Váš železničný magazín
Registrovať sa

ZSSK zmodernizuje 69 diaľkových vozňov vo vlastnej réžii

Tlačové správy 2.8.2017 8:53 administrator Zobrazené: 1653

Opravy diaľkových vozňov v objeme 3,1 milióna eur Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zrealizuje v tomto a v budúcom roku vo vlastnej opravovni vo Zvolene. Predpokladané náklady na jeden vozeň sú 100-tisíc eur. Prácou vo vlastnej réžii firma ušetrí asi 10 percent nákladov, no omnoho dôležitejšie sú úspory na neodstavovaní vozňov pri každej menšej poruche. Tento projekt je súčasťou stratégie ZSSK, pri ktorej je kladený dôraz na efektívne nakladanie s vlastným majetkom a verejnými zdrojmi.
„V minulosti sa stávalo, že vagóny sa relatívne často vracali do opravy s menšími poruchami. ZSSK vtedy stráca ako na preprave vagónu do a z opravy, tak i jeho odstávkou. Využívame príležitosť, keď už je vagón v oprave aj kvôli menším nedostatkom a vykonáme renováciu a modernizáciu,“  povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.
Z celkového plánovaného počtu je 13 vozňov 1. triedy (typ. označenie Apeer) a 18 vozňov 2. triedy (Bpeer). Oba typy vozňov sú veľkopriestorové (bez oddielov) a určené na diaľkové vlaky.
Vozne boli vyrobené v rokoch 1996 až 2003. Podobne ako u iných dopravcov v zahraničí tu prichádza modernizácia po 15 až 20 rokoch životnosti vozňa. Pri novších vozňoch sa budú rekonštruovať tie, ktorých interiér je poškodený, resp. kde elektrické systémy vykazovali zvýšenú mieru poruchovosti.
Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu k modernizácii dodáva: „Vozne modernizujeme postupne. Práce na jednom vozni trvajú približne sedem týždňov. Do konca mája sme takto prerobili päť vozňov. Celá zákazka má byť hotová do konca roku 2018.“
Vo vozňoch budú prečalúnené sedadlá a doplnia elektrické zásuvky, ktoré v tomto type vozňov 2. triedy chýbali. Po novom má dvojica sedadiel k dispozícii jednu elektrickú zásuvku (230 V) doplnenú o USB zásuvku (5 V) na nabíjanie mobilných telefónov a tabletov. Výmena centrálneho zdroja elektrickej energie prinesie nižšiu poruchovosť a väčšiu stabilitu klimatizačných jednotiek vo vozňoch.
Vizuálny efekt zvýši leštenie obkladov v interiéri vozňa a oprava laku exteriéru vozňa. Ďalej sa zmodernizuje interiér WC a vákuové toalety budú vymenené za nové. Príde aj k výmene stolíkov, ktoré budú väčšie a tým pádom k ním budú mať prístup i cestujúci sediaci v chodbičke a nielen pri okne.
Podobné modernizácie robila ZSSK doteraz externe. Prvýkrát svojimi silami zmodernizovala vozne v roku 2015 práve v opravovni vozňov vo Zvolene. Do troch vozňov 1. triedy (typ Aeer) vtedy doplnili prémiové kupé 1plus pre biznis cestujúcich.
„Zákazka prináša firme viaceré výhody. Nielenže šetríme, ale naši zamestnanci zároveň získajú možnosť zúčastniť sa na náročnejšom projekte, čo najšikovnejším ľuďom dáva priestor realizovať sa aj mimo pravidelnej údržby. Firme to pomáha motivovať jej najkvalitnejších zamestnancov,“ dodal K. Martinček.
Zrenovované vozne budú jazdiť na diaľkových na linkách:

  • Budapešť – Košice
  • Ostrava – Žilina – Banská Bystrica
  • Praha – Žilina
  • Bratislava – Zvolen – Košice
  • Bratislava – Žilina – Košice

Cena nového vozňa diaľkovej dopravy je približne 2 milióny eur. Životnosť jedného vozňa je 30 – 40 rokov.

  

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@slovakrail.sk; kovac.tomas@slovakrail.sk

Pridajte sa do diskusie!

3 komentáre k: ZSSK zmodernizuje 69 diaľkových vozňov vo vlastnej réžii

marcello.s zo dňa 2.8.2017 11:43

Návštevník

Ešte informačný systém by sa pýtal…

Reagovať

Anomie zo dňa 2.8.2017 23:04

No Bpeer sú 1000x lepšie než tie zmrdy od Mórica zo ŽOS Vrútky. Dúfam, že sa dožijem toho dňa až Móricovi tie jeho šmejdy obúcha inou vládou nominované vedenie poriadne o hlavu až z toho zinfarktuje a ŽOSka pôjde do čerta. Hentaké opravy na takej „úrovni“ to zvládne aj ZSSK a lacnejšie. Rovnako tak 757 si mohlo ZSSK spraviť samo. Šikovných chlapov na to majú, využiť mohli aj poznatky rušňovodičov a zobrať pár strojárov schopných a mohli to mať celé pod palcom a nie, že každý kus 757 je pomaly prototyp. Toť „kvalita“ od Poóra a jeho ŽOS Zvolen.

Reagovať

Peter zo dňa 6.8.2017 17:42

Veru tak, pan „kapitan“ Danko sa rychlo „vyfarbil“ svojou nenavistou voci „Zltemu“ dopravcovi. No a sponzor Slovenskej Narodnej Srandy potrebuje vydatne „nazrat“, ako to uz chodi po vitaznych volbach…. Necestujem casto vlakmi, aby som objektivne posudil rozdiel v kvalite 757 a Bpeer. Myslim, ze pouzivany nazov motorovych suprav “ Dunihlav“ hovori dost jasne….😥

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Zadajte správnu hodnotu *