Váš železničný portál
Registrovať sa

JS-TRAINS top 2021

Fotogalérie 7.1.2022 13:24 Juraj JS Streber Zobrazené: 2671

Rok s rokom sa opäť stretol a tak si vám po ročnej pauze dovoľujem priniesť výber 12 fotografií, na ktoré rád spominám v uplynulom roku 2021.

 

 

Korona-nekorona, pracovné povinnosti ma na začiatku roka 2021 vyhnali na trať medzi Zvolenom a Košicami. Predpoveď počasia vyšla podľa plánu a tak prvá fotografia môjho výberu zachytáva trojicu somárov ako vchádzajú so “Stožkom” do stanice Jesenské.

Rok 2021 sa na “cigánsku” vrátili okuliarniky a doplávali i delfíny. Na konci marca sa však pre redukciu vlakov z dôvodu Covid-19 okuliariky na chvíľu vytratili. Fotografia zachytáva dvojicu z nich v čele Rex 1771 za stanicou Okoč ako odchádzajú na nútenú pauzu do depa v Nových Zámkoch.

Piatky boli známe aj pravidelnými vlakmi Metrans z Dunajskej Stredy do terminálu v žilinskej Tepličke. Jedno ráno sa do čela takéhoto vlaku postavil vtedy najnovší reklamý rušeň vo flotile Metrans, Traxx 186.534 nesúci reklamu na hodvábnu cestu do Ázie, zachytený pod Malými Karpatmi, v pezinskej Grinave.

Vlak R 945 sa mi dostal pred objektív v roku 2021 asi najčastejšie a to najmä vďaka svojej výhodnej časovej polohe a pravidelnému nasadzovaniu retro-okuliarnikov. Najnovšia verzia Vaša (754.054) sa mi veľmi páčila, a tak som mu jedno májové ráno samozrejme neodolal, ako sa rozbieha zo zastávky Horná Štubňa obec cez viadukt Na vode.

Žlté repkové polia sú vždy vďačným doplnkom železničnej fotografie, kvôli jej relatívnej absencii na mojej domácej trati som sa ju snažil vyhľadávať na iných miestach. Veľmi ma zaujala pri trati vedúcej z bratislavskej ústrednej nákladnej stanice do rafinérie Slovnaft. Pôvodne som rátal s kratším vlakom, avšak som vďačný aj za tento spojených 2 uceleniek s panorámou ružinovského Prievozu.

Počas svojich služobných ciest po Slovensku som si veľmi obľúbil viadukt ponad vodnú nádrž Ružín, kde sa dá vždy pekne zrelaxovať v tieni a tichu, ktoré pretne len hučanie vlaku po viadukte. Pri čakaní na vlak Metrans sa objavil ako predskokan Vectron v dosluhujúcom korona polepe v čele vlaku R 764 smerujúceho na západ Slovenska.

Po dlhšom čase som sa rozhodol zavítať aj východne od Košíc, tentokrát do notoricky známeho Brekova. Po hodine intenzívneho sekania som nakoniec odchádzal zničený no spokojný so záberom dvojzáprahu 757 v čele nočného vlaku R 615 Zemplín do neďalekého mesta Humenné.

Nástup ranných hmiel na východnom Slovensku bol tento rok dosť skorý, ale ani to ma neodradilo zapolovať si prvýkrát po peršingu 163.109 v obnovenom zelenom laku, ktorý sa so skracujúcimi dňami často osedlával vlaky na hranici fotiteľnosti. Na fotografii je možné ho zhliadnuť pri prechode mostami ponad rieku Hornád pred stanicou Kostoľany nad Hornádom.

Koronakríza mala negatívny vplyv aj na výrobu automobilov na Slovensku. Chýbajúce čipy a celozávodná dovolenka výrazne zredukovali počet vlakov z továrne Jaguár. V roku 2021 sa na týchto vlakoch začali objavovať rušne radu 756 a ako býva dobrým zvykom, v sobotu zvykol tento vlak chodievať v skoršej časovej polohe. Keď sme však na neho vybehli, išiel nakoniec vo svojom neskoršom čase a tak sme boli radi, že sme si ho odfotili v posledných lúčoch slnka aspoň pred zastávkou Andač.

Asi najväčší nervák roku 2021 som však zažil keď som si začiatkom septembra vybehol na Turiec na notoricky známy Ekocell. Tesne pred prechodom vlaku mi vypovedala službu karta vo foťáku a rozmyslela si to až po niekoľkonásobnom zapnutí, keď už vlak s trojzáprahom bardotiek ukrajoval posledné metre medzi priecesím na Dlžinách a mnou.

Jeseň bola v minulom roku čo sa týka počasia naozaj vydarená, ako keby si počasie nadbehlo to, čo počas zimných mesiacov zamešká. Návšteva jesenne odetého Šútova sa naozaj vydarila, našu radosť znásobila dvojička po hlavnej oprave v čele mixu smerjúceho na západ.

Inak inverziou poznačené zimné dni na juhozápade našej krajiny rozveselila bohatá snehová nadielka na začiatku decembra. Okrem detí sme sa v nej vyšantili aj my, kým sa sneh definitívne roztopil som si ešte stihol cvaknúť bardotku 751.082 v čele poľských wapiek ako prechádza obcou Lozorno na Záhorí.

Titulka: Už dlhšie som poškuľoval po novom viadukte ponad vodnú nádrž Nosice, kde som strávil množstvo času hľadaním zaujímavých pohľadov na tento viadukt. Najviac sa mi zapáčil pohľad zachytávajúci poslednú gorilu v retro nátere v čele vlaku R 767 z Trenčína do Košíc.

 

Autor fotografie a textu: Juraj Streber

 

Pridajte sa do diskusie!

7 komentárov k: JS-TRAINS top 2021

michel usclade zo dňa 7.1.2022 16:38

Belle photos.

Reagovať

Rado zo dňa 7.1.2022 19:05

su to len priemerne foto poznam lepsie foto lepsich fotografov

Reagovať

Peter zo dňa 7.1.2022 19:21

Nejde o kvalitu v každom prípade. Zábery sú pekné.

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 7.1.2022 23:09

Tiez dakujem za pekne foto. Ten posledny zaber Gorily j evelmi zaujimavy…..

Reagovať

mirecdk zo dňa 8.1.2022 16:39

Každá práca sa cenní, len tak ďalej, každý netradičný záber poteší každého fanúšika železnice.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 9.1.2022 9:53

Redaktor

Rado, nech sa páči, čakám Tvoj fotoreport do mailu, ja ho nahrám.

Reagovať

dodojozef@imarknet.com zo dňa 9.1.2022 15:44

Ahoj Juraj ďakujem za tie krásne zábery a komentár teším sa na ďalšie

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *