Váš železničný portál
Registrovať sa

Preprava železných rúd s vozňami Sggmmrrs a kontajnermi Innofreight z Čiernej nad Tisou do Třinca

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. spustila testovaciu prevádzku prepravy železnej rudy z Čiernej nad Tisou do Třineckých železiatní s vozňami Sggmmrrs a kontajnermi Innofreight. Dôvodom je zmena technológie vykládky železnej rudy v Třinici. S objemom 2,7 – 2,9 mil. ton za rok je pre štátne Cargo práve tento kontrakt jeden zo strategických. Ako na svojom profile píše samotný dopravca, nový spôsob prepravy zvyšuje konkurenčnú výhodu hlavne z dôvodu efektivity prepravy, keďže jeden dvojčlánkový vozeň dokáže prepraviť až okolo 140 ton požadovaného tovaru. Vozne Sgmmrrs pozostávajú z dvoch článkov, ktoré sú spriahnuté, na každej plošine sú dva kontajnery. Na začiatku plánujú z Čiernej nad Tisou vypraviť jeden až dva vlaky týždenne, no postupne sa ich počet bude zvyšovať podľa harmonogramu skúšobnej prevádzky. Od 1. apríla je naplánovaná ich pravidelná prevádzka, uvádza dopravca.

Cargo 10 ročný kontrakt na prenájom týchto vozňov podpísalo so spoločnosťou Budamar Innovations. Za údržbu si ale podľa zmluvy bude zodpovedať samé.

Foto: Matúš Ihnát

Informácie o fotke:

Dátum 30.01.2023
Miesto Michaľany
Vlak
Autor Peter Dirga
Zobrazené 1802

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: Preprava železných rúd s vozňami Sggmmrrs a kontajnermi Innofreight z Čiernej nad Tisou do Třinca

Tomáš zo dňa 3.2.2023 1:13

Budamar kdo ju vlastni? Vsetky najlepšie prepravy cargu berie budamar a napriek tomu si prenajmu od nich vozne. Ešte aj nové lokom. bez etcs si u nich objednali. Všade v okolitých krajinách nákladná doprava rastie len naše cargo upadá a budamar sa darí, dokonca im aj lokom. v cargu polepia. Super manažment carga chcelo by to dotáciu na záchranu od štátu.

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 9.2.2023 1:20

Redaktor

Vlastnícka štruktúra sa dá dohľadať. O braní prepráv by som moc nepísal, Budamar Cargu vozí to, čo samo nezvláda voziť a vďaka spoločnému podniku môže Cargo jazdiť za hranicami (PL/CZ). Polepy sa síce realizujú v depe Carga, avšak zabezpečuje ich vlastník rušňov, ktorý si tam miesto prenajíma. Cargo nikomu cudziemu nič nelepilo.

Reagovať

Vláďa zo dňa 4.2.2023 23:49

Nerozumím přesně formulaci až 140 tun požadovaného zboží, ale těch 140 tun mně přijde nereálné. Pokud by se ložilo na 20 tun/nápravu, pak by musel celý vůz se čtyřmi podvozky a čtyřmi prázdnými kontejnery vážit jen 20 tun, to snad ne. A nebo se na této trase loží na 25 t/n? To se mi moc nezdá.

Reagovať

Vláďa zo dňa 6.2.2023 9:15

Tak jsem se díval na stránky spol. innofreight a tento dvoučlánkový vůz se dvěma open top kontejnery váží 37 t. Na trati se zatížením C3, C4 (20 t/n) se na něj naloží až 123 t železné rudy (v tomto případě). Tudíž vlak s patnácti dvojvozy (jak se píše) může mít až 2400 t a z toho 1845 tun rudy. to je slušné . . .

Reagovať

kade zo dňa 13.2.2023 19:14

Návštevník

Je to ještě jinak, loží se na 22,5 t na nápravu (25 t je v prostoru 1435 mm rozchodu opravdu jen fikcí, na pár vzácných výjimek, naopak 22,5 t celkem standard na hlavních tazích). Při teoretickém výpočtu mi z toho vyšlo, že ještě záleží jestli lze využít celý „zbytek“ do 180 t po odečtení vlastní hmotnosti nebo jestli je omezující ložná hmotnost kontejneru (ta může být v jiných Innopřípadech omezována taky s ohledem na nosnost vidlicového vozíku, kterým se vykládá, zde ale slouží vykládková linka). Konkrétně pro tento případ to je (mám 🙂 ) popsané zde https://www.zeleznicni-magazin.cz/aktuality/trinecke-zelezarny-prechazeji-na-technologii-innofreight

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *