Váš železničný portál
Registrovať sa

Laminátka Yosaria Trains mieri do prevádzky

AktualityFotogalérieFotoreportážeReportážeSlovensko 15.3.2024 15:06 Mates Pleško Zobrazené: 3461

Z opravy v Žiline do Bratislavy bol nedávno dopravený jeden z dvoch odkúpených rušňov spoločnosťou Yosaria Trains od ZSSK s ktorými plánuje voziť nočné vlaky, o ktorých dopravca informoval v tlačovej správe v roku 2022. Jedná sa o Laminátku 240.075 zakúpenú od Železničnej spoločnosti Slovensko. Laminátka bola z opravy dopravená do depa Bratislava východ, kde prebiehajú dokončovacie práce a prípravy na TBS. Rušeň 240.075 vyrobený v roku 1969 pod výrobným číslom 6037 bol ako nepotrebný odstavený v depe Nové Zámky a ponúknutý na predaj. Ako nový bol pridelený do depa Bratislava hlavné. Yosaria Trains Laminátku zakúpila do svojho majetku v roku 2022 za 77 000 € pre zamýšľaný projekt nočných vlakov medzi Bratislavou a Humenným spolu s rušňom 754.072. Tie podľa tlačovej správy dopravcu mali vyraziť v decembri 2023, zatiaľ však nejazdia.

Označenie rušňa na boku skrine. 

Laminátka 240.075 je druhým pojazdným rušňom tohto dopravcu, zároveň prvým pojazdným traťovým rušňom. Rušeň absolvoval rozsiahlu opravu v depe Žilina, ktorú vykonali pracovníci ZSSK Cargo na objednávku spoločnosti. Rušeň bol od ZSSK odkúpený v nie najlepšom stave vrátane poškodenej prvej osy, ktorá musela byť vymenená za novú. V strojovni bola násilne poškodená kabeláž, ktorá bola rovnako nahradená novou. V Žiline Laminátka podstúpila kompletnú opravu v rozsahu EH a rozšírenú Vy opravu podvozkovej časti. Na skriňu rušňa bol aplikovaný LAK II vzor ČSD 88 v kombinácii čelo červeného nástreku so žltým 60 centimetrovým pruhom. Rekonštrukcie sa dočkali aj stanovištia rušňa. Na obe pribudla klimatizácia pre zabezpečenie tepelnej pohody personálu, z pultov zmizol koženkový povrch, ktorý nahradil kladivkový lak, obnovené boli všetky ovládače pultu. Pre pohodlie rušňovodičov boli zvolené nové polohovateľné sedadlá zhodné s tými, ktoré ZSSK Cargo dáva na rušne radu 363R. Opravou prešlo osvetlenie oboch kabín. Vonkajšie osvetlenie ostalo v originálnom prevedení pre zachovanie pôvodného dizajnu, vymenené boli iba sklá reflektorov za nové. Laminátke bola nainštalovaná vysielačka VS67 a dosadený bol zabezpečovací systém Mirel VZ1 a registračný rýchlomer Mirel RM1 spôsobilé pre prevádzku na Slovensku, v Českej republike a v Maďarsku. Na konci mesiaca marec je plánovaná technicko-bezpečnostná skúška na Slovensku a v Maďarsku. Po jej úspešnom absolvovaní bude rušeň odovzdaný do prenájmu niektorému z nákladných dopravcov. Kedy spoločnosť Yosaria plánuje spustiť prevádzku nočných vlakov na teraz nie je známe. Zakúpené vozne sa nachádzajú v ŽOS Vrútky v stave v akom boli dopravené z Nemecka.

Vzor laku ČSD 88 je mierne odlišný od toho, ktorý je aktuálne používaný na Laminátkach ZSSK Cargo.

Opravená 240.075 vedľa zdevastovanej 240.090. Tá na svoj osud ešte len čaká.

Oba pulty boli zrenovované a zbavené koženkového povrchu. Chýba už len zabudovať vysielačky.

Rušňovodiči sa môžu tešiť aj na nové polohovateľné sedadlá.

 

Laminátka 240.075 v hale depa Bratislava východ počas montáže vysielačiek.

Pre označenia na skrini rušňa boli zvolené polepy. Ich aplikácia je mierne nedokonalá.

Miesto LED svetlometov boli zachované pôvodné s dosadenými novými sklami. 

 

Rušňu prajeme veľa šťastných kilometrov bez nehody.

 

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Laminátka Yosaria Trains mieri do prevádzky

Pendolino zo dňa 15.3.2024 16:29

Pekna Laminatka, az na to hrozne vypruzenie a techniku staru 60 rokov.

Reagovať

Nosice zo dňa 16.3.2024 14:14

Návštevník

Bude na tejto Laminátke funkčné EDB? Neviete niekto?

Reagovať

jozef Mikušík zo dňa 16.3.2024 17:08

Ahoj Nosice dá sa povedať že na všetkých rušňoch 240 v RD Nové Zámky , pokiaľ sa nerozdelili spoločnosti boli funkčné EDB a kto ovládal techniku tak to bola radosť používať bolo treba viac sa venovať k obsluhe . A k tomu vypruženiu je to len vec údržby a žiaľ posledné roky sa to zanedbávalo. Prajem Ti veľa šťastných kilometrov a zo svojich skúseností sú to veľmi spoľahlivé rušne,

Reagovať

Budamaronline zo dňa 21.3.2024 21:04

Nosice – mala by byť funkčná aj EDB. A toho času ak mám správne informácie, sú už namontované aj vysielačky.

Prajem jej veľa šťastných kilometrov.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *