Váš železničný portál
Registrovať sa

Jednotka Sirius zviezla prvých cestujúcich. Takto vyzerá v interiéri.

Aktuality 8.2.2024 22:38 Mates Pleško Zobrazené: 2226

V pondelok 5. 2. 2024 prišiel deň, kedy čínska jednotka od výrobcu CRRC obchodne pomenovaná Sirius po prvý krát odviezla cestujúcich. Stalo sa tak na vlaku dopravcu RegioJet na linke R23, ktorú tento súkromný dopravca prevádzkuje v objednávke od ministerstva dopravy medzi Ústí nad Labem a Kolínom. Prevádzka jednotky na tejto linke je súčasťou schvaľovacieho procesu, ktorý Sirius absolvuje už niekoľko rokov. RegioJet schvaľovacie jazdy na sieti Správy železníc vykonáva na objednávku výrobcu. Jednotky pôvodne objednal iný súkromný dopravca. Leo express však pre výrazné meškanie dodávok od zmluvy na 3 kusy a s opciou na ďalších 30 odstúpil. Prvá jednotka z Číny dorazila v septembri 2019, dopravca plánoval, že v roku 2020 budú prvé tri objednané jednotky v prevádzke. To sa nestalo zatiaľ ani v roku 2024.

Sirius je 6 vozňová ucelená elektrická jednotka schopná premávať rýchlosťou 160 km/h pod napäťovými sústavami 3kv DC a 25kV AC. Jednotka je vybavená aj systémom ETCS. Interiér je rozdelený na dve triedy. Súčasťou druhej triedy sú aj kontroverzné „sedadlá na státie“, ktoré budili rozpaky už v časoch, kedy o nich uvažoval letecký dopravca Ryanair. Podľa prvých reakcií niektorých pasažierov, ktorí sa jednotkou odviezli je interiér na mnohých miestach spracovaný nekvalitne a rozmiestnenie sedadiel môže byť nedostatočné pre cestujúcich s výškou nad 190 cm. Naopak jednotka zožala pochvalu pre svoj tichý a svižný chod a dobrú akceleráciu. Otváranie dverí je netypicky pomalé.

RegioJet by mal jednotku na linke R23 testovať najbližšie 3 až 4 mesiace, o ďalšom nasadení podľa spoločnosti zatiaľ nie je rozhodnuté. Skúšobná prevádzka je drážnym úradom schválená do 31. 12. 2024, v rámci jázd musí jednotka s cestujúcim najazdiť takmer 50 000 kilometrov. Čínsky zástupcovia sa nedávno zúčastnili aj rokovania s predstaviteľmi ŽSR, na programe bola diskusia o testovaní jednotky aj na našich tratiach.

Sirius čaká na odchod v žst. Kolín smer Ústí nad Labem

Netradične riešený interíer 1. triedy

Druhá trieda ponúka niekoľko usporiadaní sedenia. Aj toto netradičné „na stojáka“. 

Za dverami sa nachádza priestor palubného bistra so zázemím pre prípravu kávy a pokrmov.

Prechodová ulička medzi vozňami je pomerne úzka.

Pohľad do priestoru pre výstup a nástup cestujúcich. 

 

Zástupcovia RegioJetu s optimizmom vyhlásili, že uvedenie jednotky do prevádzky bude znamenať prielom v európskej doprave a že príchod čínskej konkurencie donúti európskych výrobcov výrazne znížiť ceny za svoje vlaky. S ohľadom na problémy schválenia jednotiek v Českej republike ale aj v Rakúsku je toto konštatovanie aktuálne veľmi odvážne. My prípadný úspech či neúspech nie len jednotiek ale aj samotného výrobcu budeme naďalej sledovať.

 

Autor fotografií: Dalibor Palko

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: Jednotka Sirius zviezla prvých cestujúcich. Takto vyzerá v interiéri.

pendolino zo dňa 9.2.2024 9:47

Sedeni „na stojáka“ je veľmi zvláštne.

Reagovať

dodojozef zo dňa 10.2.2024 19:13

Dobrý podvečer Sirius je pre Slovensko sen ak si predstavíme že priemerná rýchlosť ,,južného ťahu“ je 47km/hod , hlavného ťahu 99km/hod započítaním pomalých jázd tak Sirius by bol prekážkou na tratiach ŽSR. Ale tešme sa že nemusíme cestovať na ,,stojaka“

Reagovať

pilkus zo dňa 11.2.2024 9:45

47 km/h na južnom ťahu … ???

BA – ZV 209 km, 3:12 hod, 65,3 km/h
jazdí to načas (trvalé dočasné pomalé cesty započítané !)
naviac to stojí 12 minút v Kozárovciach.
teda 209 km, 3:01 hod, 69.3 km/h

ZV – KE 230 km, 3:19 hod, 69,3 km/h
priemerné meškanie 20 minút —> 230 km, 3:39 hod, 63.0 km/h

príspevkom neoslavujem tragické rýchlosti na c. a k. tratiach v správe najlepšieho správcu železničnej infraštruktúry v galaxii, vyvraciam vymyslené číslo 47 km/h

Reagovať

dodojozef zo dňa 11.2.2024 13:00

pilkus to si vypočítal perfektne že to skutočnosti tak nechodí ja som to absolvoval 3 dni po sebe a vždy to bol iný čas aj rýchlosť ale tu nebola rozprava o tom čo píšeš ale o jednotke Sirius. Prajem pekný deň.

Reagovať

tratovak zo dňa 13.2.2024 8:23

Náhodou, sedieť v tom niekoľko hodín – tak s radosťou privítam možnosť postaviť sa a oprieť si chrbát. Pravda, na stojáka v chodbičke, opretý o okno, kochajúc sa výhľadom – na to sa ani tie zvislé sedačky nechytajú…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *