Váš železničný portál
Registrovať sa

V Česku začali testy rušňa Vectron Dual Mode

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

V Českej republike začali tento týždeň testy rušňa výrobcu Siemens Mobility pod označením Vectron Dual Mode čísla 248.019 na sieti Správy železnic. Jedná sa o dvojzdrojový rušeň, ktorého pohonné ústrojenstvo kombinuje elektrickú výzbroj určenú pre jazdu pod striedavou napäťovou sústavou 15 kV 16,7 Hz a dieslový agregát MTU s výkonom 2400 kW. V oboch režimoch môže ísť rušeň maximálnou rýchlosťou 160km/h a dosahuje ťažnú siku 300 kN.

Vectron Dual Mode pre napäťovú sústavu 25kV 50Hz zatiaľ nebol uvedený na trh a tak testy v Českej republike prebiehajú len v dieslovom režime. Od 21. 3. 2023 sa bude počas nasledujúcich 14 dní objavovať v čele vlakov dopravcu ORLEN Unipetrol Doprava, následne sa objaví aj v čele vlakov národného dopravcu ČD Cargo. Vectron sa v Českej republike nachádza už dlhšie, do utorka bol prítomný v areáli VÚZ Velim, kde bol zároveň aj prezentovaný potencionálnym zákazníkom.

Zatiaľ jedinou krajinou, kde tieto rušne pôsobia je Nemecko. V prevádzke je aktuálne 42 kusov, ďalšie desiatky sú u výrobcu od rôznych zákazníkov objednané. Štátna spoločnosť Deutche Bahn objednala pre nákladnú divíziu DB Cargo odľahčenú verziu pod názvom Vectron Dual Mode light, ktorá je osadená menej výkonným dieslovým motorom Cummins s výkonom 950 kW a o 1000 litrov menšou nádržou. Táto verzia bude oproti štandardnej ľahšia o 6 ton.

Druhou krajinou, kde sa Siemens Mobility aktuálne snaží uviesť na trh tento typ rušňa je Rakúsko. Traja zákazníci si objednali spolu 6 týchto rušňov, ktoré mali byť dodané už v roku 2021 avšak pre problémy so schválením tak nebolo dodnes uskutočnené. Problémom je váha rušňa, ktorá po osadení systémom ETCS, ktorý je v Rakúsku povinný váži 91 ton a teda prekračuje triedu zaťaženia na nápravu 22,5 tony. Nedávno vydal úrad ERA predbežné schválenie rušňa pre 12 konkrétnych tratí, kde môže jazdiť rušeň bez ETCS avšak bez viacčlenného riadenia. Už vyrobené rakúske rušne tak v poslednej dobe začali dostávať korporátne polepy zákazníkov, ktorí si ich objednali a v blízkej dobe by mali byť dodávky zrealizované.

Titulná foto: Šimon Prečuch
Foto v texte: Petr Kadeřávek
Text: Mates Pleško

Informácie o fotke:

Dátum 21.03.2023
Miesto
Vlak
Autor .
Zobrazené 1466

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: V Česku začali testy rušňa Vectron Dual Mode

petert zo dňa 24.3.2023 13:25

Samozreme šialené ZSSK ani za svet toto nekúpi a nedá ná rýchlik Bratislava NItra, Bratislava Prievidza.

Reagovať

Helmut Böhme zo dňa 24.3.2023 16:17

Návštevník

opravte „Deutche Bahn“ na „Deutsche Bahn“

Reagovať

Pendolino zo dňa 24.3.2023 22:09

Kvoli 4 voznovemu rychliku pouzit dual Vectron….???

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *