Váš železničný portál
Registrovať sa

Japonci testujú nový magnetický vlak

Tlačové správy 1.9.2013 12:08 Brunty Zobrazené: 1353

Japonská železničná spoločnosť Central Japan Railway, JR Central, vo štvrtok oficiálne odštartovala testy preprodukčného prototypu vlaku určeného pre pripravovanú komerčnú trasu Chuo Šinkansen, najrýchlejšieho vlaku sveta fungujúceho na princípe magnetickej levitácie.
Pri štvrtkovom predvádzacom teste pre médiá dosiahol vlak s označením L0 Series s piatimi vozňami a cestujúcimi maximálnu rýchlosť 505 km/h.

Projekt Chuo Šinkansen má spojiť traťou pre vlaky s magnetickou levitáciou najskôr Tokio a Nagojou so spustením prevádzky na celej trase v roku 2027 a na častiach trasy pravdepodobne okolo roku 2020. Trasa sa má následne predĺžiť až do Osaky, s plánovaným dokončením v roku 2045.


286-kilometrovú trasu z Tokia do Nagoje prejde vlak so zastávkami v piatich medzistaniciach za 40 minút, teda s priemernou rýchlosťou cca 429 km/h. Maximálna bežná prevádzková rýchlosť má dosahovať práve vo štvrtok demonštrovaných 505 km/h.

Pre porovnanie jediné existujúce komerčne prevádzkované vysokorýchlostné vlaky fungujúce na princípe magnetickej levitácie, Šanghaj Maglev, dosahujú maximálnu prevádzkovú rýchlosť 431 km/h a v testoch dosiahli rýchlostný rekord 501 km/h.

Rýchlostný rekord predchádzajúceho japonského prototypu využívajúceho rovnakú technológiu ako bude použitá na trase Chuo Šinkansen, MLX01, je 581 km/h z decembra 2003. Akú maximálnu rýchlosť by mal dosiahnuť nový už preprodukčný model L0 Series zatiaľ nie je známe.

U vlakov fungujúcich na princípe magnetickej levitácie je pomocou magnetických respektíve elektromagnetických síl vlak zdvíhaný nad trať a zároveň je pomocou tzv. lineárneho elektromotora zabezpečovaný aj jeho horizontálny pohyb.

Japonci technológiu vlakov s magnetickou levitáciou vyvíjajú už od 70-tych rokov minulého storočia, prvý komerčný projekt Chuo Šinkansen začal naberať konkrétnu podobu v posledných desiatich rokoch. Vlaky určené pre projekt využívajú elektrodynamickú technológiu magnetickej levitácie SCMaglev so supravodivými magnetmi umožňujúcu vlak nadnášať iba pri vyšších rýchlostiach, prototyp pri štvrtkovej testovacej jazde využíval kolesá do rýchlosti približne 140 km/h.

Pre vývoj technológie Japonci od 1997 používajú testovaciu trasu Yamanashi, pričom testy boli v posledných rokoch prerušené pre úpravu trate na špecifikácie zodpovedajúce prvej plánovanej komerčnej trase Chuo Šinkansen a zároveň jej výrazné predĺženie z 18.4 km na 42.8 km.

Trasu Chuo Šinkansen začne JR Central budovať v apríli budúceho roka, pričom náklady na postavenie prvej časti trasy z Tokia do Nagoje vedúcej cez hornatú oblasť majú dosiahnuť 5.1 biliónov jenov, v prepočte cca 39.3 miliárd eur.

Zdroj: www.dsl.sk
Foto: Yuriko Nakao / Bloomberg.com

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *