Váš železničný portál
Registrovať sa

České dráhy v protiútoku

Česká republika 19.4.2006 21:30 Juraj Streber Zobrazené: 1267

České dráhy chystají koncept spojení aglomerací Moravskoslezského kraje s Prahou za nejvýše 3 h 50 minut. Případný příchod dalších dopravců s pomalejším spojením a cenovou nabídkou odpovídající stávajícím nabídkám ČD by byl spíše konkurencí pro autobusovou dopravu. České dráhy připravují zákaznickou strategii zaměřenou na další zrychlení spojení Moravskoslezského kraje s Prahou a dalšími částmi republiky. Jejími základními pilíři jsou:

· Zrychlení spojení vlaky SC Pendolino mezi Ostravou a Prahou až na úroveň tří hodin.
· Garance přepravy cestujícího odkudkoli z aglomerací v Moravskoslezském kraji do Prahy za dobu nejvýše 3 hodin 50 minut.
· Zavedení zcela nových typů spojení, které doposud na této trase nebylo provozováno.

Již nyní nabízejí České dráhy na trase Praha – Olomouc – Ostrava bezkonkurenčně nejvyšší kvalitu a rychlost spojení. Na trati jezdí přímé dálkové vlaky Českých drah kategorie R, IC, EC složené výhradně z modernizovaných nebo nových vozů a vlaky SC Pendolino vedené výhradně soupravami rychlovlaků 680. Z pohledu cestujícího se jedná o garanci špičkového servisu, který je zcela srovnatelný se službami poskytovanými západoevropskými železnicemi.

V případě spojů SC Pendolino se navíc jedná o nejvyšší úroveň poskytovaných služeb v rámci všech železničních dopravců ve střední Evropě.

Vlaky SC Pendolino se navíc podílem na přepravených cestujících staly nejpopulárnějším způsobem přepravy mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou – kdy navíc v průběhu minulého týdny byly několikrát překročeny rekordní počty přepravených cestujících. Tyto spoje navíc využívají cestující, kteří primárně preferují rychlost, pohodlí a servis. Proto pro vlaky SC Pendolino není jakýkoli pomalejší způsob přepravy s nižším rozsahem servisu konkurencí.

Českých drah by se proto zřejmě nikterak nedotkl případný vstup dalších dopravců, kteří by na trh přišli s nabídkou výrazně pomalejšího spojení s menším počtem zastávek za ceny, které odpovídají stávajícím cenovým nabídkám Českých drah. Takové spojení by spíše obecně posílilo pozici železniční dopravy na trase Ostrava – Praha, protože by bylo více konkurencí autobusové a individuální automobilové dopravě, která sice nepřetáhla železnici žádné zákazníky, nicméně mohlo by být impulsem pro příchod dalších NOVÝCH zákazníků do sektoru železniční dopravy. (Poznámka: vozidla, která byla prezentována v tisku, že by mohla být případně využita ze strany dalších dopravců, nemají zatím schválení pro provoz v ČR).

České dráhy již dnes nabízejí spojení Prahy s Ostravou za cenu od 250 Kč. Taková je cena pro cestujícího, který je držitelem kilometrické banky, případně karty Z (260 Kč za přepravu například rychlíkem Ostravan), či pro studenty dojíždějícími mezi Prahou a Ostravou spoji SC Pendolino do vysokých škol (250 Kč). Zároveň České dráhy umožňují aplikaci dalších slevových modelů, jako jsou například skupinové či zpáteční jízdenky a cestujícímu je VŽDY AUTOMATICKY NABÍDNUTA NEJVÝHODNĚJŠÍ CENA.

České dráhy v tuto chvíli dokončují zákaznickou strategii zaměřenou na další posílení nabídky garantovaného kvalitního spojení velkých metropolí Moravskoslezského kraje s Prahou. České dráhy hodlají využít systému tzv. hvězdicových garantovaných přípojových vazeb do nástupních přepravních uzlů Ostrava hlavní nádraží a Ostrava Svinov tak, aby cestujícími nabídly ucelenou službu přepravy z jakékoli metropole Moravskoslezského kraje do Prahy za dobu kratší než 3 hodiny 50 minut. Tento přepravní systém bude navíc obsahovat komplexní servis pro zákazníka – včetně minimálních garantovaných „přestupových oken“ v rozsahu několika minut, přestup v rámci jednoho nástupiště, doplňkový servis a současně jednoznačné a zjednodušené marketingové pojmenování směrem k zákazníkovi. Současně České dráhy plánují na trase Praha – Ostrava zcela nový typ služby, zaměřený na specifickou skupinu zákazníků, který doposud nebyl na této relaci vůbec nabízen.

Přepravní dobu mezi Ostravou a Prahou chtějí České dráhy zkrátit až na úroveň tří hodin u spojů SC Pendolino a dále zkrátit u vlaků kategorie IC a EC.

Informace o vlacích SC Pendolino na trase Praha – Pardubice – Olomouc – Ostrava

Služba SC Pendolino se těší značné oblibě zákazníků. Těch spoje SC Pendolino přepravily od zahájení provozu již více než 150 tisíc s tím, že ranní spoje z Ostravy / Olomouce, odpolední z Prahy a spoje v neděli bývají často vyprodány až několik dní předem. Typově se navíc jedná často o zcela nové cestující, kteří začali služeb Českých drah využívat právě díky zavedení produktu SC Pendolino Jenom na trase Praha – Ostrava se díky tomu přepravní frekvence u dálkových vlaků zvedla přibližně o 30 %. Tito cestující navíc platí většinou plný tarif SC Pendolino bez běžných slevových modelů ČD nebo využívají speciálních slev z tarifu SC Pendolino zaměřené na specifické cílové skupiny (například studenty). Nejvíce tak jsou mezi cestujícími zastoupeni na jedné straně manažeři a podnikatelé (včetně ředitelů a majitelů nejvýznamnějších firem například v regionu severní Moravy), zahraniční turisté a zástupci zahraničních investorů, ale také studenti dojíždějící za studiem do vysokých škol nejen v Praze či Ostravě, ale také v Pardubicích a Olomouci. Tito zákazníci mají na spoje SC Pendolino 50% slevu a například jízdenka Praha – Ostrava tak vyjde na 250 Kč (včetně možnosti jejího zakoupení například přes internet).

SC Pendolino je zcela specifická nabídka rychlé železniční dopravy mezi Prahou a Ostravou. České dráhy toto spojení provozuji rychlovlaky pendolino za dobu cca 3 hodiny 20 minut; součástí je speciální balíček zákaznických služeb obsahující například: rezervaci místa jako součást ceny, možnost nákupu jízdních dokladů přes internet, občerstvení v ceně první třídy, asistence speciálně školeného personálu, přepravu zdarma na letiště Praha Ruzyně návazným autobusovým spojem Airport Express a další.

Zdroj: ČD

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: České dráhy v protiútoku

ACLine zo dňa 20.4.2006 18:42

No, neviem ci si u CD uvedomuju, ze do tzv. Strednej Europy patri aj Rakusko, pretoze touto vetou „V případě spojů SC Pendolino se navíc jedná o nejvyšší úroveň poskytovaných služeb v rámci všech železničních dopravců ve střední Evropě“ mozu vyvolat vlnu nevole u rakuskych ritolezcov. 😆

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *