Váš železničný portál
Registrovať sa

Koniec rakúskych súprav na trati Bratislava – Komárno

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Priebeh troch výluk, odchod rušňovodičov k nastupujúcemu dopravcovi a predčasný koniec prenájmu rakúskych súprav s rušňami Herkules spôsobil zmenu nasadenia HDV na trati ŽSR 131 Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. V súvislosti s plánovanou výlukou medzi Marcheggom a Viedňou a s tým spojenou komplikáciou dopravovania rakúskych súprav do Viedne došlo k predčasnému ukončeniu nasadzovania týchto súprav od začiatku októbra. Bolo to možné aj vďaka zdanlivo nesúvisiacej rozsiahlej výluke na opačnom konci republiky v Humennom a okolí. Tam totiž vlaky nebudú premávať viac ako jeden rok pre elektrifikáciu a modernizáciu uzla Humenné čo má za následok prebytok rôznych vozidiel a najmä rušňovodičov z tejto oblasti. Národný dopravca tak mal prostriedky na to, aby výpadok na západe Slovenska vykryl.

Z východu bolo do Bratislavy poslaných niekoľko rušňovodičov aj s jednotkami radu 861, ktorí do nástupu nového dopravcu Leo Express od zmeny GVD 10. decembra prevzali službu na tejto trati. Už dosť veľký podstav rušňovodičov sa zvýšil odchodom niektorých práve k novému dopravcovi v súvislosti s plánovaným zácvikom na nové jednotky. Železničná spoločnosť Slovensko preto musela pristúpiť k redukcii spojov na tejto trati. Vlaky linky R70 boli úplne zrušené a vlaky linky S70 premávajú v hodinovom takte, pričom v rannej špičke je v smere do Bratislavy zavedený 30 minútový takt a v poobednej špičke je zavedený naopak v smere z Bratislavy. Ešte väčšie komplikácie nastanú od 23. októbra v súvislosti s plánovanou výlukou úseku Podunajské Biskupice - Bratislava hl. st. z dôvodu budovania novej železničnej zastávky Bratislava Vrakuňa.

Aktuálne je na trati na juh krajiny možné vidieť motorové jednotky Dunihlav radu 861, Delfínov radu 840 a klasické súpravy vedené Okuliarnikmi.

Rakúske súpravy s Herkulesmi sú od začiatku októbra na trati ŽSR 131 minulosťou

Informácie o fotke:

Dátum 02.10.2023
Miesto Bratislava Podunajské Biskupice
Vlak Os 4325
Autor Mates Pleško
Zobrazené 2469

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Koniec rakúskych súprav na trati Bratislava – Komárno

tratovak zo dňa 5.10.2023 18:42

„Železničná spoločnosť Slovensko preto musela pristúpiť k redukcii spojov na tejto trati. “
No aký som naivný. Som myslel, že vlaky jazdia podľa toho ako píska ich objednateľ, a ono ejhľa – ono sa tancuje podľa dopravcu…

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 6.10.2023 12:38

Redaktor

Tak by to malo fungovať, bohužiaľ u nás je to inak….

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *