Váš železničný portál
Registrovať sa

130 rokov trati Praha – Děčín – Drážďany

Česká republika 20.11.2011 23:00 administrator Zobrazené: 4450

Posledný septembrový víkend prebehli oslavy Národného dňa železničiarov Českých dráh v severočeskom Děčíne. Prečo práve tu? Dôvodov bolo určite viac, ale ten, ktorý zrejme najviac zavážil, bolo 160. výročie trate z Prahy do Drážďan pripadajúce práve na tento rok. Keďže som sa týchto osláv z pragmatických dôvodov nemohol zúčastniť, ponúkam reportáž z osláv 130. výročia tejto trati konaných v dňoch 15. až 17. mája 1981, teda akurát z pred tridsiatich rokov.

Najskôr si túto medzinárodnú trať, po ktorej jazdia vlaky EC zvučným mien ako Hungária, Vindobóna, Johannes Brahms, Carl Maria von Weber, Ján Jesénius, Alois Negrelli a Metropol, trošku priblížime.

Dňa 26. novembra 1842 bola cisárom schválená trasa navrhnutá pánom inžinierom Pernerom z Prahy (dnes Praha Masarykovo nádraží, pred tým Praha střed, pôvodne to bolo nádražie dráhy olomoucko – pražskej a pražsko – drážďanskej) do Drážďan vedená viac menej v blízkosti rieky Vltava a od Mělníka rieky Labe. Stavať sa začalo na jar 1845, ale revolučný rok 1848 stavbu pozdržal a tak slávnostná jazda z Prahy do Děčína sa uskutočnila 6. apríla 1851. Tak ako na českej strane, tak i na strane nemeckej sa odovzdávali do užívania jednotlivé úseky. Na českej strane sa tak udialo v rozmedzí od 1.6.1850, na saskom úseku už od 1.8.1848. Stavbu pod vedením vrchného inžiniera štátnej dráhy Kajetána Köpa realizovali firmy bratov Kleinových a A. Lannu. Na trati, ktorá bola spočiatku jednokoľajná, je päť tunelov, tri u Kralúp a dva priamo v Děčíne. Stavba druhej koľaje na českom území bola tiež realizovaná postupne a to už od roku 1867 až do roku 1940. Ako hlavná a medzinárodná trať bola postupne elektrifikovaná. Posledný úsek medzi Děčínom a štátnou hranicou bol ukončený v decembri 1986 a o necelých päť rokov sa v elektrickej trakcii sa už jazdilo na celom jubilujúcom úseku. V posledných rokoch celá trať od hranice do Prahy prešla zásadnou modernizáciou vrátane prestavieb staníc.

V septembri roku 1980 sa dráhy na českom území v Liberci oficiálne rozlúčili s prevádzkou parných rušňov, krátko na to aj oficiálne bola ukončená ich prevádzka v obvodu Východnej dráhy. Motorové rušne neboli v tom čase ani zďaleka muzeálnymi exponátmi a prakticky to isté bolo možné povedať aj o motorových vozňoch. Veď dnes už prakticky len múzejné vozidlá radov M131.1 (801), M240.0 (820), M 262.0 (830), M286.0 a 1 (850 a 851) a okrem vozňov M296.1 a 2 (852 a 853) modernizované na rad 854, boli v bežnej prevádzke ešte naprosto nezastupiteľné a tak na výstave v Děčíne ani na výstavách v iných miestach neboli prezentované. A tým sa vlastné oslavy „redukovali len na výstavy parných rušňov“ a to zväčša v neprevádzkovom stave. Tých niekoľko prevádzkových, predovšetkým rušňov Národného technického múzea (NTM) v Prahe bolo obvykle spojených s jazdami zvláštnych vlakov v blízkom okolí.
V čase poriadania týchto na tú dobu pompéznych osláv vo Švermových železiarňach v Podbrezovej sa opravoval prvý múzejný rušeň na Slovensku – 310.433. Najskôr len do vystavovateľného stavu a v čase osláv v Děčíne sa opravoval už aj kotol, aby v novembri toho istého roku sa v Podbrezovej rozbehol po koľajach opäť vlastnou silou.

Stredobom osláv v Děčíne bola výstava prevažne neprevádzkových parných rušňov bývalých ČSD a Deutsche Reichsbahn (ďalej len DR) nazvaná „Svět parních lokomotiv“ doplnená o tie, čo sa vrátili zo zvláštnych jázd v okolí Děčína. Na výstave sa zišlo spolu 15 lokomotív ČSD a 11 strojov bývalých DR, čo v tom čase bolo nevídané množstvo a do tej doby nikde neprezentované. Prekonali ich až oslavy o osem rokov neskoršie v roku 1989 pri oslavách 150. výročia zahájenia prevádzky na trati Břeclav – Brno, prvej trati na území bývalého Československa.


Děčínska „Líza“ 475.179 po príchode do Děčína so zvláštnym vlakom z Prahy, na vedľajšej koľaji stojí motorový rušeň 132 211-4 DR s vlakom do NDR.


Výstava rušňov je usporiadaná na dvoch rovnobežných koľajach v priestore depa a na koľajach za točňou. Hneď u vstupu je po ľavej ruke priemyselný rušeň 317.053 (ex Tonaso Neštěmice), na pravej strane návštevníkov víta lokomotíva radu 414.404 a vedľajšej krátkej koľaji 411.019.


Azda najväčším exponátom je impozantný nemecký rušeň 02 0201-0 v pôsobivom zelenom nátere. Jeho kolesá majú priemer vyše dvoch metrov. Najskôr si ho prezrieme na čiernobielej a potom na farebnej fotografii.


Po pravej ruke na samostatnej koľaji stojí rušeň 411.019, podľa žargónu českých priaznivcov železnice patriaci do skupiny nazývanej „zeměplaz“, čo je dané práve malými kolesami a najmä nízko položeným kotlom. Rušeň bol v januári 1955 odpredaný do národného podniku Cihelny v Hodoníne. Po prevezení už odstavenej lokomotívy do depa v Šumperku sa jej oprava do vystavovateľného stavu začala na konci roku 1971 a bola dokončená v roku 1974. Tento jedinečný rušeň je súčasťou zbierok NTM Praha.


Na priebežnej koľaji smerom k točni pózuje ako prvý rušeň radu 414.404. Rušeň bol zrušený u ČSD v roku 1968 a prevedený do zbierok NTM Praha. Do vystavovateľného stavu na výstavu parných lokomotív v roku 1980 v Liberci bol uvedený v depu v západočeskom Chebe.

Ako uvidíme ďalej, sú parné rušne ČSD a DR postavané striedavo a to aj na točni. Vyniká tak pritom práve architektúra jednotlivých rušňov z rôznych časových období. Tu sa ukazuje oveľa krajší estetický vzhľad lokomotívnej školy rakúskej a na ňu nadväzujúcej školy československej oproti škole nemeckej. Ani čo do technického riešenia a spoľahlivosti nedosahovali všetky nemecké rušne úrovne rušňov československej konštrukcie.


Ďalšia v poradí je „mayerka“ 98 001 DR so špeciálnym usporiadaním pojazdu a súčasne si môžeme obzrieť aj zo zadnej strany.


Po zrušení u ČSD bol rušeň 310.093 odpredaný do cukrovaru v Trenčianskej teplej. Po tom, čo sa stal nepotrebným, bol prevezený do Českých Budějovíc a tam opravený.


Jediným „ťahaným“ exponátom na výstave bola trojnápravová cisterna, ktorú vyrobila vagónka baróna Ringhoffera v roku 1893.


Rušeň 50 849 DR zastupuje na výstave vojnový rušeň, ktorý po vojne jazdil v počtu necelých troch desiatok aj koľajach ČSD ako rad 555.1.


Rušeň 534.027 bol zrušení u ČSD v roku 1973 odovzdaný do zbierok NTM Praha a opravený do vystavovateľného stavu. Aj tento rušeň si môžeme prizrieť na čiernobielej i na farebnej fotografii.


Trojvalcové rušne radu 58 DR, ktoré boli v Děčíne známe ešte v 60-tých rokoch vozbou nákladných vlakov, zastupuje na výstave rušeň 58 261 DR.

Na tomto mieste opustíme výstavu a pôjdeme sa pozrieť na děčínsku stanicu, kam za chvíľu príde zvláštny vlak z Drážďan s rušňom 03 001 a následne aj zvláštne vlaky z Prahy s rakúskymi fanúšikmi, ktoré dovezú do Děčína postupne „Mikádo“ 387.043 a „Albatros“ 498.106. Zvláštny vlak z Drážďan prichádza každý deň do Děčína a večer sa vracia späť. Že bol najmä o nemeckú lokomotívu na stanici neskutočne veľký záujem, dokladajú nasledujúce fotografie po jej príchodu.
Děčín má niekoľko staníc. Na ľavom brehu to sú stanice Děčín hlavní nádraží a Děčín západní nádraží (nazývané skrátene len „Západ“). Na západné nádražie nadväzuje „Duchcovská – Podmokelská dráha“, na ktorú je možné dostať sa z hlavnej stanice cúvaním do stanice „západ“ a až potom pokračovať smerom na Duchcov. Treťou stanicou je Děčín východní nádraží, z ktorej sa trate rozdeľujú smerom na Ústí nad Labem – Střekov (ide po pravom brehu rieky Labe) a do Benešova nad Ploučnicí, kde sa trate opäť rozdeľujú buď do Českej Lípy, a druhá trať ide do Českej Kamenice a ďalej do Jedlovej. Odtiaľ ďalej buď do Rumburka alebo do Varnsdorfu a Liberca.
Pri pohľade na nasledujúcu fotografiu prichádzajúceho zvláštneho vlaku vidíme, že na děčínskej hlavnej stanici sú na saskom zhlaví (severné zhlavie smerom na Drážďany) ešte mechanické návestidlá nemeckého typu a okrem nich ešte ďalšie mechanické návestidlá – tzv. vyčkávacie návestidlo s modrým bielo orámovaným písmenom „V“ so svetlami v krajných bodoch písmena. Platili pre posun a rozsvietenie bielych svetiel znamenalo, že samotná lokomotíva sa dá do pohybu bez ďalších doplňujúcich návestí, v prípade, že ide spolu s posunujúcim dielom, musí ešte vyčkať príslušnú ručnú návesť vedúceho posunu. Na ďalších fotografiách uvidíme ešte tzv. uzávery koľají.


Zvláštny vlak s nemeckými priaznivcami lokomotív prichádza na prvú koľaj, tzv. medzinárodné nástupište, kde sa vykonávali colné a pasové kontroly cestujúcich.


Rušeň 03 001 krátko po zastavení – pohľad na hnacie a spriahnuté kolesá.


Celkový pohľad na rušeň a súpravu zvláštneho vlaku DR. Vpravo sa rozbieha jedna z dvoch děčínskych rosničiek T334.0 (zrejme T334.0011, ktorá obstarávala posun na hlavnej stanici, predovšetkým so služobnými a poštovými vozňami, druhá T334.0025 prevažne posunovala na „západe“) okolo už spomínaného návestidla „uzávera koľaje“. Tu je v polohe povoľujúcu jazdu a toto návestidlo platilo tak pre posun ako aj pre vlak.


Záujem nielen o rušeň 03 001 bol obrovský a každý priaznivec železnice chcel mať rušeň i vlak zvečnený na celuloidovom páse.


Pohľad na rušeň 03 001 spredu, vpravo odchádza smerom na Drážďany rýchlik ťahaný mohutným „Ragulinom“ radu 132 DR.


03 001-tka sa presunula od súpravy a o chvíľu uvoľní prvú koľaj pre prichádzajúci zvláštny vlak z Prahy ťahaný „Mikádom“ 387.043.


Opäť vidíme množstvo fanúšikov dychtiacich mať objektívom zachytenú nevšednú parnú lokomotívu 03 001, fotografovanie sa deje za bežnej prevádzky na ostatnej časti stanice.


Mohutná 03-jka sa presúva na južnú časť stanice a potom do depa na výstavu.


„Mikádo 387.043 za veľkého záujmu fanúšikov a ich fotoaparátov pomaly zastavuje v Děčíne na prvej koľaji.


Posledné vyrobené „Mikádo“ zastavilo až na medzinárodnom nástupišti …


… a s jeho čatou si došiel porozprávať i legendárny pán Ing. Jiří Sedláček z českovelenickej ŽOS-ky.


„Mikádo“ po príchode ešte raz vo farbe.

Na hlavnú stanicu vo vzťahu k oslavám príde ešte z Prahy „Albatros“ 498.106, ale dávam prednosť dianiu v depe a dvom rýchlikových rušňom 03 001 a 387.043, a tak sa presúvam znovu do depa k točni, kde by som mal stihnúť príchod oboch krásavcov na točňu a tiež ostatné vystavené parné rušne.


Cestou k točni zastavilo „Mikádo“ u uholného žeriavu a doplňuje zásobu uhlia.


Čierna krásavica s červenými kolesami 03 001 DR sa presúva z točne na miesto, kde až večera do odchodu vlaku späť do Drážďan bude pózovať návštevníkom výstavy.


Po doplnení zásob vody a uhlia „Mikádo“ 387.043 prichádza k točni. Rušeň po zrušení bol vo februári 1969 odovzdaný do zbierky NTM Praha a opravený do prevádzkového stavu.


Opäť za nesmierneho záujmu fanúšikov sa „Mikádo“ pomaly a dôstojne presúva cez točňu na koľaj, na ktorej zotrvá do konca výstavy parných rušňov.


Nečakám dlho a už sa cez točňu na svoje miesto na výstave presúva aj „Albatros“ rekordman 498.106.


Rušne radu 434.2 boli jednou zo štyroch najpočetnejších typov lokomotív v Děčíne v druhej polovine 60-tych rokov. Na výstave tento rad zastupoval zbytočne vyčačkaný rušeň 434.2278, ktorý v takejto „farebnej úprave“ nikdy nejazdil. Stroj je od februára 1980 vedený ako historické vozidlo Lokomotívneho depa (LD) Děčín. Opäť máme možnosť prezrieť si rušeň a čiernobielej i farebnej fotografii.


Parný rušeň 434.1100 rušeň prešiel v marci 1970 do zbierok Národného technického múzea z bývalej Východnej dráhy z depa Košice, kde bol vyradený o dva roky skôr. Ide o rušeň s výrobným číslom 1 zo Škodových závodov v Plzni. Pri oprave v Hanušoviciach dostal pôvodné dýmničné dvojdielne dvierka zo zbierok NTM a neskoršie bol uvedený do prevádzkového stavu. Tak isto aj u tohto rušňa je k dispozícii čiernobiela i farebná fotografia.

Rušeň 35 1113-6 zapadá do skupiny jednotných parných lokomotív a je určený na dopravu osobných vlakov a rýchlikov.

Predposledná v rade rušňov stojí zelená „Šľachtičná“ 475.1142. Tá sa stala v marci 1980 prevádzkyschopným exponátom NTM Praha.



Na čiernobielej i farebnej fotografii sa predstavuje nedávno krásne opravená lokomotíva 464.202. Rovnako ako predchádzajúce rušne patrí i tento stroj od mája 1974 do zbierok NTM Praha. Opravená do vystavovateľného stavu bola krátko pred výstavou parných rušňov v Liberci v roku 1980.

Farebná fotografia „Rosničky“ 464.202 je posledný obrázok prvej časti reportáže z veľkolepej výstavy parných rušňov v severočeskom Děčíne. V druhej časti sa stretneme s ostatnými lokomotívami umiestnenými za točňou a tiež sa podívame na obe jazdy zvláštnych vlakov.

© Text a foto M262.061

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: 130 rokov trati Praha – Děčín – Drážďany

Michal Smalo zo dňa 21.11.2011 0:35

Krásne fotografie, za ktorými sa skrývajú veľké príbehy z minulosti, množstvo vecí je už žiaľ nenávratne preč. Upútali ma však návestidlá „nemeckého typu“ na jednej z fotografií, vyzerajú zaujímavo :).

Reagovať

eminem zo dňa 21.11.2011 2:01

ďakujem za kus zaujímavej histórie – potešilo :haha:

Reagovať

Martin Betak zo dňa 21.11.2011 7:19

Autorovi veľká vďaka, naozaj historicky hodnotná reportáž s nádhernými a cennými fotkami.

Reagovať

Alex zo dňa 21.11.2011 11:22

Velmi dakujem za krásný príspevok, opravdu skvelé fotografie. Vdaka :byebye:

Reagovať

DIGZ zo dňa 21.11.2011 14:40

Skvelý článok,a je fajn,že ste ochranný prvok aplikovali na rozumné miesto :-C

Reagovať

Pozor.Vlak zo dňa 21.11.2011 17:42

Thank you for this very good article and the wonderful photos of the steam locomotive era ended long ago. For me, the best photo with the 03 001 and type your skirting Wagner.
Danke für diesen sehr guten Artikel und die wunderbaren Fotos der längst beendeten Dampflok Zeit. Für mich ist das beste Foto mit der 03.001 und Ihren Windleitblechen vom Typ Wagner.
:slnko:

Reagovať

Pozor.Vlak zo dňa 21.11.2011 17:44

Thank you for this very good article

Reagovať

libas zo dňa 26.11.2011 14:08

Tak to je bomba report!!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *