Váš železničný portál
Registrovať sa

Posledný Panter je na trati a uzatvára dodávku 25 elektrických „šeliem“ z najväčšieho tendra ZSSK

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Cestujúci v Žilinskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji už majú k dispozícii najnovšiu „svorku“ v kompletnom počte. Dnes v rušňovom depe vo Vrútkach uskutočnila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tlačovú konferenciu pri príležitosti odovzdania poslednej 25. elektrickej jednotky (EJ) „Panter“ z dielne konzorcia českej ŠKODA TRANSPORTATION a slovenskej ŽOS Trnava.

Tender za 160 miliónov eur predstavuje doteraz najväčšiu investičnú zmluvu, aká kedy bola podpísaná od vzniku ZSSK v roku 2005. Nové jednotky sú jedny z najúspešnejších produktov skupiny ŠKODA TRANSPORTATION, o čom svedčí aj fakt, že okrem Slovenska a Česka jazdia aj v Litve, v Ukrajine, vo Fínsku a v dohľadnej dobe budú brázdiť trate Lotyšska či Estónska. 

Takmer dvojročnú cestu postupného zavádzania jednotiek do prevádzky (prvé vozidlo sme médiám predstavili vo februári 2020) sme dnes vo Vrútkach úspešne ukončili odovzdaním posledného Pantera za účasti Ľuboša Ďuriča, riaditeľa odboru projektov dopravnej infraštruktúry Ministerstva dopravy a výstavby SR, Romana Koreňa, predsedu predstavenstva ZSSK, Petra Brzezinu, predsedu predstavenstva a prezidenta skupiny ŠKODA TRANSPORTATION a Miloša Kyselicu, generálneho riaditeľa ŽOS Trnava.

„Nové vlaky, ktoré vďaka eurofondom pribudli do regiónov, zásadne zvyšujú kvalitu cestovania. Máme ambíciu v modernizácii pokračovať, v nasledujúcich dvoch rokoch pribudnú ďalšie desiatky nových vlakov a zmodernizovaných vozňov do regiónov naprieč Slovenskom. Železnice, ako najekologickejšia forma dopravy sú jednoznačne budúcnosťou verejnej osobnej dopravy, na to, aby sa stali voľbou číslo jeden pre cestujúcich ale potrebujeme nielen moderné vlaky, no aj kvalitnú infraštruktúru”, uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

„Těší mě, že jsme dodavatelem ekologických vlaků, které pomáhají výrazně zvyšovat komfort a bezpečnost dopravy na slovenské železnici. Vždyť právě země našich východních sousedů je pro nás dlouhodobě klíčový obchodní partner – dodáváme nejen vozidla pro tamní železnici, ale pro slovenské města i tramvaje či trolejbusy,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a Prezident skupiny ŠKODA TRANSPORTATION Petr Brzezina.

„Robili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme v čo najkratšom čase nasadili nové jednotky do prevádzky a tým zabezpečili cestujúcim vyšší komfort služieb. Dodávku moderných vlakov, ktoré jazdia aj vo svete, sme dnes dotiahli do úspešného konca a nové jednotky predstavujú obrovský skok vpred v kvalite cestovania v regióne. O dodržaní najvyššej kvality som presvedčený, nakoľko sme v rámci vyhláseného tendra nastavili náročné zmluvné kritériá kontroly kvality a prevádzkyschopnosti vozidiel. Už teraz sa teším na odovzdávanie prvých Panterov na trate východného Slovenska,“ hovorí Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

Nové EJ sú nasadzované do prevádzky najmä na tratiach:

  • Žilina – Púchov – Trenčín,
  • Žilina – Čadca,
  • Púchov – Horní Lideč,
  • Čadca – Skalité – Zwardoń,
  • Žilina – Liptovský Mikuláš.

EJ s maximálnou rýchlosťou 160 km/h svojimi parametrami spĺňajú požiadavky TSI a predstavujú tak účelné vozidlá na úrovni 21. storočia. V prevádzke môžeme stretnúť dve verzie EJ – trojčlánkovú s dĺžkou 80 m a s kapacitou 247 miest na sedenie (13 ks) a štvorčlánkovú s dĺžkou 106 m a s kapacitou 343 miest na sedenie (12 ks).

Vedeli ste?

  • Pantery spolu doteraz na regionálnych tratiach najazdili viac ako 1,4 milióna kilometrov. 
  • Najviac najazdených kilometrov má jednotka 660.002, ktorú sme prebrali 1. 12. 2020. 
  • Priemerná prevádzkyschopnosť všetkých EJ sa pohybuje na úrovni 93,5 %. 
  • Posledné vozidlo, ktoré sa prebralo dnes, nám výrobca dodal s predstihom 8 mesiacov.

Svojím objemom takmer 160 miliónov eur (159 999 500,00 eur*) je tender, ktorý priniesol žilinskému, trenčianskemu a prešovskému regiónu spolu 25 nových elektrických jednotiek, najväčším v histórii národného dopravcu. Majoritná časť z tejto sumy je pokrytá Kohéznym fondom Európskej únie (134 598 779,38 eur*), 23 752 725,77 eur* je hradených zo štátneho rozpočtu, sumu 1 647 994,85* eur uhradila ZSSK z vlastných zdrojov.

* uvedené sumy sú bez DPH

Nízkopodlažné klimatizované jednotky s bezbariérovými nástupnými priestormi sú so širokými nástupnými dverami a s veľkopriestorovým  interiérom a majú multifunkčné oddelenie pre osoby s obmedzenou mobilitou, pre invalidné vozíky, kočíky a bicykle. Súpravy disponujú centrálnym ovládaním dverí (otváranie/zatváranie/blokovanie) a WC bunkami s uzavretými odpadovými systémami a sušičom rúk. Súčasťou jednotiek je bezpečnostný kamerový systém, akustický a vizuálny informačný systém či systém automatického počítania cestujúcich. Nechýbajú, samozrejme, zásuvky pre napájanie prenosných zariadení (notebooky a mobily) a wi-fi pripojenie na internet. Príjemný a moderný vzhľad vozidiel dopĺňa štýlové LED osvetlenie interiéru.

Pantery mieria aj na východ

Jazdu v podobných vozidlách si do konca roku 2023 budú môcť naplno vychutnať aj cestujúci východného Slovenska. Začiatkom septembra podpísal národný dopravca s konzorciom firiem ŠKODA TRANSPORTATION a ŽOS Trnava zmluvu na nákup 9 nových elektrických jednotiek s možnou opciou na ďalších 11 kusov. Nové „Pantery“ budú dodávané pre regionálnu prevádzku elektrifikovaných tratí v Košickom a Prešovskom kraji, najmä na tratiach Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Michaľany – Trebišov, resp. po elektrifikácii až po Humenné a Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou.

Flotila najmodernejších jednotiek sa tak na Slovensku rozrastie na 34, v prípade uplatnenia opcie až na 45 kusov.

Informácie o fotke:

Dátum 22.10.2021
Miesto ZSSK
Vlak
Autor ZSSK
Zobrazené 2264

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Posledný Panter je na trati a uzatvára dodávku 25 elektrických „šeliem“ z najväčšieho tendra ZSSK

nexak zo dňa 22.10.2021 16:06

Isto aj vo Fínsku?

Reagovať

Tomáš zo dňa 22.10.2021 21:42

Na dverách sú uvedené 2 miesta pre bicykle ale to druhé v jednotkách som márne hľadal, kde sa prosím nachádza?

Reagovať

Mikulik zo dňa 23.10.2021 21:32

a ma to aj ETCS L2, ci sa bude 5 rokov tendrovat????
-ale aj bez ETCS je to posun vpred. nech sa im dari.

Reagovať

Danny zo dňa 25.10.2021 11:14

ľV živote by som od Škodovky nekúpil nič. Tie Pantery sú pozadu aj oproti Stadlerom z roku 2006 čo jazdia 15 rokov v Maďarsku a tu teraz objavujeme so slávou nejakú náhražku za niečo, čo maďari poznajú od roku 2005! O rakúšanoch ani nehovoriac. A kvalita … poruchy na dennom poriadku. Prídu servisáci zo Škodovky a smejú sa ako blbí na vlastnej neschopnosti, že nevedia ani len rozpojiť Pantera, nieto opraviť! Veď prečo v ONV Žilina je sólo stredný vozeň 661.102 z prvého Pantera a prvý 3-dielny Panter viac stojí, než jazdí??? Inak dodnes neviem na základe čoho diletanti v ZSSK vypočítali, že práve EMJ s takouto chujovou kapacitou potrebujeme! A nech mi objasnia blbci zo ZSSK nasledovné:
1. Kde chcú v špičke jazdiť s 3-dielnym Panterom, keď z každého smeru ráno do Žiliny prichádza viac ako 247 cestujúcich
2. Ako chcú v špičke lákať nových cestujúcich z áut do vlakov, keď pre nich nemajú kapacitnú rezervu vo vlaku a kam chcú usadiť cestujúcich, ktorí presadnú do vlaku z nadväzujúcich autobusov, keď sa spustí IDS v Žilinskom kraji?
3. Po 20tej hodine chcú koho voziť v tých 4-dielnych EMJ? Nebolo lepšie kúpiť EMJ, ktoré majú 200 miest na sedenie a iba počas špičiek ich vysielať do prevádzky vo dvojiciach, žeby sa ušetrilo na poplatku za hmotnosť zbytočne veľkej EMJ, navyše ktoré je ťažké ako krava v porovnaní so Stadlerom či Siemensom?! Stačili by dvojičky na vlakoch medzi 6 až 8h rannou do Žiliny a potom od 13 do 18h dvojičky zo Žiliny, pričom ráno by 1 obrat na každý smer zo ZA von bol nevyhnutne vo dvojici a poobede tak 2-3 obraty do ZA vo dvojici, no stále by to bolo rentabilnejšie než tento cirkus s EMJ s odlišnou kapacitou. A košičanom kúpia 4-dielne Pantery, čo je zas ten isý problém s nedostatočnou kapacitou pre IDS Východ. 343 miest pre IDS stačiť nebude. Chcelo by to niečo okolo 440 miest. Aha zabudol som, také Škodovka nevyrába, oni majú 5-dielneho Pantera so 421 miestami …
4. DOKEDY BUDEME NAKUPOVAŤ TO, ČO POTREBUJÚ VÝROBCOVIA A NIE NAŠE ŽELEZNICE?!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *