Váš železničný portál
Registrovať sa

Električky pre ČHZ dnes priplávali do Bratislavy

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Dňa 10.5. do Bratislavy priplávalo zo Švajčiarska prvých 12 z celkovo 17 električiek určených pre Čiernohronskú železnicu. Tie zo švajčiarskeho prístavu v Bazileji vyrazili loďou na začiatku mája a práve dnes sa pre prvú časť z nich cesta po vode skončila. Zbytok pripláva v stredu. V prístave Bratislava budú nasledujúce dni preložené na 17 železničných vagónov radu Rgs, ktoré už boli do prístavu dopravené. Dopravu po sieti ŽSR bude zabezpečovať dopravca CER Slovakia v čele s dvojicou rušňov radu 742.7. Vlak má zo stanice Bratislava - ÚNS vyraziť dňa 13.5.2021 o 9:00, následne pobudne cca hodinu v ŽST Bratislava - Nové Mesto kde sa bude konať tlačová beseda aby sa po nej mohli vydať na záverečný úsek svojej púte zo Švajčiarska do stanice Hronec, kde budú preložené na koľaje ČHZ.

Čiernohronská železnica sa stala víťazným projektom na darovanie električiek, pričom uspela v širokej zahraničnej konkurencii. Plánom je nasadiť ich do prevádzky aj na už existujúcej sieti ČHZ, ktorá bude za týmto účelom rekonštruovaná a elektrifikovaná, no najmä je v pláne aj výstavba novej trate až pod Chopok, čo má uľahčiť doprave práve pod týmto úbľúbeným lyžiarskym strediskom v Nízkych Tatrách.

Električky doteraz slúžili na sieti Waldenburgerbahn, ktorá aktuálne prechádza kompletnou rekonštrukciou a zároveň zmenou rozchodu z pôvodných 750 mm na 1000 mm a tak na ňu vyrazí kompletne nová flotila električiek od Stadleru. S ohľadom na veľmi dobrý technický stav pôvodných električiek sa Švajčiari rozhodli, že ich nepošlú do šrotu, ale umožnia záujemcom o ne aby slúžili aj naďalej.

Text: Mates Pleško
Foto: Tomáš Pašuth

Informácie o fotke:

Dátum 10.05.2021
Miesto Prístav Bratislava
Vlak
Autor Tomáš Pašuth
Zobrazené 4713

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *