Váš železničný portál
Registrovať sa

MÁV Nosztalgia na cestách po Slovensku

Fotoreportáže 1.1.1970 0:00 administrator Zobrazené: 3376

  Minulý týždeň sme vás informovali, že cez naše územie prechádzal mimoriadny nostalgický vlak spoločnosti MÁV Nosztalgia. Tento vlak viezol 20 účastníkov z Veľkej Británie, Írska a USA na spoznávací výlet, ktorého hlavnou témou bolo objavovanie bohatej ponuky gastronómie Maďarska a Slovenska a kultúrnych pamiatok oboch krajín. Vo fotogalérii v článku Vám chceme priblížiť zaujímavú trasu nostalgického vlaku.

Tento dvojvozňový vlak spoločnosti MÁV Nosztalgia, ktorý sa skladal zo salónneho a reštauračného vozňa prišiel na Slovensko v pondelok 2. júna 2008. Redakcia Railpage zverejnila cestovný poriadok tohto vlaku na svojej stránke vďaka čomu si jeho cestu po Slovensku vyfotografovalo veľa železničných fotografov. Na naše územie nostalgický vlak do Štúrova dotiahol maďarský rušeň „Nohab“ M61.019. Vlak ďalej pokračoval do Kremnických Baní, odkiaľ sa účastníci zájazdu prepravili mikrobusmi na prehliadku starobylej Kremnice, kde bol pre účastníkov pripravený program. Na čelo sa dostal zvolenský „hybrid“ 750.032, ktorý cez Čatu, Šahy a Zvolen dopravil vlak až do oblasti Kremnických vrchov. Po približne dvojhodinovej pauze vlak pokračoval cez Diviaky do Banskej Bystrice, kde účastníci nocovali.

Nasledujúce ráno, v utorok 3. júna 2008, vlakový rušeň vystriedal „pomaranč“ T 678.0012 z Klubu historickej techniky pri rušňovom depe vo Zvolene. V tento krásny slnečný deň, mali naši cestovatelia namierené do Popradu-Tatier. Ale ešte predtým navštívili Čiernohronskú železnicu a Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Prostredie Slovenského raja a návšteva jaskyne sa im zjavne páčila, keďže došlo k hodinovému zmeškaniu vlaku. V podvečerných hodinách tento nostalgický vlak dorazil aj na čele s pomarančom do Popradu. Rušeň sa vo večerných hodinách vracal ako Rv vlak cez Vrútky späť do domovského Zvolena.

V stredu 4. júna 2008, vyzdvihuje účastníkov jazdy „Gorila“ na Štrbe. Tu sa predpoludním lúčia s Tatrami a smerujú do Spišskej Novej Vsi, odkiaľ sa vybrali autobusom na prehliadku historickej Levoče. Žiaľ, z vyše dvojhodinovej zastávky vlaku v Spišskej Novej Vsi sa nám kvôli informačnému skratu nepodarilo získať fotografie. Popoludní vlak MÁV Nosztalgia pokračoval do Košíc a po krátkej prestávke do Hidasnémeti, kam ho odprevadila bratislavská gorila Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. 350.005 ZSSK.

Nasledujúce tri dni čakalo účastníkov ešte veľa zaujímavých prehliadok, počas ktorých navštívili aj Tokajskú vinohradnícku oblasť, mestá Jáger a Miškovec, železničku v údolí Garadna a metropolu Maďarska, Budapešť.

Legendárna „nohabka“ M61.019 priviezla mimoriadny vlak MÁV Nosztalgia do pohraničnej stanice Štúrovo. Foto: Garin

„Nohabku“ vystriedala v Štúrove na na čele vlaku zvolenská 750.032 ZSSK. Foto: Garin

Na „nohabku“je vždy radosť sa pozrieť. Aj tentoraz v Štúrove upútala na prvý pohľad. Foto: Garin
Snímka z malebnej trate Štúrovo – Čata neďaleko zastávky Bíňa. Foto: Jozef Gulik, ml.

Koľaje trate Čata – Šahy „stratené“ pod vlajúci steblami lipnice … Telegrafné stlpy, mechanické návestidlá, osamelé staničky z čais Uhorska …
Tu akoby zastal čas. Foto: Garin

„Hybrid“ 750.032 ZSSK pri obiehaní súpravy v Šahách. Foto: Garin

Nie každodenný pohľad v stanici Šahy. Foto: Garin


Zátišie s Matthiasom v Šahách. Foto: Garin


V letnej krajine južného Slovenska pri obci Slatina na trati Šahy – Zvolen, kde je osobná doprava zastavená od februára 2003.
Foto: GarinPri malebnej zastávke Bzovská Lehôtka. Foto: Garin


Bez slov … Foto: GarinPred Trnavou Horou sa trať dvíha do Kremnických vrchov. Foto: Garin


Pre MÁV Nosztalgiu sú Kremnické Bane významné. Na bývalej Severnej Uhorskej železnici boli najvyššie položenou stanicou.
Fotené v protisvetle s polarizačným filtorm. Foto: Garin


Mimoriadný vlak MÁV Nosztalgia prechádza cez žst. Kostiviarska. Foto: slovenskol


Prvé nástupište v Banskej Bystici po príchode vlaku. Foto: slovenskol


Snímka v štýle retro zo zastávky Telgárt penzión. Vlak práve vchádza do telgártskeho tunela.. Foto: Garin


Pomaranč s nostalgickým vlakom na parabolickom viadukte nad zastávkou Telgárt penzión. Foto: Garin


Na kamennom viadukte na Telgárte … a opäť v štýle retro. Foto: janina34


Prestávka v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni. Foto: Garin


Autorova srdcovka … krajinka s neodmysliteľným kostolíkom na Hnilci. Foto: Garin


Pomaranč na čele vlaku MÁV Nosztalgia prechádza cez Slovenskú Ľupču. Foto: slovenskol


Zvolenský pomaranč T 678.0012, prechádza v podvečerných hodinách cez obec Markušovce. Foto: Mysxo_SN


Pri Spišskej Novej Vsi … Foto: Garin

V posledný deň prišiel čas rozlúčky. Gorilka 350.005 ZSSK odváža nostalgický vlak na maďarské územie do Hidasnémeti. Foto: Garin

Od soboty 14. júna 2008 bude putovať po slovenských tratiach (s odbočkou do Poľska) ďalší nostalgický vlak spoločnosti MÁV Nosztalgia – Tatra Steam Express. Informácie o ňom prinesie stránka RailPage.NET čoskoro.

Súvisiaci článok:

Text: Mysxo_SN
Foto: 2008 © Jozef Gulik, ml., Garin, Mysxo_SN, janina34, slovenskol

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *