Váš železničný portál
Registrovať sa

Rušňoparáda 2023

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Po štyroch rokoch je späť najväčšia prehliadka historických i moderných vozidiel na Slovensku. Tradične sa bude konať v košickom depe počas víkendu 6. а 7. mája 2023

Unikátne železničiarske podujatie Rušňoparáda sa vracia! Už po 20-krát sa milovníci železnice spojili, aby priniesli kus histórie i novinky zo sveta „mašín“. Rušňoparáde bude patriť prvý májový víkend, teda 6. a 7. máj 2023. V sobotu budú brány Rušňového depa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v Košiciach otvorené od 9:00 do 17:30, pričom večer od 20:00 do 21:30 sa uskutoční príchod Retro Expresu a nočné fotenie na točni. V nedeľu sa návštevníci môžu „túlať” po areáli depa opäť od 9:00 do 16:30, kedy sa oficiálne Rušňoparáda ukončí.

Najväčšiu prehliadku historických i moderných železničných vozidiel na Slovensku, na ktorej si každý fanúšik ťažkých strojov príde na svoje, organizuje ZSSK v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom.

„Predposledný ročník Rušňoparády bol rekordný, prilákali sme viac ako 15-tisíc návštevníkov. Tento rok máme rovnako veľké očakávania, keďže toto podujatie bude opäť plné najrôznejšej historickej i modernej techniky, symbolických jázd po areáli depa či rôznych zábavných aktivít pre rodiny s deťmi. Azda najväčším lákadlom je viac ako 100-ročná parná lokomotíva, ktorú nadšenci z Klubu historických koľajových vozidiel v Haniske pri Košiciach opäť uviedli do pohybu. Podarilo sa im to skutočne len tesne pred Rušňoparádou a my sa tešíme, že tento symbol železničnej dopravy minulého storočia bude reprezentovať čaro železnice aj dnes,” povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň.

Najväčší „ťahák“ alias parná lokomotíva familiárne nazývaná „Dvojka“ alebo „Štvorkolák“ s tendrom z roku 1917 bola vyrobená v závode Prvá Českomoravská, Praha – Libeň a na Rušňoparáde sa verejnosti predstaví v plnej parnej sile prvýkrát po 20. rokoch rekonštrukcie. „Po nekonečných 20. rokoch opravárenských prác sa nám podarilo sprevádzkovať tento parný rušeň. Sú za tým tisícky dobrovoľníckych hodín,“ prezradil Peter Pajtáš predseda z Klubu historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniska pri Košiciach. Celá oprava vyšla na 100-tisíc eur a rušeň sa podarilo sprevádzkovať len 10 dní pred akciou.

Na podujatí ďalej nebude chýbať ani 72-ročný parný rušeň Papagáj z Popradu, ktorý dostal nezvyčajné meno pre svoj svetlomodrý náter v kombinácii s výraznými červenými kolesami. Za pozornosť určite stoja aj historická motorová a ručná drezina, ako aj slávny dieselový rušeň Sergej z Humenného, ktorý mal možnosť hrať vo filme Peacmaker natáčanom na Slovensku po boku s Georgeom Clooneym.

V zastúpení súčasných vozidiel sa predvedie najnovšia elektrická jednotka ZSSK prezývaná Panter, ktorá bude na podujatí fungovať ako chill-out zóna a v ktorej bude prebiehať súťaž o bonusový kredit ZSSK ID na nákup cestovných dokladov. Zároveň si v nej budú môcť návštevníci oddýchnuť, prezrieť a vyskúšať interiér jedného z najmodernejších vozidiel flotily ZSSK, ktoré už čoskoro nahradí väčšinu starších vlakov jazdiacich v Košiciach a okolí.

Súčasťou tohtoročnej Rušňoparády bude aj výstava jedinečných modelov rušňov vytváraných zo starých železných skrutiek. Tieto modely autora Jána Nováka reprezentovali Slovensko aj na svetovej výstave EXPO pred šiestimi rokmi.

Tých najmenších železničiarov budú čakať rozprávkoví maskoti a kopec zábavy v podobe hier, balónov, nafukovacích atrakcií, trampolín, tvorivých dielní, maľovania na tvár, paintbalovej strelnice či detských motoriek. Spolu s UsmievAnkou si zaspievajú všetky obľúbené pesničky, prevezú sa na historických vozňoch či unikátnom retro autobuse a na miniatúre železnice si môžu pozrieť, ako funguje železničná prevádzka v podobe minivláčika na baterky.

Svoje schopnosti, techniku a výstroj predvedú hasičské, vojenské a policajné zložky. Malí aj veľkí si prídu na svoje pri prezentácii Ozbrojených síl SR či pri preventívno-bezpečnostných aktivitách, ako je napríklad komentovaná prezentácia vyhľadávania ukrytých pachových stôp policajným psom s kynológom.

Potenciálnym budúcim kolegom zasa dávame do pozornosti výstavu „Študuj dopravu“, kde si naši súčasní kolegovia pripravia prezentáciu všetkých benefitov práce v ZSSK, ale i výhody duálneho vzdelávania. Zároveň si mladší návštevníci budú môcť pozrieť ponuky stredných škôl dopravného zamerania a vyskúšať napríklad rušňový trenažér.

Samozrejme, nebude chýbať ani občerstvenie, o ktoré sa postará niekoľko stánkov s rôznymi špecialitami, alebo reštauračný vozeň, ktorý cestujúci na diaľkových vlakoch ZSSK z Košíc do Bratislavy a späť majú možnosť bežne navštíviť a občerstviť sa v ňom.

Cena vstupeniek sa ani po štyroch rokoch nemení. Lístok pre dospelého a študenta (od 16 rokov) bude stáť 5 € a pre deti (od 3 do 15 rokov), seniorov, ŤZP a zamestnancov železnice bude polovičný za 2,50 €. V ponuke bude aj rodinný lístok (2 dospelí a 2 deti) za 12 €. Zakúpené lístky platia na oba dni Rušňoparády.

A ako sa dostanete do košického depa? Medzi košickou železničnou stanicou a depom bude v hodinových intervaloch bezplatne premávať kyvadlová doprava. Depo ZSSK leží 10 minút pešou chôdzou od stanice i centra mesta.

ZDROJ: ZSSK.SK

Informácie o fotke:

Dátum 30.03.2023
Miesto Košice
Vlak
Autor Peter Dirga
Zobrazené 4472

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Rušňoparáda 2023

Helmut Böhme zo dňa 28.4.2023 5:57

Návštevník

A kedy budú zverejnené cestovné poriadky nostalgických vlakov ?

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 28.4.2023 12:32

Administrátor

Hneď ako ich zverejní organizátor, doplníme ich aj tu na Railpage.

Reagovať

Andrew zo dňa 3.5.2023 13:07

Any news on the nostalic trains yet?
thanks,

Už máte nejaké novinky o nostalgických vlakoch?
Vďaka,

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 5.5.2023 21:16

Administrátor

This is all the information that the organizer has published.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *