Váš železničný portál
Registrovať sa

150. výročie trate Michaľany – Humenné

AktualityFotoreportážeHistóriaReportáže 16.10.2021 21:17 tomas_pasuth Zobrazené: 2122

Cestoval po nej aj vojak Švejk, za čias Rakúsko-Uhorska bola strategickou dopravnou tepnou a dnes oslavuje 150 rokov: železničná trať Michaľany – Humenné. Mimoriadne tu boli dnes (16.10.2021) vypravené historické vlaky.


,,Šľachtičná“ 475.196 s ,,Papagájom“ 477.013 na  osobnom vlaku 30161 z Trebišova do Humenného

Parné rušne na Zemplíne jazdili pred 150-timi rokmi. Dnes sa na nich prišlo pozrieť mnoho nadšencov.
Hovorí Kamil Kočiško – predseda Klubu priateľov železníc východného Slovenska: ,,Takáto akcia tu ešte nebola, aby boli dva parné rušne na tejto trati a prešli prakticky po celej trati 191 z Michalian do Humenného.“


,,Okuliarnik“ T 478.3300 na postrku návozového vlaku

Trať Michaľany – Humenné postavili ako jednu z prvých. Spájala centrálnu časť Uhorska s Haličom a významnú úlohu mala aj počas Prvej Svetovej vojny, kedy sa po nej presúvalo vojsko. ,,V Uhorsku sa začali železnice budovať o niečo neskôr ako v Anglicku a západnej Európe. Naša infraštruktúra nedosahovala takých úrovní a nedosahuje ich bohužiaľ  doteraz, no táto trať bola postavená rýchlo a myslím, že bola postavená za cca 18 mesiacov.“ dodal Kočiško.


Plný perón domácich aj s miestnym folklórnym súborom v Trebišove

Pri tejto príležitosti bol vypravený slávnostný parný vlak, ťahaný historickým parným rušňom 475.196 „Šľachtičná“. Vo vlaku bol radený vozeň s predajom občerstvenia a suvenírov (ako predposledný vozeň vlaku). Na konci vlaku bol zaradený historický motorový vozeň M 131.1125 „Hurvínek“.


,,Hurvínek“ na konci súpravy vlaku do Humenného.

Pred výpravou vlaku bola v stanici Michaľany slávnostne odhalená pamätná tabuľa.

Súčasne bol na trati Humenné – Trebišov vypravený návozný parný vlak, ťahaný historickým parným rušňom 477.013 „Papagáj“.


Pohľad z okna návozového parného vlaku.

Parné vlaky sa stretli v stanici Trebišov. Parný rušeň 477.013 sa dozbrojil vodou, súpravy obidvoch parných vlakov sa spojili  a s parnými rušňami 475 a 477 vyrazilo smer Humenné.


Trebišovskí Hasiči pri dozbrojení vody do ,,Papagája“

V stanici Trebišov sa odhalila pamätná tabuľa a pripravený bol aj spoločensko-kultúrny program.
Za parným vlakom z Michalian do Humenného išila ako požiarný vlak súprava s historickým motorovým rušňom T 679.1312 „Sergej“.


Požiarny vlak v čele so ,,Sergejom“. V súprave sa nachádza aj ,,Rakaňa“ E669.2133.

Na staniciach slávnostného parného vlaku si mohla široká verejnosť prezrieť parné rušne a  súčasne prebiehal aj kultúrny program, ktorý zabezpečili miestne samosprávy.


História a súčasnosť na trati Michaľany – Trebišov 

V stanici Humenné prebehla tematická železničná výstava – historické parné a motorové rušne versus najmodernejší elektrický stroj „Vectron“, plus prezentačný vozeň firmy ZSSK Cargo. Konala sa tiež prezentácia poštového lístka a príležitostnej poštovej pečiatky, ktorá bola k dispozícii na Pošte 2 (vedľa železničnej stanice Humenné). V súbehu s oslavami vychádza aj kniha „Dejiny železníc horného Zemplína 1871 – 2021“


,,Papagáj“ počas posunu na dozbrojenie vody.

Ďakujem vám za prečítanie môjho článku 🙂

Pridajte sa do diskusie!

2 komentáre k: 150. výročie trate Michaľany – Humenné

Vladisla.Borek zo dňa 17.10.2021 8:47

My naopak děkujeme za skvělou reortáž z míst pro středočechy těžko dostupných!

Reagovať

PeterSklicko zo dňa 17.10.2021 12:51

Tiez dakujeme za reportaz.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *