Váš železničný portál
Registrovať sa

Všetkých 21 „zvolenských“ DMJ už jazdí pre ZSSK

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Na regionálnych, najmä neelektrifikovaných tratiach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v okolí Zvolena už jazdí všetkých 21 ks dieselmotorových jednotiek radu 861 (DMJ 861). Vďaka novým DMJ 861 poskytuje železničná doprava cestujúcim moderné, komfortné, kultúrne, bezpečné, spoľahlivé a environmentálne ohľaduplné cestovanie.

 

„Teší nás, že sa tento projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca, pretože bol trochu problematický. Keď sme ho zdedili po predchádzajúcom vedení, súťaž bolo treba dodatočne prehodnocovať a konzultovať s Európskou komisiou. Tento fakt sa spolu s pandémiou koronavírusu podpísali pod mierne omeškanie dodávky vozidiel, čo nás mrzí. Podstatné je však to, že v tejto chvíli je už cestujúcim troch krajov k dispozícii všetkých 21 moderných vozidiel. Sme presvedčení, že výrazne prispejú k zlepšeniu komfortu cestovania a železničná doprava získa opäť o niečo väčšiu popularitu,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Prvá DMJ 861 bola do ostrej prevádzky nasadená v júni 2019, posledný 21. kus pribudol na koľaje včera. Dodanie vozidiel, ktoré premávajú v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji, teda bolo skompletizované za necelé dva roky.

 

DMJ 861:

 • sú klimatizované;
 • majú wi-fi pripojenie na internet;
 • disponujú informačným a komunikačným systémom pre cestujúcich;
 • sú vybavené kamerovým systémom;
 • obsahujú systém na počítanie cestujúcich (systém umožňuje počítanie nastupujúcich a vystupujúcich na každej zastávke, evidenciu počtu cestujúcich medzi stanicami a počítanie osôb zo všetkých vstupných dverí – anonymne);
 • sú prispôsobené pre osoby so zdravotným znevýhodnením a s obmedzenou schopnosťou pohybu – sú nízkopodlažné a majú toalety, ktoré vyhovujú osobám na invalidnom vozíku;
 • majú nástupné dvere s elektrickým pohonom s integrovaným výsuvným schodíkom pre pohodlné nastupovanie a vystupovanie cestujúcich;
 • disponujú priestorom pre prepravu bicyklov a priestorom pre prepravu imobilných cestujúcich;
 • spĺňajú požiadavky technických špecifikácií interoperability pre železničné koľajové vozidlá (TSI) s protipožiarnou bezpečnosťou.

DMJ 861 boli dodané v 2 verziách:

 • 7 ks 861.0 – kapacita 171 miest na sedenie a 120 miest na státie (vozidlo tvoria 2 krajné hnacie vozne a 1 vložený vozeň);
 • 14 ks 861.1 – kapacita 115 miest na sedenie a 80 miest na státie (vozidlo tvoria 2 krajné hnacie vozne).

Dodanie DMJ 861 je výsledkom projektu „Modernizácia vozového parku ŽKV 1. časť“ v rámci OPII. Celková hodnota projektu predstavuje 76 999 000 € (bez DPH), je spolufinancovaný z eurofondov cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra v hodnote 74 835 328,10 € a sumou 2 163 671,90 € prispela ZSSK z vlastných zdrojov.

Dodávateľom DMJ 861 je slovenská spoločnosť ŽOS Vrútky. F. Hlubocký upozorňuje, že pri prevádzkyschopnosti vozidiel nenechal národný dopravca nič na náhodu: „ZSSK si zmluvne zabezpečila, aby bola pri nových vozidlách dosiahnutá čo najvyššia prevádzkyschopnosť, t. j. minimálne na 95 %. V opačnom prípade nastupujú dohodnuté sankcie. Sme veľmi radi, že tieto nové jednotky dnes dosahujú prevádzkyschopnosť 97 %“.


Realita preukázala, že poruchy DMJ sú v rozsahu a počte, kedy neprichádza ku zníženiu prevádzkyschopnosti týchto DMJ voči zmluvným podmienkam. Základné informácie o nových DMJ 861:

Typ vozidla DMJ 861.0 DMJ 861.1
Počet miest na sedenie 171 115
Počet miest na státie 120 80
Max. prevádzková rýchlosť 140 km/h 140 km/h
Počet obstaraných kusov 7 14
Nasadenie Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj
Dodávateľ ŽOS Vrútky, a.s. (SR) ŽOS Vrútky, a.s. (SR)

Kvalita nových DMJ sa ukázala aj pri vážnej nehode v marci tohto roka, ku ktorej došlo v Banskej Bystrici - Iliaši, medzi stanicami Radvaň a Vlkanová. Autobus MHD nerešpektoval signalizáciu na priecestí a vošiel do cesty prichádzajúcemu osobnému vlaku, ktorý viedla nová jednotka DMJ 861.104. Aj vďaka robustnej konštrukcii čela DMJ v zmysle bezpečnostných noriem TSI nedošlo k vážnemu poraneniu rušňovodiča, čo by nemuselo byť samozrejmosťou v prípade starej dieselovej jednotky ľahkej konštrukcie, napr. typu 812.

 

 

Tomáš Kováč

riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

 

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.

Informácie o fotke:

Dátum 19.04.2021
Miesto
Vlak
Autor ZSSK
Zobrazené 1336

Pridajte sa do diskusie!

6 komentárov k: Všetkých 21 „zvolenských“ DMJ už jazdí pre ZSSK

orlov zo dňa 19.4.2021 16:15

Návštevník

To, že sú moderné, znamená, že sú aj spoľahlivé ??? 🙂

Reagovať

Greg zo dňa 19.4.2021 17:32

No, pan Hlubocký píše, že nenechali nic náhodě a dohodli „čo najvyššiu prevádzkyschopnosť, t.j. minimálne 95 %“. Já myslím, že to je velmi mizerná provozuschopnost – v podstatě (samozřejmě teoreticky) to znamená, že každé vozidlo má problém, příp, padne v pěti případech ze sta, t.j. každou dvacátou jízdu.
Malý příklad (můj odhad) : na trati Zvolen – Fiľakovo jede 15 párů vlaků denně, tj. 30 vlaků. To je práce pro asi 5 vozidel při 6 vlacích denně. Každé vozidlo udělá svou 20. jízdu (protože o víkendech to bude volnější) každý pátý den. To znamená při 5 vozidlech na této trati problém (případně neschopnost) každý den. To tedy cestující nebudou moc spokojení.

Reagovať

Peter zo dňa 20.4.2021 5:54

Diky za komentar. Ta 95% spolahlivost nie je prilis velka vyhoda. A to nie je prva verzia tejto supravy….

Reagovať

Budamaronline zo dňa 20.4.2021 23:16

Pán Hlubocký nech netrepe hlúposti.
Nech sa pozrie, koľko emailov s informáciami o poruchách HKV r.861 bolo odoslaných na GR za minulý kalendárny rok. Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, koľko porúch obsluha HKV necháva „len tak“.
Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, na koľkých kusoch DMJ 861 to jeho slávne wifi nejé ako Mattoni.
Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, ako disponujú informačným a komunikačným systémom pre cestujúcich, ktorý nehlási zastávky, alebo v ňom nie sú nahrané jednotlivé vlaky ani 5 mesiacov po zmene GVD.
Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, že DMJ 861 majú malé nádrže, že fučí na stanovište rušňovodiča a je tam zima, že tam nie je mikrovlnka (nechcem dehonestovať, ale niekde aj upratovačka má mikrovlnku), len nejaký miešung chladničky s ohrievačom, že tam nie je ani len otočná sedačka.
Pán Hlubocký nech sa pozrie na to, že klíma nie je adaptibilná…..po ohriatí priestoru pre cestujúcich kľudne začne fúkať ľadový vzduch, aj keď je von -15 stupňov celzia.
A to už nehovorím o nezmyselných obehoch týchto DMJ, ktoré takýmto štýlom pôjdu veľmi rýchlo k plotu.

Reagovať

Peter zo dňa 21.4.2021 6:15

Diky za podnetny prispevok.

Reagovať

dodojozef@imarknet.com zo dňa 21.4.2021 17:24

Dobrý podvečer 7-milionov Eur za jednu jednotku 861-0 ktorá každá už si svoje odstála pri plote má 95% spoľahlivosť? .To akože si robí srandu z Vás ŽOS Vrútky alebo tomu nerozumiete.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *