Váš železničný magazín
Registrovať sa

Rokovania so štátom stroskotali, RegioJet definitívne odchádza

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Český dopravca RegioJet dnes definitívne potvrdil, že od 31. januára odchádza z kľúčovej trasy Bratislava - Košice.

Toto rozhodnutie prišlo po rokovaní ministra dopravy Arpáda Érseka so šéfom spoločnosti Radimom Jančurom, ktoré sa konalo v Čilistove.

Štát teraz musí podľa ministra zabezpečiť ľuďom možnosť, aby sa prepravili medzi Bratislavou a Košicami takou istou formou, ako cestovali doteraz.

dnes v odpoledních hodinách proběhlo jednání mezi zástupci společnosti RegioJet a ministerstva dopravy – za účasti Radima Jančury, majitele společnosti RegioJet a pana ministra Érseka.

Bohužel i po tomto jednání zůstává situace stejná, jak RegioJet oznámil před několika dny, to znamená definitivní potvrzení odchodu z trasy Bratislava – Košice k 31. 1. 2017. RegioJet byl ohledně svých návrhů na řešení situace ze strany ministerstva informován, že není reálné, aby studenti a senioři mohli využívat výhod jízdného zdarma u komerčních dopravců tak, jako je využívají v dotovaných rychlících.

Situace tak zůstává bohužel stejná. Je nám to velmi líto, za podmínky existence jízdného zdarma pro polovinu cestujících výhradně v dotovaných rychlících ZSSK a po znovuzavedení vlaků IC ZSSK není reálné, aby se na trase uživilo více komerčních dopravců.

Jsme přesvědčeni, že pro stát není finanční rozdíl, s jakým dopravcem cestují ti cestující, kteří mají nárok na slevu – naopak v případě komerčních dopravců je zde výrazná úspora na dalších dotacích. Vlaky by se neměly dělit na „chudé“ pro sociální skupiny a „bohaté“ pro ty, kteří platí plné jízdné. Nicméně nemůžeme toto nijak změnit, akceptujeme to a k 31. 1. ukončí RegioJet svůj provoz na trase Bratislava – Košice.

RegioJet také oficiálně informoval o ukončení provozu k 31. 1. také ŽSR coby správce infrastruktury a dal tak jasně najevo, že nic nebrání ZSSK v bezodkladné úpravě jízdního řádu svých spojů – a to s platností ihned od 1. 2. 2017. Jde nám o to, aby dopad na cestující byl co nejmenší a RegioJet nijak neblokoval ZSSK v případném rozšíření nabídky vnitrostátních spojů.

Současně jsme ze strany ministra dopravy také slyšeli ujištění, že RegioJet je významným dopravcem v rámci Slovenska a ministerstvo počítá s dalším fungováním jeho služeb na trasách, kde jezdí – tedy Bratislava – Komárno a mezinárodní nedotované spoje Praha – Košice. Zde RegioJet informoval ministra dopravy o záměru dále rozšířit nabídku svých služeb a to na 3 spoje denně v každém směru ze současných dvou.

Odchod z trasy Bratislava – Košice nás mrzí a je nám líto. Poté, co předseda SNS Andrej Danko politicky prosadil znovuzavedení vlaků IC ZSSK je fungování i ekonomicky efektivního dopravce, jako je RegioJet, ve vnitrostátní dopravě na Slovensku ekonomicky nereálné. Na trhu bude dlouhodobě bohužel zafixován monopol ztrátového státního dopravce tam, kde by o zákazníka kvalitou služeb mohlo soutěžit několik dopravců, podobně jako na trase Praha – Ostravsko v České republice.

RegioJet nikdy nepožadoval po ministerstvu dotace na provozování svých dálkových spojů. Toto nebylo ani předmětem dnešního jednání.

Dotace poskytuje ministerstvo dopravy u vlaků, které objednává jako veřejnou službu a RegioJet nikdy žádné takové dotace nepožadoval.

RegioJetu šlo pouze o nediskriminační nastavení kompenzací nařízených slev tak, aby stát nediskriminoval další dopravce, kterým proplácí slevy na jízdné pro sociální skupiny.

Z pohledu státu by přitom neměl být rozdíl, kterému dopravci platí za kompenzace slev. Například za cestujícího, který má nárok na slevu 4 eura by stát zaplatil stále 4 eura bez ohledu na dopravce. V případě RegioJet by to bylo navíc pouze 2 eura, protože RegioJet by zbývající 2 eura doplatil ze svého.

A toto rovnoprávné řešení stát odmítl a nadále trvá na proplácení slev pouze v dotovaných spojích.

Děkuji a jsem s pozdravem, Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí RegioJet.

Viac TU

Informácie o fotke:

Dátum 11.01.2017
Miesto
Vlak
Autor administrator
Veľkosť súboru 700 kB
Rozmery 1024 x 768 px
Zobrazené 5176

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Rokovania so štátom stroskotali, RegioJet definitívne odchádza

Milos zo dňa 11.1.2017 22:06

Boze toto je minister? Sak sa ani poriadne po slovensky vykoktat nevie. Na jednej strane ma mrzi ze regiojet odchadza. Priniesol aspon troska kultury cestovania na slovenske zeleznice. Na strane druhej som rad ze mu nesplnili tie podmienky. Lebo natlacit tych zadarmistov este aj do iceciek to by bola katastrofa!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *