Váš železničný portál
Registrovať sa

GVD 2007/2008 v CZ

Česká republika 12.12.2007 20:20 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 727

 Minulou sobotu 9. 12. 2007 se měnil jízdní řád a s touto změnou přišlo i řada novinek. K zásadním patří zrušení příplatků na vlaky vyšší kategorie IC/EC a účtování ujetých Km. Nastartování nového GVD se ovšem ČD nepodařilo úspěšně. Hned první den nového jízdního řádu byly vlaky směřující na východní část republiky (směr Ostrava – Bohumín) zpožděny až o 200 min. (neděle popoledni).

Jelikož, „bohužel“ zatím patřím mezi zákazníky ČD tak se nedělní zpoždění dotklo i mě. Při příchodu na hlavní nádraží v Olomouci, mě nejdříve zarazilo množství lidí ve vestibulu. Poté, co jsem se podíval na informační panel s příjezdy a odjezdy vlaků bylo mi vše jasné…byla krása se dívat na zpoždění jednotlivých vlaků (200´, 150´, 120´, 100´, 90´atd.). Některé vlaky byly dokonce úplně zrušeny. Při dotazu na informacích, zda se dostanu nějakým vlakem do Ostravy, nebyl nikdo schopný odpovědět. Kopil jsem si tedy lístek a poslouchal hlášení v olomouckém vestibulu, to bylo asi tak jednané, co jsem jako zákazník ČD mohl dělat. Vždy jsem se jen pousmál nad hlášením: „ Vlak IC zvýšil své zpoždění.“

Něco málo po 17 hodině dorazil 120 minut zpoždění vlak EC 107 Olše (s pravidelným odjezdem z Olomouce 14:57). Jak jsem předpokládal, do vlaku nastoupili studenti a cestující směřující do Ostravy. Já jsem stál spolu s dalšími cestujícími na představku vozu první třídy. Když přišel průvodčí a odbavil mě, zeptal jsem se, zda by bylo možné si sednout do první třídy (lístek jsem měl do 2. vozové třídy), když je vlak tak „nacpaný“ načež se mi dostalo odpovědi, že kdybych jel z Prahy tak by mě sednout nechal. Tak to byla jiskra, která zapálila knot. Nevím, zda je rozdíl mezi cestujícím z Prahy a z Olomouce, načež jsme si vyměnili názory, ale vše ve vší slušnosti.

ČD dráhy by si měly konečně uvědomit, že jejich zisk tvoří právě cestující a proto by si jich měli vážit. Vím, že je to všechno o lidech, ale není nic příjemného čekat na zpožděný vlak, stát hodinu v chodbičce plně obsazeného vlaku, kde není možné ani vyvětrat a tohle vše vám ještě zpříjemní pozitivně naladěný průvodčí.

Co jsem ale také chtěl říct, že by se už měly ČD probudit ze „spánku“. Možná některým nedochází, že zpožděním, které v těchto dnech vznikají, nám ovlivňují životy. Kdo vám zaplatí čas strávený čekání na nádraží? Zaměstnanci ČD to dostanou zaplaceno jako přesčas. Když máte domluvenou obchodní schůzku, kde se jedná o uzavření obchodu, a vy přijdete o 2 hodiny pozdě, nebo v horším případě nedorazíte vůbec, zaplatí vám tuhle ztrátu? Ne. Dá se pochopit zpoždění 10 -15 min. nebo když se stane mimořádná událost, ale když už je to čtyři dny v kuse, to už o něčem svědčí… Nestačí se jen do nekonečna OMLOUVAT, za tohle si dnes nikdo nic nekoupí….

Pro názornost přidávám mapu zpožděných vlaků z dnešního dne (zdroj mapy: Robert Babilon, Babitron – zpoždění vlaků)

Zpožděné vlaky (12. 12. 2007, cca 14:20):

EC 143 112 min.

EC 107 59 min.

EC 171 85 min.

EC 108 54 min.

Ex 525 50 min.

R 627 91 min.

R 705 146 min.

R 707 55 min.

Autor:
Strnda

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: GVD 2007/2008 v CZ

da001 zo dňa 13.12.2007 16:20

Bravo! Moc pěkně zpracovaný článek, přesně takové by na těchto stránkách měly být! Ne opsané tiskové zprávy! Obsah článku už je bohužel horší…Dnes jsem také měl možnost okusit služby ČD…Jednou větou, k zblití 😡 Ideální způsob, jak vyhnat cestující (a co jsem sledoval v jindy natřískaném R 679, celkem se to daří..). Současně s výrazným zdražením omezit čekací doby i do směrů, kam další vlak jede za 3 hodiny…O pražských výlukách nemluvě…

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *