Váš železničný portál
Registrovať sa

Mikulášsky expres Košice-Kysak-Prešov-Sabinov a späť

Tip na výlet 24.11.2019 13:29 administrator Zobrazené: 832

Východniari už onedlho zažijú zasa niečo nezvyčajné a mimoriadne. Sv. Mikuláš opäť vyrazí na svoju púť mimoriadnymi historickými vlakmi nielen v Košiciach ale aj po východe Slovenska. Už v sobotu 30. novembra vypraví Mikulášsky expres na trase Košice – Kysak – Prešov – Sabinov a späť. V nedeľu 1. decembra poteší všetky poslušné deti, ktoré zavítajú na Košickú detskú historickú železnicu v Čermeli. Novinkou bude vlak ťahaný najstaršou prevádzkovanou parnou lokomotívou v strednej Európe z roku 1884 – Katkou.

            Víkend z 30. novembra na 1. decembra bude na tratiach východného Slovenska v znamení Mikulášskych vlakov. Nadšenci a dobrovoľníci z Detskej železnice Košice a Klubu historických koľajových vozidiel pripravili aj v tomto roku deťom a ich rodičom nevšedné vlakové zážitky. Súpravy historických vozňov ožijú detským džavotom a veľkým očakávaním zo stretnutia s Mikulášom, anjelmi a čertom. Už v sobotu 30. novembra je po deviatej hodine pripravená mimoriadna jazda staručkých motorákov z Košíc do Prešova a Sabinova.

            „Vlak bude zostavený z historických motorákov, známych pod názvom Hurvínek. Cestujúci ich môžu poznať podľa drevených lavíc, či klasického vykurovania pieckou. Počas jazdy sa deti osobne stretnú s Mikulášom, čertom či anjelikmi. Budú sa môcť odfotiť, porozprávať, odovzdať pekný obrázok, ktorý namaľovali či zaspievať pesničku. A ak boli poslušné, dostanú aj pravý mikulášsky balíček,“ približuje program mimoriadneho vlaku organizátor Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

 

Po prvýkrát pôjde parný mikulášsky vlak

            O deň neskôr, v nedeľu 1.12. sa udeje na Košickej detskej historickej železnici v Čermeli niečo mimoriadne. Prvýkrát v jej histórii vyrazia na trať v tomto zimnom období parné vlaky, ktoré potiahne najstaršia prevádzkovaná parná lokomotíva v strednej Európe – 135-ročná Katka. Pripravené sú jazdy o 9:00 a  11:00 hodine.

            „Každý rok sa snažíme posúvať hranice a možnosti železničky ďalej, aby sme našim cestujúcim pripravili nevšedné zážitky. Preto sme sa rozhodli, že na začiatku zimy vypravíme vlaky ťahané parnou lokomotívou. Po iné roky býva Katka v tomto období už dávno zazimovaná, ako napríklad jej kolega Krutwig. O zimnom prevádzkovaní parných lokomotív sme ani nikdy neuvažovali, pretože ich údržba je v mrazoch veľmi náročná a v podmienkach, aké v Čermeli máme, prakticky aj nerealizovateľná. Chýba nám zateplené a vykurované depo, a tak hrozí, že voda môže v jemných kanálikoch či zariadeniach zamrznúť a poškodiť rušeň. Za pomoci dobrovoľníkov a nonstop služby pri Katke, to však verím zvládneme,“ dodáva Ľ. Lehotský.

            Po prvýkrát v histórii detskej železnice tak bude vagóniky aj na Mikuláša ťahať naša najstaršia parná lokomotíva z roku 1884. „Chceli by sme si to otestovať, teploty nám zatiaľ nahrávajú, vyzerá že  veľké mrazy do 1. decembra neprídu. Sneh tak pravdepodobne nebude, ale oblaky pary sa budú vznášať nad celým čermeľským údolím,“ pozýva Ľ. Lehotský a dodáva, že Katka v tomto roku mohla premávať aj vďaka grantu Ministerstva kultúry SR, z ktorého mohli v lete realizovať na Katke rozsiahlejšie opravy.

            V rámci nedeľnej jazdy je pripravený pre všetkých cestujúcich aj program v podobe minidiskotéky, hier a samozrejme stretnutie so sv. Mikulášom, anjelmi a čertom. Deti sa zahrajú i zahrejú železničiarskym čajom a dobrou náladou.

            UPOZORNENIE!

Keďže kapacita mikulášskych vlakov je obmedzená, organizátori vyzývajú záujemcov na včasnú rezerváciu miest a zakúpenie lístkov do pondelka 25.11.2019. Lístky sú ešte dostupné na stanici v Čermeli (pondelok – piatok, 9:00 – 11:00, 13:00 – 15:00), v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach a elektronicky na tejto stránke.

Teší sa na vás sv. Mikuláš, anjeli, čert a dobrovoľníci z Klubu historických koľajových vozidiel a Detskej železnice Košice!

 

 

CESTOVNÉ z Košíc/ z Kysaku

Dieťa do 3 rokov (bez balíčka)   0 € (bez nároku na miesto)

Dieťa do 3 rokov + balíček         6 €

Dôchodca, ZŤP                          8 €

Dospelý                                      10 €

Dieťa od 3 rokov + balíček         12 €

KÚPIŤ SPIATOČNÝ LÍSTOK 

ODCHOD Z KOŠÍC 9:50 (Košice – Kysak – Prešov (možnosť 60 min. pobytu v Prešove) – Sabinov a späť)

ODCHOD Z KYSAKU 10:10 (Kysak – Prešov – Sabinov a späť)

CESTOVNÉ z Prešova/ zo Sabinova

Dieťa do 3 rokov (bez balíčka)   0 €  (bez nároku na miesto)

Dieťa do 3 rokov + balíček         6 €

Dôchodca, ZŤP                          5 €

Dospelý                                      6 €

Dieťa od 3 rokov + balíček        10 €

KÚPIŤ SPIATOČNÝ LÍSTOK 

ODCHOD Z PREŠOVA / 10:50 (Prešov – Sabinov a späť)

ODCHOD Z PREŠOVA / 12:05 (Prešov – Sabinov a späť)

ODCHOD ZO SABINOVA / 11:30 (Sabinov – Prešov a späť)

PODROBNÝ CESTOVNÝ PORIADOK

Vlak odchádza z hlavnej železničnej stanice Košice / Kysak / Prešov / Sabinov                                                                                   

Stanica Príchod Pobyt Odchod poznámka
Košice 9:50
Kysak 10:05 5 10:10
Prešov 10:28 22 10:50
Sabinov 11:10

                                                                                           

Stanica Príchod Pobyt Odchod poznámka
Sabinov 11:30
Prešov 11:50

                                                                                           

Stanica Príchod Pobyt Odchod poznámka
Prešov 12:05
Sabinov 12:25

                                                                                           

Stanica Príchod Pobyt Odchod poznámka
Sabinov 12:45
Prešov 13:05 5 13:10
Kysak 13:30 1 13:31
Košice 13:46

TEŠÍME SA NA VÁS!

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *