Váš železničný portál
Registrovať sa

Výpadok staničného zabezpečovacieho zariadenia v ŽST Petržalka

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Dňa 27.1.2022 došlo v nočných hodinách k poruche zabezpečovacieho zariadenia v železničnej stanici Bratislava - Petržalka. Od tohto dňa je doprava v stanici prakticky ochromená, čo spôsobuje komplikácie pri prejazde nákladných vlakov do a z Rakúska. Kvôli poruche sú uzamknuté výmeny a doprava je organizovaná tak, že medzi stanicami ÚNS a Petržalka sa po prvej koľaji jazdí v smere na Rusovce a druhá koľaj je uzamknutá v smere do Rakúska. Vyriešenie situácie sa očakávalo v pondelok avšak porucha stále nebola odstránená. Preto sme oslovili aj hovorkyňu Železníc Slovenskej republiky Riu Feik Achbergerovú, ktorá nám uviedla: ,,Vo štvrtok, 27.1.2022 krátko po 22-hej hodine nastala porucha zabezpečovacieho zariadenia. Počas poruchy boli odrieknuté vlaky medzi Ba Petržalka – Kittsee a späť a Bratislava-Petržalka - Bratislava-N. Mesto a späť. Od 28.1.2022 sa jazdí v režime: Smer zo Senca do Ba Petržalka sa ukončuje na stanici BA Nové Mesto (rovnako východzia stanica na tento smer nie je v Petržalke ale na BA Nové Mesto). Pri cestách do Rajky sa naďalej využíva náhradná autobusová doprava, čo je ale spôsobené nedostatkom rušňovodičov zo strany ZSSK. Smer Ba Petržalka – Kittsee a späť je bez obmedzení, kontinuálna prevádzka. Ak sa pýtate na trúbenie vlakov, tie postupujú v zmysle tzv. OP Rozkazu – na trase sa nachádzajú 3 priecestia, cez ktoré sa momentálne jazdí rýchlosťou 10km/hod. ale aby boli „viditeľní“ v zmysle rozkazu aj trúbia. Na odstránení porúch intenzívne pracujeme. Čo sa týka nákladnej dopravy, tá bola vedená cez železničné stanice Devínska Nová Ves –Marchegg.''

Informácie z prostredia ŽSR hovoria, že náklady na opravu poruchy boli od spoločnosti Siemens vyčíslené na zhruba 10 000 Euro. Na doplňujúce otázky ohľadom predpokladanej doby opravy a neochoty ŽSR túto sumu uhradiť nám už hovorkyňa neodpovedala.

Nákladná doprava je aktuálne odkláňaná nie len cez trasu Devínska Nová Ves - Marchegg (najmä ZSSK Cargo a Metrans) ale aj cez PPS Kúty - Lanžhot - Břeclav a úvraťou do Rakúska. V ŽST Petržalka od predmetnej noci ostal uviaznutý aj jeden vlak zo závodu VW do Nemecka.

EDIT 3.2.2022: ŽSR nám dnes prostredníctvom hovorkyne Rie Feik Achbergerovej zaslalo obsiahlejšie stanovisko aj s predpokladaným termínom odstránenia poruchy, uvádzame ho v plnom znení: ,,Dňa 27.1.2022 o 22:10 h nastala v ŽST Bratislava Petržalka porucha staničného zabezpečovacieho zariadenia (výpadok ovládacej a zobrazovacej jednotky elektronického stavadla v dopravnej kancelárii ŽST Bratislava Petržalka).

Okamžite po vzniku poruchy boli v záujme zachovania bezpečnosti železničnej prevádzky v zmysle platných predpisov ŽSR zavedené dopravné opatrenia - výmeny prestavované kľukou a uzamknuté prenosnými zámkami a pri jazdách koľajových vozidiel cez priecestia priľahlé k ŽST Petržalka nariadené rozkazy na opatrnú jazdu.

Dňa 31.1.2022 o 13:00 h bola obnovená činnosť zabezpečovacieho zariadenia v núdzovom režime a zavedené dopravné opatrenia, vrátane dávania návesti POZOR húkačkou boli zrušené.

Definitívne odstránenie uvedenej poruchy predpokladáme koncom 5.týždňa 2022.

Vaša informácia ohľadom nevôle objednať chybné súčiastky sa nezakladá na pravde. Zabezpečovacie zariadenie v ŽST Bratislava Petržalka je od firmy Siemens – AŽD. Jedná sa o elektronické stavadlo ( ES ) typu SMC 86, ktoré bolo vybudované v roku 1997. Pravidelnú údržbu zabezpečovacieho zariadenia vykonáva ŽSR svojimi vlastnými zamestnancami. Odstraňovanie porúch špecifických komponentov ES vyžadujúce ich výmenu poprípade opravu zabezpečuje firma z externého prostredia. Vzhľadom na vek jednotlivých elektronických komponentov je nemožné niektoré súčasti ES jednoducho vymeniť za nové z dôvodu nedostupnosti na trhu, nedisponuje nimi ani firma SIEMENS . V tomto prípade je možná iba oprava, ktorá sa v dnešnej dobe vzhľadom na nedostatok polovodičových súčiastok značne predlžuje. ŽSR si uvedomuje potrebu generačnej výmeny časti zabezpečovacieho zariadenia ES a vzhľadom na to má v investičnom pláne pripravenú akciu na rekonštrukciu ES. Na túto akciu je vypracovaná a schválená projektová dokumentácia. Predpokladáme, že v blízkej dobe sa zrealizuje táto rekonštrukcia.´´

Jeden z odklonových vlakov v čele s Bardotkou 751.055 prechádza hraničným mostom do Devínskej Novej Vsi.

Ilustračná foto: Mates Pleško
Foto odklonu: Tomáš Pašuth

Informácie o fotke:

Dátum 27.01.2022
Miesto Bratislava - Petržalka
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 2247

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Výpadok staničného zabezpečovacieho zariadenia v ŽST Petržalka

PeterSklicko zo dňa 2.2.2022 8:19

Smutne….som zvedavy, ako dlho bude UVEZVENY vlak z VW smerujuci do Nemecka.

Reagovať

emil zo dňa 2.2.2022 16:26

už ani to neplatí, Rajka sa jazdí od 1.2.2022 znova vlakmi……

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 3.2.2022 8:12

A do Rakuska sa z Petrzalky uz jazdi?

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 3.2.2022 19:52

Redaktor

Iba IC a vlaky, ktoré menia čatu na osi bez preprahu.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *