Váš železničný portál
Registrovať sa

Poschodová jednotka Stadler Kiss 561.001 pre ZSSK, smeruje na skúšobný okruh

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

EU07-308 dnes dopravovala novú súpravu Stadler Kiss pre Železničnú spoločnosť Slovensko. Dvojposchodová jednotka opustila výrobný závod Siedlce v Poľsku a smeruje na skúšobný okruh do Cerheníc, kde by mali prebiehať skúšky až do konca Júla.

Płyćwia

Autor fotografií: Emil Domińczak

ZSSK 16. 12. 2021 podpísala so spoločnosťou STADLER POLSKA zmluvu na nákup 4 kusov týchto poschodových jednotiek, ktoré sú určené pre regionálnu dopravu v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji. Objaviť by sa mali najmä na trase Bratislava – Žilina, avšak budú obsluhovať aj vlaky na trasách Bratislava – Nové Zámky, Bratislava – Kúty/Břeclav a Trnava – Galanta. ZSSK pripúšťa aj dočasné nasadenie na vlaky z Bratislavy do Banskej Bystrice do doby, kým žilinský uzol nebude prepnutý na striedavé napájanie 25kV. Jednotky sú totiž len jednosystémové. Maximálna rýchlosť jednotiek je 160 km/h a budú umožňovať aj viacčlenné riadenie. Kapacita miest na sedenie v jednotkách je spolu 611 cestujúcich, z toho 30 v 1. triede.

Viac Tu.

Informácie o fotke:

Dátum 15.04.2023
Miesto Ruda k/Skierniewic
Vlak Siedlce - Chałupki
Autor Peter Dirga
Zobrazené 12199

Pridajte sa do diskusie!

10 komentárov k: Poschodová jednotka Stadler Kiss 561.001 pre ZSSK, smeruje na skúšobný okruh

Pendolino zo dňa 15.4.2023 21:07

Pekna suprava….

Reagovať

Peto zo dňa 15.4.2023 21:43

Pekná súprava to určite je, len škoda, že len jednosystémová. A ešte väčšia škoda je, že uzol Žilina chcú prepnúť komplet na 25 kV striedavých. Neviem, kde potom chcú využívať napr. také dvojičky a ako chcú voziť náklad z CZ a PL…

Reagovať

Budamaronline zo dňa 16.4.2023 0:13

„viacčlenné riadenie minimálne dvoch spojených jednotiek“? Existuje aj viacčlenné riadenie jednej jednotky? Alebo tam malo byť „maximálne dvoch jednotiek“?
Páči sa mi nasadenie BA-BB. Len, či to bude aj zrealizované. Myslím, že to mohlo byť nasadené prioritne na trase BA-BB-BA. Aj čas od príchodu, do odchodu bratislavských rýchlikov v BB by tomu viac vyhovoval, ako teraz v tomto nevydarenom GVD.

Reagovať

Budamaronline zo dňa 16.4.2023 0:39

A… len tak medzi rečou….nerozumiem filozofii ZSSK a.s. Čo to tam majú za odporníkov? Milión druhov mašín, jedna nekomunikuje s druhou, … veď to musí byť celé zle. Aj po finančnej stránke sa nízkopočetné série nemôžu vyplatiť. Moja srdcovka JE veľká mašina. Ale rozumiem trendu ucelených jednotiek. Elektriky? Dobre, 600-vky nech sú klasy, EC aj tak chodia s piatimi vagónmi. Mohli tam byť buď tieto Kissy, alebo Pantery, keby ich nakúpili viac. Na Os tiež. A za veľké dízle? Keď sa rozhodli pre 861, tak nech sú 861 vo viacčlennom riadení namiesto nich. Tiež ich mohli nakúpiť viac. A rôzne deriváty 810 forever … to už nemá na štreke čo robiť. Ťahúne 754 meľú z posledného, 757 UIC kábel radšej ani nepripájať, ak chcú s vlakom odísť. A večne nejaká porucha. A oni ešte chcú nakúpiť jazdené DMJ? To ako vážne? Nahradia 10 ročné 757 za 10 ročné DMJ? Morozmrdy….to je kapitola sama o sebe. A ich slávne push pully…..škoda tých princezien.

Reagovať

tratovak zo dňa 16.4.2023 10:22

„A ešte väčšia škoda je, že uzol Žilina chcú prepnúť komplet na 25 kV striedavých.“

V čase prepnutia budú mať rýchle peršingy 34 rokov a dvojičky 43 rokov. To majú s prepnutím čakať, kým sa všetky jednosmerné mašíny nerozpadnú?.

Ako dlho pred prepnutím by mali byť dopravcovia informovaní, aby sa stihli pripraviť?

Reagovať

pilkus zo dňa 16.4.2023 15:43

Do BB sa to nedostane hneď z niekoľkých dôvodov (rád by som sa mýlil) :
1. Prepnutie Žiliny bude skôr ako schválenie a sprevádzkovanie tohto typu.
2. Šplech o BB je len tak nakonci, naoko, akože nezabúdame ani na lokálnu trať, myslíme na vás a citlivo vnímame váš stredoslovenský skanzen. (Obratom ruky tam pošleme na čele vlaku niečo 55 r +)
3. V oblúku za Tekovskou Breznicou sa to zašprajcuje a buď vykoľají alebo (ak to má ťažké veci na streche ako Panter) rovno sa to prekotí do Hrona. Možno už pred Hronským mostom pred Kozárovcami. Niké by mohla na to prípadne hodiť nejaké kurzy.
4. Na tých pár posledných zúfalcov čo majú ešte chuť a čas sa trepať z BB do BA 4 hodiny (230 km) je kapacita 661 zbytočne veľa, zbytočný luxus.

Jo, k dvom báječne servisovateľným vaniam 381 pribudnú 4 Božteky od Stadlera… Dúfam že je to nákup aj s doživotným servisom.

Reagovať

dodojozef zo dňa 16.4.2023 19:28

Dobrý podvečer páni tešme sa že vôbec železnica je schopná prevádzky v takom zúfalom stave akom je . Stále sa vyhovárame že nie sú prostriedky na kúpu nových zariadení. Ale kúpiť 4-kusy to je trošku nelogické.

Reagovať

Pali zo dňa 16.4.2023 21:33

Mňa by zaujímalo, kedy niečo pribudne na trať Nové Zámky – Levice – Zvolen. Mam pocit, že na túto trať sa úplne zabúda. Kupujú sa nové vlaky a všetko ide smer Bratislava. Na tejto trati mame teraz M 152.0 (810). Vyšší človek si v tom má problém sadnúť oproti niekomu.

Reagovať

Peto zo dňa 20.4.2023 13:16

@tratovak, to nie je zlý nápad 😀 V každom prípade aká je teda náhrada za dvojičky, keď sa uzol prepne?
Možno máš info, ktorú ja nemám, a Cargo nakúpi novú flotilu Vectronov napríklad…

Reagovať

tratovak zo dňa 20.4.2023 15:50

„Cargo nakúpi novú flotilu Vectronov napríklad…“

Koľko rokov dopredu potrebuje Cargo vedieť, že sa bude prepínať?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *