Váš železničný portál
Registrovať sa

Jednotka Sirius zavítala opäť na Slovensko

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Elektrická jednotky čínskeho výrobcu CRRC 665.001 zavítala v stredu 21. 2. 2024 na testy kompatibility zabezpečovacieho systému ETCS so Slovenskou infraštruktúrou. Zámerom je získanie dokladu o technickej kompatibilite vozidlovej a traťovej časti ETCS L1 a L2. Jednotka bola dopravená o deň skôr z Českej republiky do žst. Bratislava Rača, kde strávila noc. Jednotka bola dopravená za pomoci Esa dopravcu České dráhy, brzdu zabezpečovali tri vozne na prepravu automobilov.

Skúšobná jazda sa konala v úseku Bratislava Rača - Čierne pri Čadci a späť. Počas jazdy boli simulované a testované rôzne dopravné situácie ako automatické zastavenie jednotky pre návestidlom v polohe STOJ, prechod medzi traťovými koľajami, jazda na privolávaciu návesť a podobne. Po skončení skúšobnej jazdy bola jednotka opäť odstavená v žst. Bratislava Rača odkiaľ na druhý deň smerovala späť do Českej republiky.

Čínska spoločnosť CRRC má veľký záujem presadiť sa na európskom trhu k čomu mu má pomôcť aj jednotka Sirius. Testovaciu fázu okrem dvoch jednotiek rady 665 podstupujú aj dvojpodlažné jednotky pre rakúskeho dopravcu Westbahn či elektrické rušne na traťovú službu a posunovacie rušne pre maďarskú pobočku rakúskej Rail Cargo Group. Jednotky Sirius by mali byť schvaľované aj v Poľsku a po udelení schválenia plánuje CRRC do Európy priniesť inovovanú verziu s kvalitnejším spracovaním interiéru. Len tento týždeň vyplávala na povrch informácia, že CRRC sa zúčastnilo verejného obstarávania na netrakčné Push-Pull jednotky v Bulharsku, pričom v súťaži ponúklo o polovicu nižšiu cenu ako konkurenčný európsky výrobca Talgo. Proti CRRC aktuálne zahájila kroky Európska únia ktorá skúma v záujme ochrany vnútorného trhu, či nedošlo k nedovolenej subvencii zo strany čínskej vlády.

Sirius pri ceste do Čadce cez žst. Šenkvice. 

Sirius zachytený z vtáčej perspektívy zdoláva posledné kilometre svojej skúšobnej jazdy.

Informácie o fotke:

Dátum 21.02.2024
Miesto Bratislava Rača, Svätý Jur
Vlak Sv 35000
Autor Text: Mates Pleško, Foto: Mates Pleško, PhDr. Marián Dujnič
Zobrazené 1406

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *