Váš železničný portál
Registrovať sa

Návrat do Kodane za švédskymi X2000

Fotoreportáže 27.11.2011 23:00 Juraj Streber Zobrazené: 2997

Pokračovanie reportáže o Kodani a jej vlakoch som pôvodne plánoval hneď po mojej marcovej návšteve hlavného mesta Dánska. Moje plány sa však zmenili keď som túto krajinu v priebehu roka 2011 navštívil ešte niekoľko krát. Dovoľte mi, aby som vás pozval nahliadnuť na železničnú dopravu v Kodani a jej okolí.

Jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol marcovú reportáž odložiť bola momentálna absencia švédskych rýchlovlakov X2000 na výkonoch do Dánska. Nie že by Dánske kráľovské železnice DSB nemali objektívu železničného fotografa čo ponúknuť, ale mňa ako železničného fanúšika zaujali najviac. Príčina bola veľmi prozaická – po 2 vážnych nehodách Švédske železnice jednoducho nedisponovali dostatkom týchto jednotiek aby pokryli všetky domáce a zahraničné výkony. Namiesto nich sa na vlakoch InterCity do Malmö a Štokholmu objavovali nie veľmi fotogenické jednotky s gumeným nosom, ktoré majú pri trochu inom pohľade aspoň trochu svoje čaro – ako IC 486 v záblesku slnka tesne pred odchodom z Kodane do Švédska.

Takou menšou náplasťou boli vtedy pre mňa dánske dieselové jednotky ICE vyskytujúce sa na spojoch do Nemecka. Moja fotografia na titulke nemeckého časopisu Lok-Vogel zachytáva vlak ICE 36 do Hamburgu v štýlovej pôvodom drevenej kodanskej stanici.

Dlhšie dni a netradične stále počasie mi umožnili si v lete do sýtosti vynahradiť nezdar zo začiatku roka. K letným dňom neodmysliteľne patrí aj jeden z mála „tradičných“ vlakov – nočný vlak CNL Aurora zo švajčiarskeho Bazileja. Vlaky sú na dánskom území vedené prvými dánskymi elektrickými rušňami radu EA 3000. DSB vlastní 22 rušňov tejto rady a každý z nich nesie meno niektorej zo známych dánskych osobností. Rušne EA 3000 pochádzajú z roku 1984, majú usporiadanie náprav Bo-Bo, disponujú výzbrojou pre 25 kV a dosahujú maximálnu rýchlosť 160 km/hod. Dňa 22. augusta 2011 sa do čela CNL 472/473 Aurora postavila EA 3022 nesúca meno Søren Frich. Na prvej fotografii je v čele CNL 472 ako vchádza do hlavnej stanice v Kodani a na druhej ako s CNL 473 opúšťa Kodaň cez zastávku Dybbelsbro

Najpočetnejšou radou DSB sú dieselové rušne ME 1500 z roku 1981. Celkovo 37 rušňov s usporiadaním náprav Co-Co má síce maximálku 175 km/hod, ale nasadzované sú prevažne len v regionálnej doprave v kombinácii s dvojpodlažnými push-pull jednotkami Bombardier. Nasledujúce fotografie postupne ukazujú rušne 1520 pred zastávkou Dybbelsbro, 1531 na točni v kodanskom depe a v čele push-pull súpravy v malebnej kodanskej stanici Osterport.

Hlavnou kostrou dánskeho železničného systému sú jednotky rady IC z dielne Bombardier. Tieto nie veľmi fotogenické súpravy sú vďaka gumeným čelám potrebným pre rýchle spájanie jednotiek prezývané aj „gumené nosy“. Zatiaľ čo dieselová verzia IC3 obsluhuje neelektrifikované trate, elektrické IC4 je možné stretnúť na elektrifikovaných tratiach. Časť z nich patrí dánskej DSB a časť dcérskej spoločnosti DSB First, prevádzkujúcej regionálne vlaky Øresundståg. Tieto vlaky obsluhujú pobrežie Dánska a Švédska spojené pevným mostom ponad úžinu Oresund. Rozdiel okrem náteru je hlavne vo viacsystémovej výzbroji 25 kV pre Dánsko a 15 kV pre Švédsko.

Vlaky Øresundståg je najčastejšie možné stretnúť v Dánsku medzi mestami Helsingor a Kodaň, odkiaľ smerujú ponad Oresundskú úžinu mostom do švédskeho Malmö a ďalej do švédskeho vnútrozemia. Nasledujúce fotografie ponúkajú pohľad na Oresundský most ponorený do hmly a historickú časť stanice Malmö, odkiaľ bola väčšina vlakov presunutá do novej podzemnej časti.

V Kodani je okrem množstva gumených nosov možné zhliadnuť aj nespočetné množstvo červených elektrických prímestských jednotiek S-Tog. Tieto 8-článkové elektrické súpravy SA z dielne Siemens, okrem wifi internetu zdarma ponúkajú aj pre Dánsko neodmysliteľné priestory pre bicykle a „tiché“ oddiely pre cestujúcich. Na fotografii vchádza jednotka SA 9174 cez štvrť rodinných domov do stanice Vangede na severe Kodane.

V čase dopravnej špičky premávajú tieto jednotky zdvojené ako vidno aj na nasledujúcej fotografii, kde SA 4705 zastavila v stanici Dybbelsbro. Vľavo v pozadí je vidno dominantu známeho zábavného parku Tivoli.

V posledných rokoch pribudli na dánske koľajnice aj nové dieselové jednotky IC4 od výrobcu Ansaldo Breda. Tieto sa vďaka oneskorenému dodaniu, premrštenej cene a svojej neekologickosti stali terčom politických diskusií a kritiky od širokej verejnosti. Jednotky IC4 obsluhujú prevažne rýchle spojenia s kontinentálnou súčasťou dánska – Jutland. Na prvej fotografii sa presúva jednotka 5829 z depa pri Kodanskom letisku cez zastávku Orestad do Kodane, na ďalšej 5843 vyráža ako vlak InterCity na svoju cestu naprieč Dánskom.

Medzi najzaujímavejšie vlaky, ktoré je možné v Kodani stretnúť patria určite švédske rýchlovlaky X2000. Ide o naklápacie jednotky švédskej konštrukcie, dosahujúce maximálnu rýchlosť 200 km/hod. Tieto premávajú prevažne vo Švédsku medzi mestami Štokholm, Göteborg a Malmö, odkiaľ väčšina z nich pokračuje až do dánskej Kodane.

Nasledujúce fotografie zachytávajú X2000 ako IC 1068 smerujúce do švédskeho Štokholmu na trati Kodaň – Malmö, v dánskom úseku pri zastávke Orestad a pod kodanským letiskom Kastrup.

Keďže trať Malmö – Kodaň slúži od vybudovania mosta Oresund ako tranzitná pre vlaky smerujúce zo Švédska do kontinentálnej časti Európy, je možné na nej stretnúť aj najnovšiu akvizíciu DSB – elektrické 6-nápravové lokomotívy EG 3100 Siemens. Z dôvodu hustej intenzity osobnej dopravy je vedená v pravidelných časoch a keď vlaky pod letiskom Kastrup ostanu dlhšie stáť, po vonkajšej trati určite prechádza nejaký náklad – ako v prípade EG 3107 v čele RoLa vlaku do nemeckého Hamburgu.

Na záver reportáže by som sa rád s vami rozlúčil dvoma netradičnými zábermi. Ak je vietor priaznivý, tak je možné pri štarte lietadla z Kodane zhliadnuť depo jednotiek DSB IC situované na pobreží pri letisku Kastrup a aj samotný most Oresund link tiahnuci sa úžinou až k švédskemu pobrežiu.

Autor: Juraj Streber ©, www.jstrains.sk

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Návrat do Kodane za švédskymi X2000

Michal Timko zo dňa 28.11.2011 9:46

Skvelý článok,zaujal 🙂
Ale najviac mi učarovala úvodná snímka :/

Reagovať

Juraj Michalka zo dňa 28.11.2011 9:48

Veru zaujímavé čítanie. Tie vlaky „prísavky“ mi prídu take smiešne. Ako useknutý had. :he:

Reagovať

Peter Dirga zo dňa 28.11.2011 10:31

Z laického pohľadu to môže čiastočne pomôcť tlmiť aj pri nehode.

Veľmi pekný článok!

Reagovať

duuso zo dňa 28.11.2011 13:32

Veľmi pekná a pútavá reportáž, skladám klobúk. Mimochodom tie X2000 sú fakt fotogenické vozidlá, oplatilo sa čakať na to.

Reagovať

Alda zo dňa 29.11.2011 17:05

Perfektní,zasvěcený a nafocený report,-Dánsko,Švédsko jsem absolvoval letos o prázdninách,včetně Őresundského mostu z Malmő do Kodaně.Souhlasím s Miguel350,první fotka je bomba,krásný je i letecký snímek Őres. mostu,kde je krásně vidět železniční tratˇvybíhající na umělý ostrov už na dánské straně.Nerad se opakuji ,ale nelze jinak – krásné,krásné,perfektní!Díky. :pohoda:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *