Váš železničný portál
Registrovať sa

Blíži sa nový grafikon. Aké zmeny nás čakajú?

AktualityPrevádzkaReportážeSlovensko 30.11.2023 20:51 tomas_pasuth Zobrazené: 5287

Druhý decembrový víkend, ako už býva zvykom, prináša zmenu grafikonu vlakovej dopravy (GVD). Po revolučnom grafikone 2022/2023 prichádzajú ďalšie zmeny. Tento krát nie sú až tak výrazné ako minulý rok, no aj tak sa oplatí na nich pozrieť. S redakciou Railpage sme si pre Vás pripravili podrobný prehľad zmien. 

Zásadné zrýchlenie cesty vlakom z Košíc do Viedne, radikálne zahustenie dopravy na Kysuciach a lepšie prípojné vlaky pre cestujúcich. To je len niekoľko zmien, ktoré 10. decembra prinesie aktualizovaný Grafikon vlakovej dopravy. Ten zohľadnil pripomienky samospráv, ako aj požiadavky cestujúcich.

„V novom cestovnom poriadku sme vyšli napríklad v ústrety študentom na východe Slovenska, ktorí po novom nebudú musieť prestupovať na ceste zo školy domov. Ak sa nájdu prostriedky na spustenie všetkých pripravených liniek, vypravíme v budúcom roku opäť historicky najviac vlakov,“ hovorí generálny riaditeľ ZSSK, Roman Koreň.

Podrobný prehľad zmien GVD2023/2024

Vnútroštátna diaľková doprava:

Vlaky InterCity
Vlakom IC 52x a IC 44/45 sa zjednotia zastávky medzi slovenskými metropolami – Bratislavou a Košicami. Zastavovať budú v staniciach Kysak, Spišská Nová Ves, Poprad-Tatry, Liptovský Mikuláš, Žilina, Trnava a Bratislava-Vinohrady (IC 52X)/Bratislava predmestie (IC 44/45). IC 44/45 už nebudú zachádzať do stanice Bratislava hlavná stanica. Namiesto toho obslúžia v hlavnom meste stanice Bratislava-Petržalka, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie. Touto zmenou sa jazdný čas skráti o 32 minút v smere do Viedne a 46 minút v smere do Košíc. IC 52x zvládnu trasu Bratislava – Košice za 4:53h okrem vlaku IC 525, ktorý zvládne túto trasu za 4:47h. Trasa z Košíc do Bratislavy bude jazdná doba 4:52h. Novinkou bude obnovené zabezpečenie prestupov na vlaky REx z Košíc do Humenného. Na prestup v Košiciach budú mať cestujúci 35 minút do aj z Humenného.

EX 6xx Tatran
Vlaky kategórie Expres neprejdu výraznými zmenami. Jedinou zmenou bude zlepšenie prestupu na vlaky R 9xx Fatran, smer Zvolen, vo Vrútkach, kde bude prestupný čas od 9 do 21 minút. Vzhľadom na plánovanú dlhodobú uzáveru na diaľnici D1 v úseku Senec – Bratislava súvisiacu s výstavbou diaľničnej križovatky D1/D4 ZSSK pripravila súbor opatrení na zvýšenie kapacity verejnej dopravy. Počas uzávery diaľnice ZSSK plánuje posilniť linku Ex 6xx Tatran pridaním troch párov vlakov v úseku Bratislava – Vrútky/Martin a späť.

R 7xx Považan
Rýchliky Považan v stanici Bratislava hlavná stanica z dôvodu výluky na Záhorí nebudú mať zabezpečené prípoje z/na vlaky EuroCity Praha – Budapešť. Taktiež sa týmto rýchlikom skráti jazdná doba, keďže vlaky R 7xx plánuje ZSSK na modernizovaných koridorových úsekoch viesť rýchlosťou 160 km/h s rušňom so zabezpečovacím systémom ETCS.

R 8xx Urpín
Vzhľadom na chystanú rozsiahlu výlukovú činnosť na Záhorí dôjde k zmene príchodov a odchodov vlakov R 8xx, ktoré budú z Bratislavy odchádzať o 12 minút skôr a prichádzať o 10 minút neskôr. Teda z Bratislavy budú odchádzať na nepárnu hodinu a 52. minútu a prichádzať do Bratislavy na párnu hodinu a 8. minútu. Nevýhodou tejto zmeny bude strata prípojov na vlaky EC Budapešť – Praha. Vlak R 830 bude zastavovať v úseku Banská Bystrica – Zvolen ako osobný vlak. Vlaky R 830/R 832 budú zastavovať aj v Hronskej Dúbrave

R 9xx Gemeran
Nový grafikon sa dotkne vlakov R 9xx minimálne. Jedinou zmenou bude zastavovanie všetkých vlakov v stanici Turňa nad Bodvou.

R 9xx Fatran
Po problémoch s prestupom cestujúcich v stanici Vrútky zapríčinenými meškaním vlakov Ex 6xx Tatran dochádza k posunutiu časov odchodov z jednotlivých staníc. Na trase zo Zvolena do Vrútok budú odchádzať o približne 10 minút skôr a opačným smerom o približne 7 minút neskôr. Prestupný čas vo Vrútkach bude 13 minút smer Košice/9 minút z Košíc a 21 minút smer Bratislava/17 minút z Bratislavy.

R 7xx Bratislava – Prievidza
Pri rýchlikoch 7xx nedochádza v novom GVD k zmenám.

Nočné vlaky R 614/615 Zemplín a R 800/801 Poľana
R 615 bude z Bratislavy odchádzať o 22:27, teda o 30 minút skôr ako v aktuálnom GVD. Vlaky R 614/615 budú vedené len z/do stanice Strážske z dôvodu výluky v úseku Strážske – Humenné, v tomto úseku budú cestujúci prepravený náhradnou autobusovou dopravou.
R 800/801 Poľana budú bez zmeny.

Medzinárodná diaľková doprava:

Slovensko – Chorvátsko
EN Split 
Z dôvodu plánovanej výluky Devínska Nová Ves – Marchegg budú sezónne vlaky EuroNight do Chorvátska vedené zo stanice Bratislava-Nové Mesto so zastávkou v stanici Bratislava-Petržalka. Nakládka autovozňov bude zabezpečená až v stanici Wien HBF-Autoreisezuganlage. 

Slovensko – Švajčiarsko
rjx 160/167
Medzinárodné spojenie vlakom kategórie railjet xpress Bratislava – Zűrich nezasiahnu žiadne zmeny.

Slovensko – Česko
EN 476/477 Metropol
Zásadnou novinkou bude to, že priame vozne Budapest – Bratislava – Berlin vo vlaku EN 476/477 budú mať zmenenú trasu. Vozne budú vedené opätovne po štandardnej trase, ako denné vlaky cez Prahu – Dečín a Dresden (miesto súčasnej trasy cez Poľsko: Wroclaw – Frankfurt/Oder). Bude tak opätovne obnovené priame nočné spojenie Bratislavy a Prahy aj vo vozňoch na sedenie a bez prestoja v stanici Břeclav. (Doteraz v Břeclavi stáli 6 hodín).
Ex 140/141 Ostravan
Cestujúcim sa na trase Žilina – Ostrava – Praha výrazne zlepší kvalita cestovania. České Dráhy nasadia na túto linku nové súpravy InterJet s rušňami Siemens Vectron.
EN 442/443 Slovakia
Nočné vlaky na trase Praha – Humenné nečakajú výrazné zmeny. Jedinou zmenou pre cestujúcich bude možnosť zapožičania upínacích pásov na pripnutie motocyklov na autovozni a výmena neklimatizovaných vozňov v súpravách za klimatizované. Kvôli výluke v úseku Strážske – Humenné budú cestujúci v tomto úseku prevezený autobusmi.
Ostatné linky
Na ostatných linkách (EC Metropolitan, EC Báthory, EC Valašský expres, R Kysučan) do Českej republiky nepríde k žiadnym zmenám. 

Slovensko – Maďarsko
Na linkách EC Metropolitan a EC Hornád nepríde v novom GVD k žiadnym zmenám.

Slovensko – Ukrajina
Na linke R 9xx Zakarpatia nedôjde pri zmene GVD k žiadnym zmenám.

Medzinárodná regionálna doprava:

Bratislava-Petržalka/Bratislava-Nové Mesto – Rajka/Hegyeshalom (HU)
Na tejto linke dôjde k výraznému navýšeniu počtu spojov. Z terajších 10 vlakov bude v novom GVD jazdiť na tejto trati až 22 vlakov. V špičke budú jazdiť vlaky v hodinovom intervale a mimo špičky každé 2 hodiny. 

Bratislava-Petržalka – Viedeň (AT)
Z dôvodu plánovanej výluky v úseku Devínska Nová Ves – Marchegg bude na linke Bratislava-Petržalka – Viedeň zavedený cez pracovné dni ranný 30-minútový interval v smere do Viedne a poobedný 30-minútový interval z Viedne.

Bratislava hlavná stanica – Viedeň (AT)
Na tejto trase nenastanú s príchodom nového GVD žiadne zmeny. ZSSK však očakáva rozsiahlu výluku od marca do decembra 2024, v úseku Devínska Nová Ves – Marchegg, ktorá z najväčšou pravdepodobnosťou odstaví túto trať a tak vlaky na tejto trase budú počas výluky zrušené. 

Skalité – Zwardoń (PL)
V úseku Skalité – Zwardoń budú vlaky premávať denne každé dve hodiny. Jedinou výnimkou bude ranný vložený pár spojení, ktorý zahustí ponuku cez školský rok.

Vnútroštátna regionálna doprava – západné Slovensko:

Trať Bratislava – Kúty
Trať na Záhorí bude ovplyvnená rekonštrukčnými prácami z dôvodu modernizácie železničnej trate. Kvôli obmedzenej kapacite trati z dôvodu rekonštrukčných prác nebude vypravených 21 posilových osobných vlakov na linke Bratislava – Malacky. Na linke Kúty – Bratislava budú osobné vlaky jazdiť cca každú hodinu ktoré budú kapacitne posilnené. Výnimku bude tvoriť ranný študentský vlak z Kútov do Malaciek, ktorý pôjde cez školský rok skôr, pri súčasnom zachovaní prípoja zo smeru Skalica na Slovensku a Senica v stanici Kúty. Priama linka Kúty – Bratislava – Trnava bude zrušená z dôvodu rekonštrukčných prác na Záhorí a zachovania spoľahlivosti dopravy na linke Bratislava – Trnava.

Trať Bratislava – Trnava
Priama linka Trnava – Bratislava – Kúty bude zrušená z dôvodu výluky. Vlaky budú vedené len v úseku Bratislava hlavná stanica – Trnava.

Trať Bratislava – Nové Zámky
Ukončenie dlhodobej výluky v úseku Nové Zámky – Trnovec nad Váhom umožní skrátenie jazdy vlakov REx na úseku Bratislava – Nové Zámky o 9 minút oproti dnes platnému GVD.

Trať Bratislava – Komárno
Na tejto trati sa mení dopravca. Po novom túto trať bude obsluhovať Leo Express. S príchodom nového grafikonu sa počíta so zahustením spojov. Vlaky REx budú denne premávať v dvojhodinovom intervale v úseku Bratislava – Komárno (cez pracovné dni v špičke budú posilnené v úseku Bratislava – Dunajská Streda na hodinový interval), kde v úseku Dunajská Streda – Komárno budú zastavovať vo všetkých zastávkach. Osobné vlaky budú denne v hodinovom intervale obsluhovať úsek Bratislava – Dunajská Streda a cez pracovné dni v špičke aj úsek Bratislava – Kvetoslavov.

Trať Skalica na Slovensku – Senica
Prvé 2  osobné vlaky budú zo Skalice na Slovensku odchádzať skôr z dôvodu prestupu v stanici Kúty na vlaky kategórie Os smer Bratislava. Odchod zo stanice Skalica na Slovensku bude o 23 a 21 minút skôr oproti nastavenému intervalu. Po ukončení výlukových prác na úseku Kúty – Šaštín-Stráže (v priebehu marca 2024) budú opäť jazdiť priame vlaky na linke Skalica na Slovensku – Senica a späť.

Trať Leopoldov – Nitra
Osobné vlaky Trnava – Nitra budú odchádzať zo stanice Trnava v 11. minútu, aktuálne odchádzajú v 7. minútu (až na vybrané vlaky ktoré budú odchádzať skôr). Jazdná doba osobných vlakov medzi Trnavou a Nitrou sa skráti o 4 minúty na 61 minút. Vlaky REX budú z Trnavy odchádzať o minútu skôr, po novom v 6. minútu.

Trať Nové Zámky – Zlaté Moravce
Na tejto trati budú upravené polohy osobných vlakov tak, aby nadväzovali na vlaky R 8xx Urpín.

Trať Prievidza – Horná Štubňa
Osobné vlaky Prievidza – Horná Štubňa – Vrútky pôjdu o 10 minút skôr z dôvodu zmeny príchodov a odchodov rýchlikov Fatran. V tejto súvislosti dôjde v stanici Prievidza k zmene prípojov na vlaky R 7xx na smer Bratislava. Aktuálne je prípoj na smer Horná Štubňa, ktorý však nie je možné technicky zachovať.

Trať Nové Zámky – Levice
Dopravu na tejto trati ovplyvní plánovaná výluka Nová Baňa – Hronský Beňadik a s tým spojená úprava príchodov a odchodov R 8xx Urpín. Zmena časových polôh R 8xx Urpín ovplyvní aj vlaky kategórie Os na tejto trati.

Vnútroštátna regionálna doprava – stredné Slovensko:

Trať Žilina – Čadca – Zwardoń
Osobné vlaky budú premávať ako priame vlaky na linke Skalité – Žilina – Liptovský Mikuláš alebo Čadca – Martin a na linke Skalité – Zwardoń. V úseku Čadca – Skalité bude navýšený počet spojov cez pracovné dni o viac ako polovicu a cez víkendy o 2 páry vlakov.

Trať Žilina – Rajec
Niektoré vlaky popoludní budú vedené o niekoľko minút skôr z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie uzla Žilina.

Trať Zvolen – Banská Bystrica
Polohy osobných vlakov na tejto trati budú upravené kvôli zmenám vo vedení vlakov diaľkovej dopravy v rozsahu 3 – 15 minút.

Trať Banská Bystrica – Červená Skala
Odchody a príchody vlakov boli upravené aby sa eliminovali meškania prioritne do 8:00. Ostatné príchody a odchody boli upravené o 5 minút pre zabezpečenie prestupov v Banskej Bystrici.

Trať Zvolen – Levice
Z dôvodu plánovanej rozsiahlej výlukovej činnosti v roku 2024 budú upravené polohy osobných vlakov na tejto trati. Tak isto príde k zrýchleniu týchto vlakov od 5 do 15 minút. Od nástupu nového GVD zastavia všetky osobné vlaky aj v zastávkach Dolné Hámre a Rudno nad Hronom.

Trať Zvolen – Fiľakovo – Jesenské
V úseku Zvolen – Lučenec boli viazané odchody vlakov zo Zvolena na nepárnu hodinu 40. minútu. V novom GVD budú posunuté odchody zo Zvolena na párnu hodinu 30. minútu. Tento posun bude uskutočnený z dôvodu lepšieho napojenia na vlaky v úseku Lučenec – Jesenské. Tak isto bude vlak Os 6350 (Fiľakovo – Lučenec) z Fiľakova odchádzať o 22:24 z dôvodu odvozu zamestnancov po 22. hodine a vytvorenia prípojov v Lučenci na smer Zvolen a Poltár.

Trať Zvolen – Hronská Dúbrava – Horná Štubňa
Na tejto trati dôjde k úprave odchodov a príchodov vlakov v rozmedzí od 3 do 18 minút.

Trať Lučenec – Utekáč
Vlak Os 6640 (Poltár – Lučenec) bude posunutý o 60 minút skôr, čiže z Poltára pôjde o 7:08 a do Lučenca príde o 7:38, aby sa v Lučenci vytvorili prípoje na smery Zvolen a Košice.

Vnútroštátna regionálna doprava – východné Slovensko:

Trate TEŽ
Na tratiach TEŽ nedôjde k žiadnym výrazným zmenám. Jedinou zmenou bude mierne posunutie odchodu vlakov zo stanice Poprad-Tatry o 6 minút neskôr.

Trať Košice – Prešov – Plaveč
Osobné vlaky na tejto trati budú premávať tak ako doteraz v úseku Čierna nad Tisou – Košice – Prešov. Zlepšenie pocítia najmä študenti. Študentský vlak REx 1950 (Košice – Lipany) pôjde v piatok a v nedeľu až do Plavča, kde bude zabezpečený prestup na osobný vlak smer Stará Ľubovňa. Pri ceste do Košíc pôjde v predĺženej trase (t.j. z Plavča) v piatok vlak REx 1957 (Lipany – Košice) a v nedeľu REx 1959 (Lipany – Košice). Cez víkendy budú zavedené 3 páry osobných vlakov na trase Strážske – Prešov – Kysak (s prečíslovaním vlaku v Prešove). Tieto nové vlaky budú prípojmi na vlaky InterCity 44/522/524 do Bratislavy. Tak isto bude vytvorený nový prípojný vlak na trase Prešov – Kysak ku nočnému R 614 Zemplín.

Trate Strážske – Humenné, Humenné – Medzilaborce a Humenné – Stakčín
V novom grafikone sa na týchto tratiach môže upravovať náhradná autobusová doprava, a to z dôvodu pokračujúcich stavebných prác na strane zhotoviteľa.

Trať Strážske – Prešov
Cez víkendy budú zavedené 3 páry osobných vlakov na trase Strážske – Prešov – Kysak (s prečíslovaním vlaku v Prešove). Tieto nové vlaky budú prípojmi na vlaky InterCity 44/522/524 do Bratislavy.

Trať Košice – Čierna nad Tisou
Osobné vlaky na tejto trati budú premávať tak ako doteraz v úseku Čierna nad Tisou – Košice – Prešov. Vlaky kategórie REx budú premávať taktiež ako doteraz v úseku Košice – Čierna nad Tisou.

Trať Košice – Trebišov – Strážske
Vlaky kategórie REX (Košice – Strážske) budú mať v stanici Košice prípojnú väzbu okrem vlakov Ex aj na IC vlaky s prestupným časom 34, resp. 35 minút. Prípoje budú zabezpečené aj v opačnom smere.

Trať Košice – Moldava nad Bodvou
Na tejto trati príde k posunu niektorých osobných vlakov (Os 6408 – Os 6436) o niekoľko minút skôr.

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: Blíži sa nový grafikon. Aké zmeny nás čakajú?

pilkus zo dňa 3.12.2023 16:49

Osobný vlak zo Zvolena do Lučenca odchádza 1 1/2 hodiny po príchode rýchlika z Bratislavy.
Rýchlik zo Zvolena do Bratislavy odchádza 1 1/2 hodiny po príchode osobného vlaku z Lučenca.
Na prvý rýchlik zo Zvolena do Bratislavy (830) nie je od Lučenca prípoj.
Revolučný grafikon 2.0

Reagovať

Pilsner zo dňa 5.12.2023 21:41

Nevýhodou tejto zmeny bude strata prípojov na vlaky EC Budapešť – Praha
R8xx R7xx ???

Reagovať

Jeffer zo dňa 10.12.2023 17:44

Chudáci cestujúci, ktorý budú dvakrát v tomto článku prevezenÝ.

Reagovať

Mirec zo dňa 1.2.2024 14:29

Priama linka Kúty – Bratislava – Trnava bude zrušená z dôvodu rekonštrukčných prác na Záhorí a zachovania spoľahlivosti dopravy na linke Bratislava – Trnava.

Aj bude tato linka obnovena? Ak ano je nejaky prepodkladany termin dokoncenia rekonstrucnych prac na trati?

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *