Váš železničný portál
Registrovať sa

Alstom podpísal tri kontrakty na 200 rušňov TRAXX Universal

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Len niekoľko dní od seba delilo oznámenie troch veľkých leasingových spoločností NorthRail, Akiem a RailPool o kontraktoch so spoločnosťou Alstom. Predmetom dohody medzi týmito spoločnosťami je nákup a servis rušňov TRAXX Universal, čo je nový názov pre viacsystémové TRAXXy, ktoré sme do teraz poznali ako TRAXX3 MS. Novinkou je, že tieto rušne budú osadené palubnou časťou systému ETCS typu Atlas, ktorý vyvinul práve Alstom. Predošlé rušne, ktoré boli dodané dopravcom ČD Cargo a RegioJet majú ETCS od spoločnosti Bombardier a práve tento systém je kameňom úrazu pri schválení týchto rušňov na európskych tratiach.

Ako prvá svetlo sveta uzrela informácia spoločnosti NorthRail, ktorá oznámila, že so spoločnosťou Alstom uzavrelá rámcovú zmluvu na 50 rušňov a až 16 rokov servisu týchto rušňov. V prvej fáze objednal NorthRail 15 TRAXXov spolu s 8 ročným servisom. Rušne majú byť dodávané od roku 2025, kedy Alstom počíta s plným schválením rušňov do prevádzky s novým systémom Atlas. Pole pôsobnosti bolo špecifikované na krajiny: Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Luxembursko, Rakúsko a Poľsko. NorthRail je leasingová spoločnosť z Nemecka vlastnená investičným fondom RIVE. Do jej flotily patria rušne Vectron AC, Vectron DualMode, Smartron a rôzne modifikácie posunovacích rušňov výrobcu Voith. Spoločnosť pôsobí takmer výhradne len na nemeckom trhu.

Druhá objednávka prišla od spoločnosti Akiem. Tá s Alstomom podpísala rámcový kontrakt na 100 rušňov, pričom záväzne bolo v prvom kroku objednaných 65 kusov. Rušne budú objednávané vo viacerých konfiguráciách, s ich prevádzkou sa počíta v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku, Belgicku, Holandsku, Luxembrusku, Maďarsku, Poľsku, Česku a na Slovensku. Niektoré rušne budú vybavené modulmi pre posun mimo trolejového vedenia, takzvaným Last Mile Modulom, buď za pomoci trakčných batérií alebo pomocného dieslového agregátu. Maximálna rýchlosť rušňov má byť 160 km/h. Dodávané majú byť rovnako od roku 2025 do roku 2028 so systémom Atlas. Akiem už v roku 2018 objednal od vtedajšieho Bombardieru 10 rušňov typu TRAXX3 MS pre svojho zákazníka Servizi Cargo, k dodaniu však pre problémy so schválením nikdy nedošlo. Niekoľko vyrobených rušňov z tejto zákazky sa nachádza v nemeckom závode Kassel.

Ako posledná prišla správa zo spoločnosti RailPool, ktorá si u Alstomu objednala 50 TRAXXov s paketom Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Luxembursko a Poľsko. Tak isto sa bude jednať o rušne vybavené systémom Atlas.

Všetky tri rušne majú jeden spoločný cieľ pôsobenia a tým je Francúzsko. To zažíva renesanciu nákladnej dopravy, ktorá je v tejto krajine pomerne chudobná a leasingové spoločnosti myslia vopred. Potrebné kroky urobil aj konkurent Alstomu, Siemens Mobility, ktorý aktuálne podstupuje kroky smerujúce ku schváleniu Vectronu na sieti SNCF. Francúzsko však vždy bolo baštou Alstomu a Bombardieru. Ďalším dôležitým faktorom je, že spoločnosti Siemens aktuálne chýba plnohodnotný konkurent pre intermodálne viacsystémové rušne schopné križovať Európu. To je spôsobené práve vyššie uvedenými problémami Bombardieru, teraz už Alstomu so schválením viacsystémového TRAXXu. Závislosť veľkých flotíl na jednom výrobcovi nemusí byť bezpečná pre vlastníkov, okrem iného sú problémom aj dlhé čakacie doby v Siemense, preto príchod inovovaného TRAXX Universal, môže byť pre zákazníkov krokom vpred.

Alstom si tak za necelý mesiac pripísal na svoje konto objednávku potencionálne až na 200 kusov týchto rušňov. Zaujímavé bude sledovať, či sa mu to už tento krát aj podarí. TRAXX3 bol na trh uvedený v roku 2018, pričom za tú dobu bolo zákazníkom (RegioJet, ČD Cargo, CFL Logistik, PCC Intermodal) dodaných len niekoľko nižších desiatok kusov. Mnoho podpísaných kontraktov bolo vypovedaných, za zmienku stojí napríklad od dopravcu TX Logistik, ktorý mal objednaných 50 kusov, svoju objednávku tento rok presunul do Mníchova.

Ilustračná foto: TRAXX3 MS v službách ČD Cargo, Mates Pleško

Informácie o fotke:

Dátum 24.07.2023
Miesto Európa
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 1293

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: Alstom podpísal tri kontrakty na 200 rušňov TRAXX Universal

Neregistrován2002 zo dňa 24.7.2023 20:17

Mates všade si napisal o aké spoločnosti ide len tie na slovensku ktoré ich budu mať nie

Reagovať

Mates Pleško zo dňa 25.7.2023 9:15

Redaktor

Neviem prečo by som mal písať o slovenských spoločnostiach, keď vôbec nie je isté či si ich niektoré z nich prenajmú. Keď príde taká informácia, potom o nej napíšem.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *