Váš železničný portál
Registrovať sa

Dráhy chtějí z některých malých nádraží vytvořit obchodní centra

Česká republika 27.4.2006 6:23 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 1203

Některá malá vlaková nádraží v Česku by se mohla v budoucnosti radikálně proměnit. České dráhy připravují projekt, který by měl z původní budovy nádraží vytvořit komerční plochy a pokladnu a další zázemí přesunout k nástupištím. Do konce roku by měly být vybrány lokality, kde chce podnik chystaný projekt představit, řekl dnes na mezinárodních stavebních veletrzích v Brně ředitel společnosti ČD reality Eugen Bečka. Revitalizací už postupně prochází 58 větších vlakových stanic. Jejich oprava v rámci projektu Živá nádraží přijde na 60 miliard korun, většinu zaplatí soukromí investoři. Podobně by měl vypadat i nový projekt, jehož obdoba podle drah funguje úspěšně v některých evropských státech. Původní budovu opraví soukromý investor, který ji bude mít v dlouhodobém pronájmu. Na nádražích by pak měly vyrůst restaurace rychlého občerstvení, kavárny a obchody. „Vzniknou tak vlastně malá obchodní centra,“ uvedl Bečka.

Do projektu by se mohla zapojit i města. Pokud si prostory pronajmou, mohou tam zřídit třeba knihovnu, míní ředitel. Projekt je zatím jen ve stadiu úvah, přesné podmínky by mělo mít vedení Českých drah k dispozici ve druhé polovině roku. „Řešení je několik, máme nádraží, která jsou z provozního důvodu špatně využitelná. Některé budovy jsou památkově chráněné, anebo se jejich provoz nevyplatí, nechceme ale, aby trať úplně zmizela,“ uvedl Karel Tabery z Českých drah.

Dráhy v současnosti v rámci projektu Živá nádraží rekonstruují 48 větších stanic. „Chceme z českých nádraží vytvořit komunikační centra regionu, a zpříjemnit tak zákazníkům cestování,“ uvedl Tabery. Firma chce podle něj připravit nádraží na provoz, který v budoucnosti očekává. Opravená nádraží už dráhy otevřely například v Zábřehu na Moravě nebo Ústí nad Labem. „V Teplicích jsme před podpisem třicetileté nájemní smlouvy,“ doplnil Bečka.

Společnost ČD reality vznikla v roce 2004 odštěpením z Českých drah. Kromě přípravy revitalizačních projektů se částečně podílí i na jejich realizaci.

Zdroj: ČTK

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Dráhy chtějí z některých malých nádraží vytvořit obchodní centra

Juraj Streber zo dňa 27.4.2006 8:47

Zaujimave…nechces k tomu este nieco pridat?
http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=32155

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *