Eurotunnel: plán na záchranu schválen
Soud tím dal firmě šanci uzavřít nepříjemnou kapitolu a začít znovu. Naděje svitla rovněž věřitelům, mezi něž patří třeba německá Deutsche Bank, kteří chtějí získat zpět co nejvíce vložených peněz. „Pro společnost se otevírá nová epizoda,“ řekla k rozhodnutí soudu jeho předsedkyně Perette Reyová. Další spory podle ní ještě nejsou zcela zažehnány, firma však může zahájit program restrukturalizace. Na uskutečnění plánu dal soud firmě čas 36 měsíců. Pro plán restrukturalizace se koncem loňského roku v hlasování vyslovili věřitelé a držitelé dluhopisů Eurotunnelu.
Firma se nyní potýká s dluhem kolem 6,2 miliardy liber (asi 260 miliard korun), díky plánu by se ale zadlužení mělo snížit na 2,84 miliardy liber. Dohodě ale předcházelo dlouhé období tvrdých vyjednávání, připomíná agentura Reuters.
Nová společnost Groupe Eurotunnel, která v rámci „přestavby“ vznikne, předloží nabídku na výměnu akcií britských a francouzských podniků, které společně tvoří nynější Eurotunnel.
Pokud se však má nabídka dočkat naplnění, musí ji přijmout minimálně 60 procent investorů. Celkem jde téměř o 2,55 miliardy akcií. Ředitel Eurotunnelu Jacques Gounon řekl, že nabídku na výměnu akcií lze čekat do konce února, nejpozději začátkem března letošního roku. Podle soudkyně byly sice některé námitky oponentů plánu restrukturalizace přípustné, považovala je však za nepodložené. Proto je odmítla, i když se jich sešlo více.
Soud odmítl celkem 33 stížností a za projednávání každé z nich nyní musejí navrhovatelé zaplatit výlohy ve výši deset tisíc eur (asi 280 tisíc korun). „Jsem velice rád za firmu, její zaměstnance i akcionáře, že může začít znovu,“ prohlásil Gounon. Obchodování se starými akciemi Eurotunnelu by podle něj mohlo být obnoveno ve druhé polovině února. „Kostky jsou vrženy, soud rozhodl a plán restrukturalizace byl schválen,“ neskrýval radost nad verdiktem soudu Gounon. Teď doufá, že bude značný zájem také o nabídku výměny akcií.
Vlády Francie a Británie chce ale i tak žádat o pomoc. Ta by měla spočívat buď v přímé finanční podpoře, anebo ve snížení daňové zátěže. Gounon spoléhá především na to, že se vlády vůči Eurotunnelu zachovají podobně štědře jako k provozovatelům trajektů, kteří dostávají subvence. Pokud vlády požadavky vyslyší, Gounon předpokládá, že by podnik mohl takto získat volné zdroje v řádu několika stovek milionů liber.
Zdroj : Technik.iHNed.cz
Pridajte sa do diskusie!
Žiadny komentár k: Eurotunnel: plán na záchranu schválen
swingo zo dňa 18.1.2007 12:03
Problémy boli, sú aj budú.