Váš železničný portál
Registrovať sa

Do Olomouca na medzinárodné stretnutie legendárnych „Bobin“

Tip na výlet 2.8.2023 20:09 Peter Dirga Zobrazené: 1773

Nezmeškajte jedinečnú a nenapodobiteľnú udalosť vo viacerých ohľadoch. Od 11. do 13. augusta sa v Olomouci uskutoční stretnutie najstarších elektrických lokomotív pre jednosmerný napájací systém 3000 V radu E 499.0, čiže legendárnych „Bobin“. Táto akcia pripomenie 70. výročie od výroby prvej z nich a 65. výročie od výroby poslednej, teda stého modelu Bobiny pre ČSD. Pripravený je pestrofarebný sprievodný program, vrátane jazdy osobitných vlakov. V piatok 11. augusta sa môžete previezť z Prahy do Olomouca výnimočným protokolárnym rýchlikom.

Program sa začne už v piatok 11. augusta popoludní, keď sa všetky zúčastnené rušne zhromaždia v Olomouci, aby sa spoločne predstavili záujemcom o fotografovanie. Budú k videniu stroje zo zbierok Českých dráh, ako aj zo Slovenska a od súkromných majiteľov. V piatok 11. augusta sa môžete taktiež zviezť rýchlikom z Prahy do Olomouca, ktorý povedie rušeň E 499.002. Rušeň bude ťahať vozne Bai a aj jedálny voz s občerstvením. Predpokladaný odchod z Prahy hl. n. je o 8:00 hod. Vlak zastaví aj v Libni, Kolíne, Pardubiciach, Českej Třebovej a v Zábřehu na Moravě. Lístky je nutné zakúpiť vopred TU. Plná cena lístka na cestu Praha – Olomouc je 650 Kč, pre deti do 12 rokov je to 450 Kč, plná cena lístka na trasu Česká Třebová – Olomouc je 450 Kč, pre deti do 12 rokov je to 320 Kč. Predobjednať je možné aj hlavné jedlá v jedálnom voze.

Info pre fotografov: za symbolických 200 Kč je možné získať fotopas s informáciami o presných prejazdoch tohto rýchliku. Vlak sa tiež niekoľkokrát počas cesty zastaví na fotografovanie. Viac nájdete na www.nostalgickevlaky.cz.

Hlavná časť programu v Olomouci sa koná v sobotu 12. augusta, kedy vás čaká v priestoroch olomouckého depozitára ČD Múzea nielen výstava slávnych rušňov radu E 499.0 a ďalších historických strojov zo zbierok Českých dráh, ale aj sprievodné podujatia. Tešiť sa môžete na prehliadky vystavených rušňov s odborným výkladom, na výstavu modelov, predaj suvenírov so železničnou témou a deti sa môžu zviezť na stanovisku posunovacieho rušňa BN 60. V nedeľu 13. augusta bude vypravený špeciálny medzinárodný expres z Olomouca do Popradu a späť, vedený tandemom múzejných rušňov E 499.085 Českých dráh a E 499.062 slovenského Železničného klubu Tatran. Touto historickou trasou sa môžete naposledy prejsť po trase pod Tatrami.

 

Podobná jazda sa už nebude môcť zopakovať. Okrem presunutia trate pod Tatrami bude železničná stanica Žilina prepnutá na striedavý napájací systém a po dokončení modernizácie trate do Košíc bude prevádzka na tejto trati už iba s ETCS. Viac TU.

 

Titulná fotografia: Dňa 17. augusta 1986 sa na Štrbe k stretli žilinská bobina E499.0023 na osobnom vlaku so spišskou bobinou E499.0097 ako postrkovou, ktorá čaká spolu s iným šesťkolákom na odchod do Spišskej Novej Vsi. Nula deväťdesiatsedmička má už obnovenú časť striborného pruhu na čele. Autor: Jan Horník

Pridajte sa do diskusie!

1 komentár k: Do Olomouca na medzinárodné stretnutie legendárnych „Bobin“

emil zo dňa 3.8.2023 12:46

No jazda pod Tatrami je podmienená dostatočným počtom platiacich záujemcov, pokiaľ tak nebude vlak nebude vypravený, možno niekto vie či už sa predalo dosť lístkov na túto jazdu pod Tatrami.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *