Váš železničný portál
Registrovať sa

Fotogalérie 2007 – VII. časť: Strndovo ohlédnutí za rokem 2007 – II.část

Fotogalérie 31.1.2008 23:00 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 2126

  V první části mého vyprávění jsem psal o zážitcích a fotoakcích z první poloviny předešlého roku a rád bych se s Vámi podělil i o zbytek zážítků z tohoto roku. Tak tedy:

Kalendář ukazoval měsíc červenec a já jsem chodil na brigádku, abych měl nějakou tu kačku na dovolenou. Když byl čas a nálada po práci, tak jsem si šel fotit na svou oblíbenou trať č. 301 spojující Olomouc s Nezamyslicemi. Na této trati snad už jezdily všechny stejnosměrné lokomotivy a elektrické jednotky (mimo řady 460, 470 a 471). Mě se nejvíc do paměti dostaly pražské žabotlamy (řada 451), které tady jezdily ještě začátkem minulého grafikonu (pokud se pletu, omlouvám se) a pak je vystřídala řada 141 známá pod přezdívkou bobina. Musím řící, že jsem těmto lokomotivám propadl. Krásný desing (na svou dobu), prostě to jsou Dámy s velkým D. Můj objektiv jim nedal pokoj. A když jsem zjistil, že jezdí i historická 140 085 tak jsem se snažil zdokumentovat každou její jízdu.


Osobní vlak z Nezamyslic přijíždí do Olomouce k prvnímu nástupišti v čele s historickou 140 085-2.


Osobní vlak z Olomouce hl. n. odjíždí směr Prostějov (Nezamyslice), zde projíždí městskou částí Olomouc-Nový Svět.


Bývalá ústecká 141 009 veze osobní vlak z Olomouce do Nezamyslic, zde přijíždí do zastávky Čelčice (jen dodám, že tuhle mašinku dotáhli do Olomouce bez čelních oken a s ptačím hnízdem na stanovišti strojvedoucího).


141 055 v oblouku u Nezamyslic (Os Olomouc-Nezamyslice).

V polovině sprna jsem odcestoval na 14 dní spolu s přáteli na cyklistické putování po balkánské Černé Hoře (Montenegro). Krásná příroda, pohostinní lidé prostě balkán…Při putování v byly krásné fotomísta a já jen brečel, protože nebyl čas stát někde 2-3 hodiny v tom vedru. A navíc tam zrovna řádily velké požáry. Rozeznat mlhu od kouře šlo jen po čichu, a někdy to bylo hodně nepříjemné… Nicméně pár fotek jsem si udělal. Vím, že bych se sem chtěl jednou ještě vrátit, je zde opravdu co fotit. Provoz v Montenegru je opravdu velmi slabý. Jídzní řád je jen ve větších městech (jako je hlavní město Podgorica) ale jde sehnat i v tisku na konkrétní den. Ten jsem si sehnal. Je ale velice orientační….prostě balkán (stál jsem u štreky asi 2 hodiny, a vlak mi nakonec přijel úplně z opačné strany než jsem čekal). Ale odvezl jsem si spoustu zážitků, například i ten, když jsme byli v přístavním městě Kotor, což je nádherné město s uzkými vysokými uličkami, a při noční prohlídce nastal výpadek proudu, místní to řešili po svém. Vytáhli mobilní telefony a na cestu si svítili pomocí telefonů, to se mi moc líbilo. Nikdo nic neřeší a s ničím si moc nelámou hlavu. Dalším takovým silným zážitkem bylo koupání ve Skadarském jezeře, kterým prochází hranice s Albánií. Po 80 km vyjížďce přes pěkné stoupáky nám bylo odměnou právě zmíněné koupání. Když jsme se vyvalili ve vodě, která byla průzračná a pomalu teplejší než vzduch, tak přišla kráva. Vešla do vody a začala pít, to bylo ještě v pohodě, ale jakmile si do vody ulevila tak to už bylo trochu moc…Opravdu tuhle zemi mohu doproručit, a kdo má rád hory tak doporučiji zajet si sem koncem léta, to je zde všechno krásně zbarvené.

Jeden z mála osobních vlaků směřující do hlavního města Podgorica přejíždí most přes řeku Taru.


Rychlík jedoucí z Bělehradu do Podgorice opouští město Mojkovac (nevím jestli na mě strojvedoucí mával nebo nadával, ale na fotografy tady rozhodně zvyklí asi nejsou).

Nádraží v hlavním městě Podgorica. Čekal jsem , že tady toho nafotím více, ale bohužel…(vlastní pouze 2 ks této lokomotivy).


Jedno z nejkrásnějších míst, navíc se mi poštěstilo že jel zrovna vlak. Nejdříve krásně kopíroval vrstevnici, pak se ztratil v tunelu a nakonec se objevil na mostě. Tento most je střežen vojskem. Tohle byl silný zážitek. Vlak jede z pobřežního města Bar přes hlavní město Černé Hory Podgirica až do srbského Bělehradu.


Osobní vlak, který jsem čekal z opačné strany, projíždí příměstskou oblastí hlavního města Podgorica při zapadajícím Slunci (těchto lokomotiv vlastní Zeljeznica Crne Gore 16 ks).


Jedna z pěti elektrických jednotek, kterou Zeljeznica Crne Gore vlastní. Os vlak jede z Podgorice do přímořského města Bar (Černá Hora má celkem 30 lokomotiv a 5 elektrických jednotek).

Po bezvadném odpočinku opět přišla realita, ale pro mě příjemná. V září jsem totiž vykonával školní praxi a to v DKV Brno. Když byl čas a počasí tak jsem si stoupl ke štrece a číhal. Prošel jsem si tratě směrem na Tišnov, Českou Třebovou, Jihlavu a na Břeclav. Poslední zmiňovaná byla ale nejdnudnější. Samá rovina.


362 121 na rychlíku Olomouc – Břeclav přejíždí po mstě přes řeku Bečvu v Přerově.


Dvojice laminátek jedoucí přes viadukt u zastávky Dolní Loučky.


Plecháč pod dominantou Brna, katedrálou Sv. Petra a Pavla.


Reprezentativní brejlovec 754 012 DKV Brno, Brno hl. n.


Osobní vlak směr Třebíč, v pozadí hrad Špilberk.


Říjen na focení moc příznivý nebyl. V tomto měsící jsem s přáteli podnikl výšlap na vrchol Kralického Sněžníku, kde pramení řeka Morava. Staroměstsko je Bohem zapomeutá krajina. Počasí moc ale nepřálo, na vrcholu, který leží 1423 m. n. m., byla mlha a pršelo. Byl zde i první sníh, takže jsme si ho náležitě užili…Při návratu domů s přestupem v Hanušovicích jsem pořídil pár snímků, díky kterým nám ujelo spojení a my tak čekali 1 a 1/2 hodiny na další…ale zpravil to utopenec s pivečkem.


Chvilka v Hanušovicích, výpravčí právě vypravuje náš vlak…

V listopadu jsem se věnoval opět mé oblíbené řadě, a to bobinkám. tentokráte jsem je fotil tak trochu netradičně. Chtěl jsem si taky zdokumentovat bobinu s číslem 141 054, která dostala nový kabát. Když jsem jí poprvé viděl, tak jsem myslel, že do Olomouce přišel ústecký kostitřas. Při odchytu na štrece se mi nedařilo na ní narazit. Buď nepřálo počasí nebo jsem neměl po ruce foťák. Ale pak jsem si na ní počíhal…


141 054 míří k zastávce Olomouc-Nové Sady.


141 054 opouští páté nástupiště na hlavním nádraží v Olomouci.


Nepojízdná 140 089 tak trochu jinak…


140 089 + 140 092, ty už asi nikdy nevyjedou…


… 141 055 …


141 018 opuští zastávku Olomouc-Nové Sady a chystá se přejet most přes řeku Moravu.

V prosinci se moc fotit nedalo, a když ano nemohl jsem pro změnu zase já. Jedno nedělní odpoledne, po dobrém oběde se mi nechtělo válet doma u televize a tak jsem se šel projít s foťákem kolem štreky. Nepočítál jsem s tím, že bych něco vyfotil, protože s počasím to taky vypadalo tak všelijak…ale pár snímečků, ze kterých mám radost se mi ulovit podařilo.

Rychlé reklamní eso 362 121 na rychlíku spojující města Olomouc a Břeclav.


Rychlík směřující do Olomouce, tady mi přálo štěstí…

Pak jak už to tak bývá chodí v prosinci i Mikuláš s čertem a andělem. Jelikož jsem byl po celý rok hodný tak jsem dostal za odměnu takovéto snímky…


464.202 na Mikulášském vlaku z Olomouce do Nezamyslic a odtud pak přes Přerov do Olomouce, tady si to uhání těsně za stanicí Nezamyslice.


No a ještě pár deatilů pro milovníky tak krásné technické dokonalosti…


Při malém zastavení v Prostějově hlavním nádraží, moc krásné na poslech a ještě mnohem krásnější na pohled při rozjezdu…

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Fotogalérie 2007 – VII. časť: Strndovo ohlédnutí za rokem 2007 – II.část

Venca zo dňa 31.1.2008 23:22

Moc pěkný fotos.:-) Holt balkán je balkán a i třeba v Rumunsku nebo Bulharsku to není o moc lepší, tam taky jezdí malé množství vlaků. :boom:

Reagovať

eminem zo dňa 1.2.2008 8:12

dakujem za tak krásne fotky,

skutočne som si to užil,

myslím že ba každá mohla ist do nejakej novinarskej sutaže

som rád že sú tu taký šikovní fotografy

Reagovať

strnda zo dňa 1.2.2008 8:22

Já děkuji. Těší mě, že se fotky líbí. 😉

Reagovať

kotva zo dňa 1.2.2008 9:03

Veľmi pekné fotečky, hlavne tie čiernobiele majú niečo do seba.

Reagovať

nemo200 zo dňa 1.2.2008 9:20

Parádne fotky 🙂 :byebye:
Hlavne tie z balkánu :byebye:

Reagovať

mira zo dňa 1.2.2008 12:22

Taky musím pochválit. Opravdu pěkné fotky :byebye:

Reagovať

okerol23 zo dňa 1.2.2008 21:38

No tak to je skutočne silný zážitok, keď bol autor fakt prítomný pri fotení týchto záberov, hlavne týchto dvoch viaduktov, v tejto krásnej krajine.Nádherná scenéria.

Reagovať

Sari zo dňa 3.2.2008 10:13

Díky Strndo, moc pěkné fotky. A už se teším na další ! ! !
Mnoho pěkných záběrů ai v tomto roce ! 🙂

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *