Váš železničný magazín
Registrovať sa

OSLAVY 70. VÝROČÍ TRATI PÚCHOV – HORNÍ LIDEČ

Reportáže 13.5.2007 11:00 Martin Šarman Zobrazené: 337

  Včera – 12.5.2007 se uskutečnila slavnostní jízda zvláštního parního vlaku v úseku trati Púchov – Horní Lideč a zpět. A proč slavnostní? Jednalo se totiž o 70. výročí otevření tohoto, dnes velmi významného přechodu mezi Českou a Slovenskou Republikou. Ano, je tomu již 70. let, co zde poprvé projel vlak. Tato událost je přeci důvodem k oslavě.

Ku příležitosti této akce vypravili Slovenské železnice zvláštní soupravu v čele s parní lokomotivou 555.036 „ Štokr“a za ní dostatečný počet osobních vozů – tedy 10. Jelikož vznik požáru je nepředvídatelný, byl za touto soupravou řazen i „požární vlak“, který tvořila souprava E 499.047 „Bobina“ + Ra + WLAB. Zdejší trať protíná Bílé Karpaty, tudíž sklonové poměry jsou zde velké, vypomáhala Bobina tomuto vlaku ve stoupání.

Jako výpomoc jede E499 047 zároven jako požární vlak

V jednotlivých stanicích i zastávkách bylo připraveno slavnostní uvítání v podobě proslovů jednotlivých starostů či primátorů obcí, proběhly předání „Čestných ocenění obcí“.Dále zde byla přítomna muzika – dechovky, folklórní tance a nechyběli ani praví Valaši hrající na „fujaru“.

Slavnostně přichystaná stanice Horní Lideč

odjíždí ze stanice Lúky pod Makytou

Přijíždí do zastávky Strelenka

556.036 – po zastaveni – Strelna

Slavnostně očekávaná přijíždí do Horního Lidče

Hlavní sláva se uskutečnila ve stanici Horní Lideč, samotná oslava se započala průvodem přes obec až do centra, kde již čekali další a další přihlížející.

Stoupání za stanicí Lúky pod Makytou.

Zdejší Folklorní sbor se přesunuje na oslavy do centra obce

Jako bonusek,nejen pro fanoušky železnice,nasadily České Dráhy mimořádně na Os 3207/3607 na trase Hranice na Moravě – Horní Lideč jednotku 471.024 známou pod přezdívkou CityElefant. Tato jednotka na této horské trati měla svoji premiéru, a jak bylo vidět, zvládla to“ na jedničku“. Ve stanici budila velký zájem všech zde přihlížejících. Proběhly předváděcí prohlídky stanoviště strojvedoucího a interiéru nejen pro starosty obcí ale i pro veřejnost. Jelikož zde jednotka nemohla trávit věčnost (jak by si někteří přáli) vydala se ve 14:02 zpátky do Vsetína.

Jednotka City Elefant ve stanici Horní Lideč

971.024 odpouští zastávku Lidečko a klesá ku Vsetínu

Stetkání jednotky CityElefant a Bobiny ve stanici Horní Lideč

Ještě podotknu, že ve stanici Horní Lideč probíhalo dozbrojení 556.036 vodou z požárního vlaku.

Zbrojení Štokra.

E499.001 + 721.096 – Puchov

Celá tato akce byla velmi vydařená, sluníčko nám taky vcelku dělalo přítomnost, za což velmi děkujeme

Autor fotografií: Martin Šarman, Tomáš Kudláček, Peter Vlček

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: OSLAVY 70. VÝROČÍ TRATI PÚCHOV – HORNÍ LIDEČ

Petov zo dňa 13.5.2007 11:20

Super! Nech je tých akcii s parnou mašinkou, čo najviac! Inak, je to veľmi pekná trať. 🙂

Reagovať

Andy zo dňa 13.5.2007 11:21

Ďakujem za namahu, pekné fotky a skvelú reportáž:)

Reagovať

Petov zo dňa 13.5.2007 11:26

Ešte, že ja tam malá chybička. V texte je 471.024 a má tam byť 971.024. :byebye:

Reagovať

Sari zo dňa 13.5.2007 11:31

Petov: Díky,opraveno 💡

Reagovať

Presovcan zo dňa 13.5.2007 11:39

Pekna fotoreportáž

Reagovať

kubicek zo dňa 13.5.2007 11:46

Dotaz: Je ta Horní Lideč nebo ten Horní Lideč? Já bych se přikláněl k ženskému rodu… 😉

Reagovať

kubicek zo dňa 13.5.2007 11:47

Jinak samozřejmě pěkná reportáž.

Reagovať

Venca zo dňa 13.5.2007 11:47

No Sari ted lituju že jsem u 810 044 řekl že je to „plevel“ ta reportáž ti sedla. 🙂

Reagovať

Ľuboš Dirga zo dňa 13.5.2007 11:53

Super clanok s paradnymi fotecakmi 🙂

Reagovať

demo zo dňa 13.5.2007 14:17

Som rád, že som sa zúčastnil tejto podarenej akcie. Počasie prialo prakticky celý deň (až na tie krátke ale intenzívne búrky).

Reagovať

andersen zo dňa 13.5.2007 15:38

a 5xx, alebo 8xx sa používa na označenmie elektrických a motorových jednotiek, ale označenie 9xx je označenie riadiacich vozňov samotných a nie celej súpravy. Správnejšie by bolo uvádzať 471/971 . Lebo keď sa napíše len 471, znamená to, že na oboch koncoch je elektrický vozeň 471. 💡

Reagovať

pospec zo dňa 14.5.2007 7:11

sluníčko nám taky vcelku dělalo přítomnost…

delalo vam spis spolecnost 😉 dobry report

Reagovať

rusen zo dňa 15.5.2007 9:48

Bola to urcite dobra akcia, skoda, ze jeto tak daleko od Lucenca. A ten rusen 556.036 je fakticky velmi pekny , paci sa mi.

Reagovať

Sari zo dňa 16.5.2007 9:01

Děkuji Vám všem za pochvalu. Tato reportáž by něvznikla nebýt pomoci Petera a Peto5o. Tímto bych Vám chtěl poděkovat, a těším se na další spolupráci…. :byebye:

Reagovať

okuliarnik zo dňa 5.7.2007 17:34

bobinka je na spapanie

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *