Váš železničný portál
Registrovať sa

Škoda Group prišla o 355 miliónov Kč pre neskorú dodávku vlakov

Plné rozlíšenie v novom okne

Popis:

Škoda Group bude musieť Juhomoravskému kraju poskytnúť zľavu z dodávky elektrických jednotiek oficiálne pomenovaných Moravia, známejšia je však prezývka Ibalgin. Plzeňský výrobca mal kraju dodať 37 jednotiek (6 dvojvozových a 31 trojvozových) do konca roka 2022. Výrobca tento termín nedokázal dodržať, odvolal sa na problémy spôsobené pandémiou Covid - 19 a ukrajinským konfliktom. Treba dodať, že Škoda Group má s termínmi dodávok svojich vozidiel problémy pravidelne a toto nie je prvý prípad, kedy zákazníkovi dodali vlaky neskôr ako bolo zmluvne dohodnuté. Azda najznámejší je prípad arbitrážneho konania za neskorú dodávku rušňov radu 380 pre České dráhy alebo oneskorené dodanie šiestich súprav a rušňov pre nemecké Deutche bahn.

V prevádzke sa Moravie postupne začali objavovať v prvej polovici tohto roka, celá flotila bola do prevádzky uvedená od 1. júla. Penalizácia za oneskorenie dodania bola výčíslená na 354,8 milióna českých korún čo predstavuje zhruba 14,8 milióna eur. Podľa Jířiho Crhu, krajského radného pre dopravu bude 280 miliónov korún vrátených do fondov Európskej únie, zbytok peňazí zostáva kraju. Kam ich kraj investuje zatiaľ nie je jasné.

Projekt Moravia je v Českej republike unikátny a jedinečný. Na rozdiel od Slovenskej republiky si regionálnu železničnú dopravu objednávajú kraje a nie štát. Juhomoravský kraj sa rozhodol, že si železničné vozidlá zakúpi do svojho majetku a v súťažiach bude hľadať dopravcu, ktorý s ich vlakmi bude jazdiť a bude ich servisovať. Tento projekt bol financovaný z fondov Európskej únie pričom pokrytých bolo 85% oprávnených nákladov a 15% financoval kraj zo svojich prostriedkov. Jednotky sú nasadzované na linky S2 (Křenovice – Brno – Blansko – Skalice nad Svitavou – Letovice), S3 (Křižanov – Tišnov – Brno hl. n. – Židlochovice/Hustopeče), S51 (Šakvice – Břeclav) a čiastočne aj na linke S9 (Břeclav – Hodonín). Do roku 2024 ich prevádzkujú České dráhy, od decembra 2024 má jednotky prevádzkovať nový respektíve staronový dopravca, ktorý vzíde z verejnej súťaže.

Informácie o fotke:

Dátum 11.07.2023
Miesto
Vlak
Autor Mates Pleško
Zobrazené 2081

Pridajte sa do diskusie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *