Váš železničný portál
Registrovať sa

Rušne radu 131 – fotoreportáž zmien v kabíne rušňovodiča

Prevádzka 24.2.2014 23:00 administrator Zobrazené: 7400

Rušeň radu 131 patrí medzi elitu lokomotív, ktoré vlastní Železničná spoločnosť Cargo Slovakia a.s. Rušne tohto radu boli vyrábané v rokoch 1980 a 1982 (prvá séria E 479.1001 až E 479. 1060 v roku 1980 a druhá séria E 479.1061 až E 479.1100 v roku 1982). Všetky boli diskolované do RD Spišská Nová Ves, kde pôsobia dodnes.

Počet vyrobených kusov bol 100. Ako plynul čas a modernizovala sa technika, rekonštruovali sa aj kabíny rušňovodiča na týchto strojoch. Nielen pulty ale napr. aj okná , momentálne sú dvojičky osadzované tónovanými oknami v rámci EH – sú to pevné lichobežníkové okná i spúšťacie okná stanoviska a na niektorých HDV radu 131 sú osadené čelné bezpečnostné sklá s vyhrievaním s polykarbonátovou doskou – podobne ako na HDV radu 350).

Pôvodná kabína 131, s touto kabínou vychádzali 131tky zo závodu Škoda Plzeň. Foto: David Singer

V prvej fáze modernizácie bol doplnený mikroprocesorový regulátor riadenia, tzv. MIRER 8031, ktorého cieľom bolo uľahčovať prácu/obsluhu lokomotívy pri zachovaní zabezpečenia chodu rušňa so všetkými pôvodnými funkciami ovládania (zachovanie povelovej páky a tlačítka, smerovej páky a spínača funkčných stavov S101) a vzájomnú spoluprácu oboch sekcií – po dodaní elektronického regulátora MIRER je možnosť väčšieho množstva možností kombinovania trakčnej práce medzi sekciami(režimy K0, KS a KN) a zároveň zvyšuje bezpečnosť prevádzky a informovanosť rušňovodiča/obsluhy o stave HDV.
Neskôr bol nahradený pôvodný rýchlomer typu Hasler za nový elektronický rýchlomer typu Mirel RM1 a taktiež bola lokomotíva vybavená novým vlakovým zabezpečovačom typu Mirel VZ1 s prenosom návesti na stanovisko HDV.

Postupne lokomotívy radu 131 boli vybavené rezistorovou elektrodynamickou brzdou, ktorá zjednodušuje brzdenie ťažkých nákladných vlakov – na pult bol dodaný vypínač EDB S207 a ovládací spínač EDB S 103.C (viď. foto hore)

Takto vyzerá kabína po pridaní Mireru, zmene vlakového zabezpečovača a pridaní elektrodynamickej brzdy.

Na dvojičkách boli vymenené pôvodné ističe, ktoré sa nachádzajú na zadnej stene kabíny (za chrbtom rušňovodiča) za ističe novšieho typu.


Na stanovište bolo dorobené sálavé kúrenie, a vypínač ventilátora bol umiestnený vedľa vypínača kúrenia.

Pre lepšie dorozumievanie sa rušňovodiča s výpravcami v jednotlivých staniciach, s posunovačmi, a s inými vlakmi boli postupne niektoré lokomotívy vybavené vysielačkou Kapsch. Samotná vysielačka je však použiteľná len pre niektoré úseky v SR – pre HDV radu 131 tzv. celé Prešovsko: Kysak – Plaveč a okolie Žiliny).

Pre jazdenie dvojičiek do Poľska boli niektoré kusy spolonizované, oficiálne sa jedná o rozšírenie funkčných vlastností HDV radu 131 pre prevádzku na tratiach PKP- na dvojičkách boli zmenené: návestné svetlá, reflektory, snímač SHP Bombardier, čo sa týka kabíny rušňovodiča, tak to sú hlavne popisy v poľštine a dosadenie kontrolky závady Čuvaka na pulte, samotný Čuvak a prenos návestí je cez návestný opakovač MIREL-u VZ1 + dosadnie RDST VS 67 na HDV.

Neskôr bolo montované aj „STOP“ tlačidlo, pre generálny stop – súvis s RDST VS 67 pre použitie HDV na tratiach ČD, tzv. čechizácia.

Postupom času boli na niektoré dvojičky montované nové vysielačky VS 67, a taktiež boli vymenené niektoré vysielačky Kapsch hlavne na polonizovaných dvojičkách.

Najnovšie sú na dvojičky montované GPS zariadenia.

Súvisiaci odkaz:
Dvojičky v encyklópedii RP

Text a foto: Škoro

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *