Váš železničný portál
Registrovať sa

111. výročie trate Zlaté Moravce – Kozárovce a 85. výročie trate Zlaté Moravce – Lužianky na fotkách

FotoreportážeReportáže 6.9.2023 17:17 tomas_pasuth Zobrazené: 2311

Ešte pred dvadsiatimi rokmi sme sa pohodlne dostali od Leopoldova v smere na juh vlakom. Od Lužianok totiž trať pokračovala cez Jelenec a Zlaté Moravce až po Kozárovce, kde sa napojila na južnú trať do Zvolena. Desiatky rokov touto trasou premával aj rýchlik. Žiaľ, od roku 2003 je toto spojenie zastavené. Akúkoľvek nádej na obnovenie osobnej dopravy na trati Lužianky – Kozárovce zrušila výstavba novej automobilky. Ministerstvo dopravy sa totiž vzdalo nároku na vybudovanie preložky trate. Takto ostala trať odseknutá od okolitých tratí. Nedeľná jazda a oslava 85. výročia vzniku trate bola zrejme jednou z posledných možností, ako sa do tejto lokality vybrať vlakom na výlet.

Trať Lužianky – Zlaté Moravce – Kozárovce pôvodne postavili ako prepojku od Považia smerom k južnému Slovensku.  Významnú úlohu hrala aj pre lokalitu Topoľčianky, kde bolo sídlo československého prezidenta. V 70. a 80. rokoch najviac cestovali po železnici po tejto trati tehly a chladničky zo Zlatých Moraviec. Od 90. rokov jej význam výrazne upadal – a chátranie urýchlilo zastavenie osobnej dopravy pred 20 rokmi a rozseknutie trate automobilkou na dve polovice.

Z dôvodu postupného chátrania tejto trate sa rozhodol organizačný tím Retro Train, v spolupráci s Prievidzským parostrojným spolkom spraviť nostalgickú jazdu po tratiach v okolí Zlatých Moraviec a to konkrétne na trase Nitra – Šurany – Zlaté Moravce – Kozárovce – Jelenec – Topoľčianky – Zlaté Moravce – Šurany – Nitra.  Počas jazdy čakalo cestujúcich mnoho zaujímavých fotozastávok, krátka prednáška o histórii tratí v okolí Zlatých Moraviec či čas na prehliadku zámku v Topoľčiankach.


Ešte pred začiatkom jazdy sa nám naskytol pekný pohľad na nitriansku stanicu z lávky, ktorá vedie ponad stanicu.


Pre miestnych, ktorých zastavilo priecestie, celkom nevšedný pohľad. Historický vlak zastavil v zastávke s nákladiskom Zlaté Moravce, vyvalil sa dav ľudí a všetci prechádzajú cez priecestie na druhú stranu zachytiť vlak v tejto zastávke.


Cestný most na ceste č. 65 bol ďalšou fotozastávkou v úseku medzi Zlatými Moravcami a Kozárovcami. 


Kým väčšina fotografov fotila z už spomínaného mostu, ja som vyskúšal využiť aj mláku pod mostom na vytvorenie odrazovej fotografie.


Ďalším miestom kde bola možnosť zvečniť tento vlak bolo ďalšie nákladisko s zastávkou Zlaté Moravce-Prílepy. 


Krátko pred stanicou Kozárovce, presnejšie na priecestí na ceste 1582, vznikla táto fotografia. Vláčik sa pomaly plnil a samozrejme začínalo sa aj otepľovať, takže toto bola jedna z posledných fotozastávok pred dennými horúčavami.


Úplne posledná doobedná fotozastávka sa nachádzala na prvom kilometri trate Zlaté Moravce – Kozárovce. 

Zo Zlatých Moraviec vláčik pokračoval na otočku do Jelenca a neskôr aj do Topoľčianok, kde bola trojhodinová prestávka. Cestujúci si mali možnosť vypočuť krátku prednášku o histórii prejdených tratí priamo v dopravnej kancelárii. Tak isto mohli navštíviť aj známy topoľčiansky zámok.

Okolo 16.-tej hodiny sa vláčik znova pohol. Tento krát už na spiatočnú cestu do Nitry. Po ceste nás čakalo ešte niekoľko fotozastávok.


Kým vlaková čata odomykala výkoľajku fotografi sa naskladali na kôpku pred vlak a zvečnili si ho pod komínom zlatomoravských závodov.


Ďalšia fotografia zachytáva vlak v stanici Zlaté Moravce, kde sa pristavil nejeden miestny nech si vyhotoví pamätnú fotografiu. 


Za bežných okolností by nefotili fotografi z druhej koľaje, no tu sa to dá odpustiť. Fotografia zachytáva stúpajúcu trať v smere Jelenec a Drážovce a trať, na ktorej je zachytený vlak, smer Úľany nad Žitavou.


Posledná fotozastávka bola pri mechanickom vjazdovom návestidle do stanice Maňa. 


Dve krabičky, jedna zo Zlatých Moraviec, druhá do Zlatých Moraviec, pózujú vedľa seba v stanici Šurany. Fotografia vznikla pri obehu prípojného vozňa 011.

Na záver by som Vám, čitateľom, chcel poďakovať za prečítanie si reportu a organizátorom za veľmi vydarenú akciu. 

Pridajte sa do diskusie!

4 komentáre k: 111. výročie trate Zlaté Moravce – Kozárovce a 85. výročie trate Zlaté Moravce – Lužianky na fotkách

RaVo zo dňa 6.9.2023 20:13

Kde sú tie časy keď sa tu premávali zámocké leštenky T478.3 na rýchlikoch , T669.1 v PN vozbe a malé kredence M152, R Tekov sa križoval vždy v Moravciach znprptiiducim R Tekov , to boli zlate časy . A my bratislavaci sme vozievali štvorky zo zvolenskej žosky na závese R Tekov zo Zvolena do Bratislavy, na Slansly dvor sme zamčana vždy jemne potlačili , lebo oni tie svoje leštenky vždy len šetrili

Reagovať

RaVo zo dňa 6.9.2023 20:15

Ach tie preklepy v mobile

Reagovať

Moravčan zo dňa 7.9.2023 9:56

https://zeleznicazm.weblahko.sk/?gen=7151
Boli časy veru. v ZM to žilo,teraz to všetko je po cestách. Len jedná vec ma udivuje. Kde sa podeli ty cesujúci v ZM motor+ prívešák. Malý a veľký kolotoč NZ-ZM-Kozárovce-LV-NZ. Keď už spomínam Levice tak tam menej ako 6 vozov zo 753 nešlo až po Zvolen.To isté aj na Prievidzu.

Reagovať

RaVo zo dňa 7.9.2023 12:35

Moravčan: kopec podnikov skrachovalo , ľudia prešli do aút, a strašne spohodlneli.
Teraz železnica bude ťažko získavať Ľudo naspäť do vlakov. A čo sa týka obnovy trate do Lužianok, tak v koncepte automobilky Jaguár bola jedna časť, kde sa písalo o osobnej doprave Kozárovce -Lužianky v počte osem párov vlakov, ako navoz ludi do prace. A mala byt urobená preložka trate do Lužianok.
Pravdepodobne naši politici hodili do toho vidly…..

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *