Váš železničný portál
Registrovať sa

Zuzka v novom kabáte

Fotoreportáže 19.4.2014 9:00 Pavel Chomjak Zobrazené: 4076

O parnej lokomotíve U 47.002 sme na portáli RAILPAGE.NET už niekoľkokrát písali. Pripomeňme si, že po ukončení prevádzky v rušňovom depe v Prešove bol tento rušeň premiestnený z obvodu depa na takmer rovnaké miesto v obvode železničnej stanice ako pred presťahovaním dovtedy novo postaveného depa. Pretože sa na vonkajšom vzhľade lokomotívy podpísal neľútostný zub času, ale hlavne poveternostné podmienky, bolo potrebné opäť obnoviť vonkajší náter stroja pre jeho zachovanie do budúcnosti v čo najlepšom stave.

V reportáži nájdete niekoľko snímok zachytávajúcich práce počas renovácie náteru, ktoré previedli vo svojom voľnom čase prešovskí rušňovodiči. Ďalej nasledujú zábery zo spomienkovej slávnosti pri pomníku, ktorá sa konala o niekoľko týždňov neskôr a pre spestrenie je obrazová časť doplnená snímkami súčasnej prevádzky v železničnej stanici Prešov.

Krátke stretnutie 002-jek: motorového vozňa 850 002 a parného rušňa U 47.002 v Rušňovom depe Prešov. Foto: Pavel Chomjak


Neutešený stav lokomotívy pred začatím prác. Foto: Tomáš Šmigalla


Ani z diaľky rušeň veľmi nelákal pohľady cestujúcich. Foto: Tomáš Šmigalla


Lokomotívy radov 731 a 742 vchádzajú do Prešova s cisternami idúcich v relácii Kapušany pri Prešove – Stožok. Foto: Tomáš Šmigalla


Niekoľko nasledujúcich záberov zachytáva brigádnikov počas odstraňovania starého náteru a korózie. Foto: Tomáš Šmigalla


Práce strpčovala letná horúčava. Foto: Tomáš Šmigalla


Na tomto zábere a na predchádzajúcich dvoch snímkach v pozadí je v oranžovom tričku a montérkach vyfotografovaný tiež náš kolega, rušňovodič Janko Kochan. Život býva niekedy krutý a žiaľ, Janko už nie je medzi nami. Kto ste ho poznali, venujete mu, prosím, tichú spomienku. Foto: Tomáš Šmigalla


Dokončený prvý náter na pravej strane loko. Foto: Tomáš Šmigalla


Tak isto aj prvý náter ľavej strany sa blíži do finále. Foto: Tomáš Šmigalla


Na tejto snímke je zachytená elektrická poschodová jednotka 671 009 smerujúca do Lipian. Foto: Tomáš Šmigalla


Krátka porada počas dokončovacích prác. Foto: Tomáš Šmigalla


Okolo vynovenej Zuzky prechádza manipulačný vlak s lokomotívou 752 052. Foto: Tomáš Šmigalla


Dolaďovanie posledných detailov. Foto: Tomáš Šmigalla


Niekoľko pohľadov na rušeň U 47.002 v záplave slnečných lúčov po ukončenej oprave vonkajšieho náteru 6. septembra 2013. Foto: Pavel Chomjak


Foto: Pavel Chomjak


Foto: Pavel Chomjak


Foto: Pavel Chomjak


Foto: Pavel Chomjak

Dňa 18. októbra sa pri vynovenej Zuzke konala malá spomienková slávnosť. Dôvod tohto podujatia najlepšie vystihuje príhovor predsedu základnej organizácie Federácie strojvodcov Prešov pána Jozefa Šmigallu:

„Tak ako si železničiarska obec tohto roku pripomína 165. výročie príchodu prvého vlaku na Slovensko, tak ani prešovský uzol nechcel ostať mimo toto významné výročie. Preto sa prešovskí rušňovodiči pod hlavičkou základnej organizácie Federácie strojvodcov v Prešove rozhodli prispieť aspoň skromným spôsobom k tomuto výročiu. Ďalšími dôvodmi bolo pripomenúť si iné významné výročia pripadajúce na tento rok pre prešovský uzol: 140 rokov železničnej stanice Prešov, 140 rokov trate Prešov – Orlov, 120 rokov trate Prešov – Bardejov a 70 rokov trate Kapušany pri Prešove – Strážske. Nemenej významnými historickými udalosťami, aj keď nie okrúhlymi, sú aj ďalšie výročia spadajúce pod prešovský uzol: 143 rokov od príchodu prvého vlaku z Košíc do Prešova a 96 rokov od vydania povolenia na stavbu Delnianskej lesnej (neskôr Pionierskej) železnice. A práve na poslednú menovanú historickú udalosť upriamila svoju pozornosť partia nadšencov z radov prešovských rušňovodičov. Túto udalosť sa rozhodla verejnosti pripomenúť opravou vizáže rušňa U47.002, ktorý je nerozlučne spätý s Pionierskou železnicou a zriadením pamätnej tabule na tému Delnianska lesná železnica, o ktorej verejnosť mala doteraz len skromné informácie.

Všetko sa začalo realizovať v mesiaci jún 2013, keď sa začalo so zabezpečovaním finančných prostriedkov, nakoľko zrealizovať takúto myšlienku stojí nemalé prostriedky. Ale nadšenci mali toľko šťastia, že natrafili na správnych ľudí. Je to o to vzácnejšie, že to boli ľudia, ktorí so železnicou nemajú nič spoločné, ale skrátka nadchla ich dobrá myšlienka a tak prispeli tak potrebnými prostriedkami. Po tom, ako sa získali finančné prostriedky,si rušňovodiči vyhrnuli rukávy a mohli sa pustiť do práce.

Ako prvý prišiel na rad parný rušeň U47.002. Počas opravy sa zistilo v rámci získavania materiálov na pamätnú tabuľu aj to, že rušeň v minulosti nosil meno Zuzka a že počas prevádzky v Prešove bola na rušni umiestnená aj hviezda na dýmnici rušňa. Preto bolo rozhodnuté, že meno a hviezda budú v rámci opravy opäť na rušeň osadené. Rušeň bol počas opravy kompletne zbavený dožívajúceho náteru, natretý základnou farbou a následné obdržal aj dvojitý vrchný náter. Boli vyrobené nové tabuľky s číslom rušňa, dosadená spomínaná hviezda a vykonaný popis podľa materiálov obdržaných ešte v roku 2008 z Múzejno–dokumentačného centra v Bratislave. Samozrejme, že na lokomotívu bolo inštalované aj meno Zuzka a taktiež logo ZO FS Prešov, nakoľko práve táto organizácia si rušeň zobrala „pod svoje krídla“ a stará sa oň.

Po vykonaní opravy rušňa prišla na rad druhá fáza realizácie spomienky na Delnianskú lesnú železnicu a to zozbieranie písomných materiálov a fotografií na pamätnú tabuľu a následne aj výroba samotnej tabule. Môžem otvorene povedať, že to bolo ťažšie, ako oprava spomínaného rušňa. V plnej paráde sa tu prejavila povestná slovenská byrokracia, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a prešovská železničiarska verejnosť si mohla pripomenúť pre Prešov významné výročia. Týmto počinom je aspoň čiastočne zaplátaná menšia diera v dejinách železničnej dopravy v rámci Prešova, pretože cestujúca verejnosť má celodennú možnosť oboznámiť sa s informáciami z čias nie len Delnianskej lesnej železnice, ale aj jej novodobej histórie ako Pionierskej železnice, ktorá bola medzi prešovčanmi veľmi populárna.

Dovoľte mi, aby som z celého srdca poďakoval každému, kto sa na úspešnom zavŕšení projektu podieľal buď finančným darom alebo prispel svojou prácou.“

Ostáva iba doplniť, že skromná spomienková slávnosť sa konala 18. októbra 2013 v obvode železničnej stanice Prešov pri pomníku s lokomotívou U 47.002 spojenou s odhalením pamätnej tabule Delnianskej lesnej železnice. Pre tento účel bola provizórne nainštalovaná na rušni a po skončení programu prenesená do výpravnej budovy. Jej situovanie je zachytené na nasledujúcich fotografiách.

Krátky, ale výdatný dážď spolu so slnečnými lúčmi vyčaril nad „Katkou“ dúhu, ktorá umocnila chvíle pred začatím slávnosti. Foto: Pavel Chomjak


Detail pamätnej tabule. Foto: Pavel Chomjak


Účastníci slávnosti počas príhovoru prednostu železničnej stanice Prešov. Foto: Pavel Chomjak


Spoločná snímka na pamiatku. Foto: Pavel Chomjak

Po ukončení spomienky bola pamätná tabuľa prenesená do priestorov vestibulu na poschodie a umiestnená do miestnosti bývalej čakárne, v ktorej sú sústredené rôzne zbierkové predmety spestrujúce prostredie prešovskej železničnej stanice. Viac napovedia nasledujúce fotografie.



Miesto vo vestibule, kde si môžete pamätnú tabuľu detailne prezrieť. Foto: Pavel Chomjak


Foto: Pavel Chomjak


Foto: Pavel Chomjak


Foto: Pavel Chomjak

Život na stanici sa vrátil do bežného kolobehu: na bývalej tzv. „zbrojnej koľaji“ vyčkával pred ďalšou službou motorový vozeň 812 015 na príchod rušňovodiča, v obvode starého depa odpočívali záložné rušne alebo lokomotívy po službe a iné mašinky dopravovali svoje vlaky do cieľových staníc.

Motorák 812 015 spolu so Zuzkou U 47.002 Foto: Pavel Chomjak


Odstavený rušeň 752 052. Foto: Pavel Chomjak


Aj na tomto zábere sú zdokumentované odpočívajúce lokomotívy: favorit 731 034 a pegasy 752 070 + 021 + 052. Foto: Pavel Chomjak


Záverečná fotografia reportáže patrí manipulačnému vlaku vedeného strojom 752 026 vchádzajúceho do Prešova. Foto: Pavel Chomjak

Súvisiace články:
Ako sa lokomotíva U 47.002 nielen po depe vozila… – I. časť
Ako sa lokomotíva U 47.002 nielen po depe vozila… – II. časť

Text: Pavel Chomjak
Foto: Pavel Chomjak a Tomáš Šmigalla

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: Zuzka v novom kabáte

M262.061 zo dňa 20.4.2014 18:41

Pekná reportáž Pali, je len chvályhodné úsilie pánov rušňovodičov o vzhľad a zachovanie už zrejme jedinej pamiatky po veľkom depe.

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *