Váš železničný portál
Registrovať sa

Párou s koly na Pálavský okruh

Česká republika 24.4.2006 13:10 Ing. Jiří Strnisko Zobrazené: 1190

Při příležitosti zahájení turistické a cykloturistické sezóny se v sobotu 6. května vydá opět zvláštní parní vlak na trasu Pálavského okruhu po trase Brno hl. n.– Moravské Bránice – Novosedly – Mikulov na Moravě – Valtice město – Lednice – Mikulov na Moravě – Břeclav – Brno hl. n. Vlak povede brněnská parní lokomotiva 475.101, zvaná šlechtična, osobní vozy se závěsy pro přepravu jízdních kol doprovodí průvodčí v historických uniformách. V Mikulově dopoledne vlak přivítají trubači a mažoretky a odpoledne mikulovští konšelé v dobových kostýmech. Do odjezdu vlaku zpět do Brna bude probíhat program s hudbou.

Z Mikulova do Lednice pojede vlakem kardinál František Dietrichstein s doprovodem, který pak odjede kočárem v průvodu k lednickému zámku. Ve vlaku bude zařazen bufetový vůz s občerstvením, prodejem mikulovských vín firmy „Víno Marcinčák“ za akční ceny, ale i pohlednic a upomínkových předmětů se železniční tématikou.

Výprava na Pálavský okruh je ideální příležitostí vzít si s sebou jízdní kolo a projet si „Zahradu Evropy“, neboť vlak zastavuje v místech cyklistických stezek. V Pasohlávkách bude probíhat slavnostní „Otevírání sezóny“ na cyklostezce Brno–Vídeň s vystoupením folklórních souborů. V Poštorné, Pohansku a na Janově hradě je připraven program v rámci akce „Otevření jara na Podluží“. Zpáteční cestu z Janova Hradu do Břeclavi je možno absolvovat lodí i na kole.

Ale i návštěvníci bez jízdních kol si přijdou na své. Mohou se vydat na Pálavu, jedinečnou chráněnou krajinnou oblast, a cestou třeba navštívit výstavu a košt vín v Novosedlech na místní radnici. V Mikulově bude probíhat jedinečná prohlídka zámku s živými obrazy (vstup ve 12 hod.), bude otevřena jeskyně „Na Turoldu“ i hrobka rodu Dietrichsteinů.

V hotelu Zámeček se ve 13 hodin koná májové grilování, na které naváže v 15 hodin módní přehlídka. Doprava mikrobusem vlakové nádraží – hotel Zámeček a zpět bude zdarma. Naopak v Lednici je možné navštívit zámek, zámecký skleník a park s letovou ukázkou dravců (v 15 hod.), minaret, nebo mořské akvárium Malawi. Milovníci vína určitě ocení 39. Valtické vinné trhy.

Celodenní jízdenka bude k dispozici za 140 Kč, jednosměrná jízdenka stojí 70 Kč a úseková jízdenka (při nástupu v úseku Střelice– Modřice) 40 Kč. Děti od 6 do 15 let platí poloviční jízdné, ZTP, ZTP-P zdarma. Ostatní tarifní ani mimotarifní výhody neplatí. Předprodej jízdenek bude zahájen 26. dubna v ČD centru Brno hl. n. a potrvá až do 5. května do 18 hod. V ostatních stanicích se budou jízdenky prodávat ve vlaku. Zvláštní nabídka platí pro přepravu jízdních kol, a to včetně tandemových a vícemístných, které se přepraví zdarma!

A to nejdůležitější na závěr. Vlak vyjíždí z Brna hlavního n. v 8.30 hodin ráno, aby přes Střelice – Moravský Krumlov – Mikulov na Moravě a Valtice město dorazil v 11.55 hod. do Lednice. Z Lednice parní vlak odjede ve 14.50 hod. přes Mikulov na Moravě a Valtice do Břeclavi, kde má pauzu od 17.15 do 17.35 hod. Čtyři minuty před devatenáctou hodinou je plánován jeho příjezd do Brna na hlavní nádraží. Při cestě z Lednice lze využít pravidelného motorového vlaku s odjezdem z Lednice v 17.03 hod., který do Břeclavi přijíždí v 17.24 hod. Zvláštní parní vlak vyčká jeho příjezdu.

zdroj: Železničář 15-16 2006

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *