Váš železničný portál
Registrovať sa

Nohabka Komplex Rail absolvovala TBS v Maďarsku

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Dňa 14.7. sa na maďarskej sieti MÁV konala skúšobná jazda rušňa Nohab 618.629 ktorému spoločnosť robil M61.010. Spoločnosť Komplex Rail týmto krokom zavŕšila reinkarnáciu rušňa, ktorý si priviezla zo Švédska, kde rušeň niesol označenie 3.629. Tento rušeň bol vyrobený v roku 1965 a v ten istý rok, konkrétne 13. septembra sa začala jeho aktívna služba na severských tratiach. Dodaný bol nórskym štátnym železniciam kde pôsobil až do roku 2001. Následne slúžil na legendárnej trati Ofoten medzi prístavom Narvik a švédskym mestom Riksgränsen na švédsko-nórskych hraniciach. Po skončení svojej služby v Nórsku bola Nohabka odkúpená švédskou spoločnosťou Skandinaviska Jerbanor AB od ktorej bol rušeň práve spoločnosťou Komplex Rail odkúpený.

Do Maďarska bol stroj dopravený v januári 2020, následne bol presunutý do depa Celldömölk kde sa ho ujali odborníci a v priebehu roka a pol bol rušeň uvedený opäť do prevádzky schopného stavu. Výraznú podporu tomuto projektu poskytla spoločnosť Swietelsky Vasúttechnika Kft. Rušeň musel absolvovať rozsiahlu opravu nakoľko bol vo Švédsku doslova vytiahnutý z buriny. Medzi najväčšie opravy patrila napríklad výmena trakčného motora a nových dvojkolí.

Rušeň podľa vyjadrenia zástupcu spoločnosti Komplex Rail Mikuláša Kováča bude určený predovšetkým na ťažký posun a manipuláciu so súpravami stavebných spoločností pri rôznych rekonštrukciách na maďarskej železničnej sieti.

Zaujímavosťou je, že Komplex Rail sa stal v Maďarsku prvým súkromným dopravcom, ktorý bude prevádzkovať tento typ rušňa. Nohabky sú v Maďarsku však veľmi dobre známe. V rokoch 1962 a 1963 bolo do Maďarska na základe úspešných testov zo začiatku 60.tych rokov objednaných a dodaných od švédskej firmy NOHAB 20 kusov týchto rušňov, ktoré dostali označenie M61. Vzhľadom na to, že Maďarsko v tom čase bolo členom RVHP, ďalšie rušne objednané neboli. Nohabky boli licencovanou výrobou amerických strojov z produkcie GM a to v tých časoch bolo viac ako neželané. V Sovietskom zväze bol urýchlený vývoj rušňov splňujúci požiadavky národných dopravcov na ťažkú nákladnú vozbu a od roku 1965 začali byť dodávané rušne M62, nám známe ako Sergej. Koniec Nohabiek začal prichádzať pomerne skoro a niektoré rušne začali byť v 80.tych rokoch vyraďované pre rôzne malé či dokonca vymyslené závady z politických dôvodov.

Nohabke prajeme veľa štastných kilometrov a bezproblémovú službu.

Dvojicu Nohabiek v Albertfalve zachytil Csaba Stahl

 

Titulná foto: Gergő Dávid Kalmár
Foto v texte: Csaba Stahl
Text: Mates Pleško

Informácie o fotke:

Dátum 14.07.2021
Miesto Albertfalva
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 2162

Pridajte sa do diskusie!

5 komentárov k: Nohabka Komplex Rail absolvovala TBS v Maďarsku

nexak zo dňa 15.7.2021 12:59

„Maďarsko v tom čase patrilo do Sovietského zväzu“ – to snáď nie!!!

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 15.7.2021 13:48

Redaktor

Chybička sa priplietla, sám si nad ňou lámem hlavu. Malo tam byť len RVHP, nejako automaticky mi do toho zapadol aj Sojus.

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 15.7.2021 13:48

To ste az teraz zistili, ze Nhabky jazdili za komacov v Madarsku?

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 16.7.2021 14:48

Redaktor

Predstav si že nie, dokonca tu o nich bol aj veľký článok v minulosti. Nerozumiem tomúto ,,inteligentnému“ komentáru.

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 16.7.2021 16:56

Bolo to nedorozumenie.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *