Váš železničný portál
Registrovať sa

Matej Jurík – TOP 2015

Fotogalérie 29.2.2016 0:00 Matej Jurík Zobrazené: 4451

Rok 2015 je už nenávratne za nami a teraz nastal čas zhodnotiť jeho úspešnosť. Preto sa s vami chcem podeliť o moje top fotky minulého roku. Tento rok to ale nebude tak ako ste boli u mňa zvyknutí po minulé roky. Vybral som vám spomedzi cca 600 fotiek za každý mesiac iba TOP fotky. Takže som namiesto kvantity vsadil hlavne na kvalitu. Dúfam, že sa vám môj výber roku 2015 bude páčiť.

Začiatok roka sa niesol v znamení snehovej nádielky na území Slovenska. Dlhú dobu som chcel odfotiť vlak v hustom snežení, a to sa mi na konci januára podarilo. Počkal som si pred Trnavou na rýchlik 602, na ktorom sa objavila gorila zvaná „Hugo“.
.

Vo februári prebehla internetom správa, že populárny taurus 1216.210 príde o svoje reklamné polepy a tak sa z KAPSCH-a stane tuctový celočervený rušeň. Tak sa na svätého Valentína zišla vo Vátych Pískoch skupinka fotografov, aby zachytila posledné dni tohto výnimočného taurusa. Po napínavom prechode oproti idúceho nákladného vlaku sa nám ukázal v plnej paráde v čele nákladného vlaku z Poľska do Rakúska.
.

Po tom, čo som dostal echo o tom, že po koridore ide dvojčlen rušňov 363 slovenského Carga, ktoré ste mali možnosť vidieť vo fotogalérií, som sa pri spiatočnej ceste pre dobré počasie rozhodol zastaviť sa ešte na trnavskom Prednádraží a počkať na osobný vlak od Kútov. Na tom sa objavila krásna súprava, ktorú ešte nezasiahol firemný náter v čele s laminátkou 240.089-3
.


Máme tu Apríl. Príroda sa konečne prebúdza zo zimného spánku. Kde ide by sa dalo prebúdzanie prírody demonštrovať lepšie ako na kvitnúcich čerešniach na trati medzi Galantou a Trnavou. Tu sa už udomácnili elektrické poschodové jednotky radu 671.
.


V máji sa veľa príležitostí na fotenie nenaskytlo. No oslavy prvého mája na Detskej železnici v Čermeli som si nechcel nechať ujsť. Aj napriek premenlivému počasiu sa mi podarilo odfotiť mimoriadne dlhú súpravu pred cieľovou stanicou Alpinka.
.


V máji sa u našich západných susedov podrobil EH oprave a následnej rekonštrukcií aj rušeň 363.001, ktorý bol zrýchlený na 140km/h a tým dostal číslo 362.001. Pri oprave taktiež dostal náter v ktorom opustil brány plzenského závodu Škoda v roku 1980 a aj pôvodné označenie ES499.1oo1. Brúsil som si zuby na tento rušeň už dlhší čas no nakoniec sa mi to podarilo na viadukte medzi Řikonínom a Nihovom.
.


Záver júna patril jednoznačne prototypovej gorile, ktorá taktiež dostala náter, v ktorom opustila závod Škoda Plzeň. Pri ceste do roboty som si nemohol odpustiť zastavenie pri zastávke Báhoň, kde som si vychutnal prvé nasadenie v ostrej prevádzke po EH oprave na rýchliku R701 z Bratislavy do Žiliny.
.


Začiatkom júla som absolvoval cestu na východ. Tá sa už pravidelne spája s menšími fotozastávkami. Nebolo tomu inak ani tentoraz. Zameral som sa na širokorozchodnú trať z Maťoviec do Hanisky pri Košiciach. V skoré letné ráno som si priamo zo zastávky Vyšná Myšľa počkal na prázdnu súpravu z Hanisky. V čele vlaku sa ukázala dvojička po EH oprave, čo mi urobilo nesmiernu radosť.
.


Pri svojej práci si všímam aj okolie trate a sledujem úrodu na poliach. Obzvlášť tie políčka kde sú posadené farebné plodiny. Tak sa mi podarilo vysledovať slnečnicové pole pred Leopoldovom. Tak som si privstal a odfotil si žltý vlak spoločnosti RegioJet so slnečnicami.
.


V auguste som strávil dovolenku pri mori. Ešte pred cestou k moru som si odfotil mimoriadnu fotojazdu Albatros klubu z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom. Na vlak som si počkal na priecestí pred Trnavou.
.


V septembri počasie nebolo voči fotografom vôbec priaznivé. A aj keď bolo tak mi zas pracovné povinnosti nedovoľovali pobyt pri trati. Tak som sa uskromnil a skúšal fotiť s objektívom fisheye v práci. Čakanie na odchod vlaku 2039 som si krátil fotením stanovišťa na rušni 362.007.
.


Október nám priniesol pár krásnych slnečných dní kedy si nie jeden fotograf vychutnal krásy babieho leta. Stromy hýriace všetkými farbami som si nemohol nechať újsť ani ja. Absolvoval som nie jednu cestu do Šútova, aby som nasýtil svoju túžbu po peknej jesennej fotke. Na tretí pokus sa mi konečne podarila fotka, s ktorou som bol spokojný.
.


Keďže sa futbalová 380 prezliekla do nového kabátu tak bol cieľ jasný. Odfotiť si reklamnú 380 Nostalgie. V mrazivé novembrové ráno ma slnko doslova vytiahlo z postele. Smer bol jasný. Nový Svet. Po prechode osobáku sa mi v čele EC vlaku 271 ukázala v plnej kráse.
.


Záver roku 2015 som zakončil viac-menej pracovne. Pri prestávke medzi dvoma vlakmi som si našiel čas, aby som si odfotil svoj rušeň. Krásnu princeznú, ktorá väčšinu roku stála pre poruchu kotevného meniča. Osud ale tejto princezne nepraje a dlho si nepojazdila a momentálne opäť stojí neschopná v Nových Zámkoch.
.

text a foto: Matej Jurík

.

Tí ktorí sa chcete podeliť s vašimi hodnotnými snímkami za uplynulý rok, neváhajte a zašlite nám váš výber fotografií do redakcie na mail: redakcia@railpage.net
. Fotografie musia byť spojené so železničnou tématikou a ich minimálny počet je 10 snímkov vo formáte JPG. K fotografiám tiež pribalte sprievodný text vo formáte textového súboru. Ďalšie informácie vám radi poskytneme na adrese redakcie.Pridajte sa do diskusie!

8 komentárov k: Matej Jurík – TOP 2015

Juraj Streber zo dňa 29.2.2016 7:07

Návštevník

super. najviac sa mi páči RegioJet v slnečniciach

Reagovať

163.057 zo dňa 29.2.2016 10:28

Redaktor

Parádny výber fotiek ! Mňa oslovila najviac širokorozchodná dvojička, tiež si brúsim zuby naň 🙂

Reagovať

Ero zo dňa 29.2.2016 10:44

5ka už jazdí, len obieha 😉

Reagovať

Lajja zo dňa 29.2.2016 14:17

Oblubil som si autorov styl fotenia. Len nechapem preco svoje fotky nepublikuje castejsie.

Laco

Reagovať

Matej Jurík zo dňa 1.3.2016 15:48

Redaktor

Ďakujem za komentár. Budem sa snažiť posielať častejšie. 🙂

Reagovať

milan zo dňa 29.2.2016 22:43

Spolupracovník

šak víš……ja som si tie Tvoje stanovištia obľúbil……a jednoznačne závisť na Albíka

Reagovať

Matej Jurík zo dňa 1.3.2016 15:49

Redaktor

Všetkým vám ďakujem za spätnú väzbu. Aspoň viem, že moja snaha stála za to 🙂

Reagovať

igor bukovinsky zo dňa 3.3.2016 20:13

Krásne fotky, niet čo dodať.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *