železničiarov na Slovensku. Takto budú môcť pôsobiť a pomáhať v Košiciach ako malí sprievodcovia, výpravcovia či výhybkári… Nábor detí a študentov sa uskutoční v sobotu 8. júna o 8:45 na nástupnej stanici v Čermeli.

„Podmienkou je čas a chuť ho obetovať záchrane tejto unikátnej atrakcie. Účastníci náboru získajú základné školenie i poučenie o práci na detskej železnici a počas sezóny sa postupne zasvätia  aj do ďalších predpisov a činností. Nový člen dostane originálne tričko, šatku Klubu mladých železničiarov a zápisník s preukazom. Každý si ešte v ten istý deň bude môcť vyskúšať prestavenie výhybky, vypravenie vlaku alebo absolvovať prvú kontrola cestovných lístkov vo vlaku,“ hovorí riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský a dodáva, že mladí, ktorí ešte nedovŕšili 15 rokov, musia prísť v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu.

Klub mladých železničiarov pri Detskej železnici Košice vznikol ešte v roku 2012 a dnes má približne päťdesiat aktívnych členov – žiakov, študentov základných a stredných škôl. Mladí železničiari sa pod vedením starších podieľajú na prevádzke železničky v úlohách sprievodcov,  výpravcov, výhybkárov či informátorov. Tí vytrvalejší a zdatnejší sa časom, a po absolvovaní zákonom predpísaných skúšok, prepracujú aj ku pozícii vlakvedúceho či rušňovodiča.

Parným vlakom do praveku

               V júni Detská železnica Košice a Železničná kompánia Slovenska pozývajú aj na mimoriadnu jazdu parným vlakom s foto-stopom po Hanušovských viaduktoch. Už 22. júna vyrazí súprava historických vozňov ťahaných parnou lokomotívou Ventilovka z Košíc a  Prešova do Hanušoviec nad Topľou, pričom najväčším lákadlom budú unikátne železničné viadukty, prehliadka múzea, kaštieľa, sakrálnych pamiatok i archeoskanzenu s ukážkami života v praveku. „V rámci výletu zavedieme cestujúcich doslova až do doby starých Slovanov, kedy vlaky ešte nejazdili. Toto spojenie s prehliadkou jedinečného archeoparku však okrem zážitkovej jazdy umožní spoznať život ľudí z dávnej minulosti. Navyše, práve v tento deň si budú môcť návštevníci naživo vyskúšať skutočnú tavbu skla v peci z 9. storočia a prípadne vyrobiť si tak napodobeniny historických korálikov s pomocou skúsených sklárskych majstrov. Ďalším lákadlom je prehliadka tunajšieho barokového kaštieľa ale aj stredovekého kostola s tajomnou symbolikou a sakrálnym podkladom,“ pozýva Tomáš Haviar zo Železničnej kompánie Slovenska. Jedinečný zážitok v jeden deň, na prahu leta, sa naozaj oplatí prežiť na vlastnej koži! Cestujúci z historického vlaku budú mať všetky prehliadky mimoriadne v cene cestovného lístka! Viac informácií o jazde a predpredaji lístkov nájdete na www.detskazeleznica.sk

 

Zuzana Lehotská, Detská železnica Košice, o. z., kezeleznica@gmail.com, 0905 496 426

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *