MÁV Nosztalgia na cestách po Slovensku

Tento dvojvozňový vlak spoločnosti MÁV Nosztalgia, ktorý sa skladal zo salónneho a reštauračného vozňa prišiel na Slovensko v pondelok 2. júna 2008. Redakcia Railpage zverejnila cestovný poriadok tohto vlaku na svojej stránke vďaka čomu si jeho cestu po Slovensku vyfotografovalo veľa železničných fotografov. Na naše územie nostalgický vlak do Štúrova dotiahol maďarský rušeň „Nohab“ M61.019. Vlak ďalej pokračoval do Kremnických Baní, odkiaľ sa účastníci zájazdu prepravili mikrobusmi na prehliadku starobylej Kremnice, kde bol pre účastníkov pripravený program. Na čelo sa dostal zvolenský „hybrid“ 750.032, ktorý cez Čatu, Šahy a Zvolen dopravil vlak až do oblasti Kremnických vrchov. Po približne dvojhodinovej pauze vlak pokračoval cez Diviaky do Banskej Bystrice, kde účastníci nocovali.
Nasledujúce ráno, v utorok 3. júna 2008, vlakový rušeň vystriedal „pomaranč“ T 678.0012 z Klubu historickej techniky pri rušňovom depe vo Zvolene. V tento krásny slnečný deň, mali naši cestovatelia namierené do Popradu-Tatier. Ale ešte predtým navštívili Čiernohronskú železnicu a Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Prostredie Slovenského raja a návšteva jaskyne sa im zjavne páčila, keďže došlo k hodinovému zmeškaniu vlaku. V podvečerných hodinách tento nostalgický vlak dorazil aj na čele s pomarančom do Popradu. Rušeň sa vo večerných hodinách vracal ako Rv vlak cez Vrútky späť do domovského Zvolena.
V stredu 4. júna 2008, vyzdvihuje účastníkov jazdy „Gorila“ na Štrbe. Tu sa predpoludním lúčia s Tatrami a smerujú do Spišskej Novej Vsi, odkiaľ sa vybrali autobusom na prehliadku historickej Levoče. Žiaľ, z vyše dvojhodinovej zastávky vlaku v Spišskej Novej Vsi sa nám kvôli informačnému skratu nepodarilo získať fotografie. Popoludní vlak MÁV Nosztalgia pokračoval do Košíc a po krátkej prestávke do Hidasnémeti, kam ho odprevadila bratislavská gorila Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. 350.005 ZSSK.
Nasledujúce tri dni čakalo účastníkov ešte veľa zaujímavých prehliadok, počas ktorých navštívili aj Tokajskú vinohradnícku oblasť, mestá Jáger a Miškovec, železničku v údolí Garadna a metropolu Maďarska, Budapešť.




Tu akoby zastal čas. Foto: Garin


Zátišie s Matthiasom v Šahách. Foto: Garin
V letnej krajine južného Slovenska pri obci Slatina na trati Šahy – Zvolen, kde je osobná doprava zastavená od februára 2003.
Foto: Garin

Pri malebnej zastávke Bzovská Lehôtka. Foto: Garin
Bez slov … Foto: Garin

Pred Trnavou Horou sa trať dvíha do Kremnických vrchov. Foto: Garin
Pre MÁV Nosztalgiu sú Kremnické Bane významné. Na bývalej Severnej Uhorskej železnici boli najvyššie položenou stanicou.
Fotené v protisvetle s polarizačným filtorm. Foto: Garin

Mimoriadný vlak MÁV Nosztalgia prechádza cez žst. Kostiviarska. Foto: slovenskol
Prvé nástupište v Banskej Bystici po príchode vlaku. Foto: slovenskol
Snímka v štýle retro zo zastávky Telgárt penzión. Vlak práve vchádza do telgártskeho tunela.. Foto: Garin
Pomaranč s nostalgickým vlakom na parabolickom viadukte nad zastávkou Telgárt penzión. Foto: Garin
Na kamennom viadukte na Telgárte … a opäť v štýle retro. Foto: janina34
Prestávka v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni. Foto: Garin
Autorova srdcovka … krajinka s neodmysliteľným kostolíkom na Hnilci. Foto: Garin
Pomaranč na čele vlaku MÁV Nosztalgia prechádza cez Slovenskú Ľupču. Foto: slovenskol
Zvolenský pomaranč T 678.0012, prechádza v podvečerných hodinách cez obec Markušovce. Foto: Mysxo_SN
Pri Spišskej Novej Vsi … Foto: Garin

Súvisiaci článok:
Foto: 2008 © Jozef Gulik, ml., Garin, Mysxo_SN, janina34, slovenskol
Pridajte sa do diskusie!