Váš železničný portál
Registrovať sa

RegioJet vyhral objemovo najväčšiu súťaž českej železnice

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

V závere minulého týždňa rozprúdila hladiny českej železnice informácia, že víťazom doposiaľ najväčšej súťaže v histórii v Českej republike na prevádzku vlakov v záväzku verejnej služby pre región ústeckého kraja sa stal dopravca RegioJet. Zmluvný objem počíta s ročným rozsahom 3,3 milióna kilometrov a počas 15 rokov platnosti zmluvy má dopravca zinkasovať od kraja 18,258 miliardy českých korún čo je približne 774 miliónov eur. Prevádzka sa týka kľúčových elektrických liniek. Jendná sa o linky U1 (Děčín - Kadaň), U2 (Chomutov - Karlovy Vary), U3 (Děčín/Ústí nad Labe - Litvínov), U32 (Ústí nad Labem - Lysá nad Labem), U51 (Ústí nad Labem - Klášterec nad Ohří) a U54 (Děčín/Ústí nad Labem - Roudnice nad Labem). Zmluva má začať platiť v decembri 2026.

Kraj počítal s cenou za kilometer najviac 280 kč/km, dopravca ponúkol cenu 212,50 kč/km. Kraj nepožadoval nové vlaky, RegioJet však ponúkol prevádzku novými elektrickými jednotkami Pesa Elf.eu, ktoré už v kraji jazdia. Dopravca ich nasadí 23, turnusová potreba je 20 kusov, 3 kusy budú slúžiť ako prevádzková záloha. Radim Jančura k tomu povedal: „ Doposiaľ sme boli nútení kupovať z ekonomických dôvodov prevažne staršie vlaky, naopak od tohto roku už máme stratégiu nákupu iba nových súprav.“

Jednotky majú dosahovať maximálnu rýchlosť 160 km/h, vybavené majú byť ETCS a bude možné spojiť až tri jednotky do jednej súpravy.. Pre cestujúcich bude zabezpečené pripojenie na wi-fi, USB zásuvky ako aj zásuvky na 230V, oddiel prvej triedy.

RegioJetu sme sa spýtali, či dopravca garantuje dodanie jednotiek včas, nakoľko prvá dodávka jednotiek, ktoré začali jazdiť minulý rok výraze meškala. Alexandra Janoušek Kostřicová na otázku odpovedala, že poľský výrobca PESA včasné dodanie garantuje, akým spôsobom sme sa ale nedozvedeli. Podľa jej vyjadrenia na náš dotaz o čistení a údržbe jednotiek majú byť tieto jednotky udržiavané v novo zriadenej údržbovej základni v ústeckom kraji a ťažká údržba bude zabezpečená u zmluvného partnera v zahraničí. Či to má byť priamo výrobca nespresnila.

V súťaži boli hodnotené ponuky RegioJetu a Arrivy. Ponuka Českých dráh bola vyradená pre zníženie ponúkanej ceny počas súťaže, čo sa dopravcovi nepáči a podal voči rozhodnutiu kraja námietky pred uplynutím lehoty podania finálnej ponuky. Zároveň dopravca podal aj zníženú ponuku.

Informácie o fotke:

Dátum 23.11.2023
Miesto
Vlak
Autor Foto: RegioJet
Zobrazené 1093

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *