Váš železničný portál
Registrovať sa

Ďalšie Transmontany na ceste do Švédska

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

V strede uplynulého týždňa sa cez naše územie dopravovali ďalšie dva rušne rumunského výrobcu Softronic, ktoré sú známe pod obchodnou značkou Transmontana pre švédskeho dopravcu Green Cargo. V úseku medzi rumunskym Curtici cez Maďarsko, Slovensko a Českú republiku rušne dopravovali dopravcovia skupiny CER Cargo. Z Curtici do Štúrova boli Transmontany švédskeho označenia 91 74 0004 019-7 S-GC a 91 74 0004 020-5 S-GC ťahané za rovnakým strojom CERu čísla 610.104. V Štúrove boli zaradené do cisternového vlaku z maďarského Tiszaújvárosu do nemeckého Stendellu, v ktorom sa viezli po Děčín, v Nemecku štafetu prevzal dopravca RailAdventure.

Švédsky dopravca Green Cargo v niekoľký objednávkach najskôr objednal 16 kusov týchto šesť nápravových elektrických rušňov. V roku 2020 dokonca s rumunským výrobcom podpísal rámcový kontrakt až na 100 kusov Transmontan, spolu je aktuálne objednaných 22 kusov.

Green Cargo obsluhuje viac ako 300 cieľov vo Švédsku, Nórsku a Dánsku. Výrobca deklaruje blížiaci sa začiatok schvaľovacieho procesu týchto rušňov v Nórsku. Okrem toho sa na jar tohto roka objavil zámer rumunského výrobcu schváliť rušne pre prevádzku aj v Chorvátsku a na Slovensku. Rušeň by mal byť vybavený systémom ETCS od výrobcu Thales a rovnako našim ,,zabezpečovačom“ Mirell. Jedná sa o čisto striedavý rušeň pre prevádzku na 15kV aj 25kV napätí s maximálnou rýchlosťou 120 km/h. Rušeň je primárne určený pre nákladnú dopravu. Výkon strojov výrobca udáva 6000 kW. Transmontany okrem spomenutého Švédska zatiaľ slúžia ešte v domácom Rumunsku a Maďarsku u dopravcov ako LTE, MMV, DB Cargo Romania/Hungary, CER Cargo či EP Rail a ďalších. Rakúska spoločnosť LTE má dokonca v prípade potreby u výrobcu opciu na schválenie rušňov pre prevádzku aj v Rakúsku.

Informácie o fotke:

Dátum 08.11.2023
Miesto Šakvice
Vlak Nex 47712 Tiszaújváros-Stendell
Autor Foto: Lubomír Novák, Text: Mates Pleško
Zobrazené 837

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *