Váš železničný portál
Registrovať sa

ZSSK upravuje osobné vozne proti pašovaniu

Slovensko 29.8.2009 11:30 administrator Zobrazené: 3487

  Nedávno sme sa z médií dozvedali o problémoch s pašovaním cigariet a iného tovaru z Ukrajiny cez hraničný priechod Maťovské Vojkovce. Zastavenie nákladnej dopravy ukrajinskou stranou a spory, či röntgenový skener ohrozuje zdravie rušňovodičov sa nateraz zažehnali vypnutím skenera z rozhodnutia slovenskej vlády. O tom, že pašovanie z Ukrajiny je pre naše železnice problémom svedčí aj kuriózna úprava troch vozňov Bh zo stanice Humenné, ktorá prebieha v popradskom depe. Vo vozňoch nahradia pôvodné sedadlá laminátové sedačky z vyradených súprav starej tatranskej električky. Pašeráci, ktorí ukrývali kontraband do sedadiel to budú mať sťažené. Upravené vozne budú v prevádzke na osobných vlakoch Čierna nad Tisou – Čop.

Na kontrolu nákladných vlakov, ktoré prichádzajú na Slovensko z Ukrajiny cez hraničný priechod v Maťovských Vojkovciach vybudovala slovenská strana röntgenový skener, ktorý mal zamedziť pašovanie tovaru na hraniciach s Ukrajinou po vstupe Slovenska do schengenského priestoru. Dňa 18. augusta 2009 zastavila Ukrajina premávku nákladných vlakov smerujúcich na Slovensko, pretože podľa ukrajinskej strany skenovacie zariadenie na odhaľovanie pašovaného tovaru ohrozuje zdravie rušňovodičov nadmerným žiarením.

Cez železničný priechod v Maťovských Vojkovciach prejde pri plnej prevádzke denne priemerne 12 nákladných vlakov. Tieto vlaky prevážajú predovšetkým železnú rudu, palivá, drevo, chemické a ropné produkty. Rudu odoberajú okrem podniku U. S. Steel aj oceliarne v Rakúsku a v Česku.

Po dočasnom zastavení prevádzky skenera, o ktorom rozhodla slovenská vláda, obnovila Ukrajina prevádzku nákladných vlakov. O skenere v súčasnosti rokujú experti z oboch krajín a to aj za účasti odborníkov z krajín nezúčastnených na spore. Podľa meraní slovenskej strany i podľa údajov výrobcu skenera, je zariadenie bezpečné.

Pašovanie cigariet „v malom“ cestujúcimi v osobných vlakoch na trase Čop – Čierna nad Tisou je pochopiteľne z iného súdka. Zatiaľčo organizované skupiny dokážu v nákladných vlakoch prepašovať ročne tovar v hodnote státisícov eur, cestujúci majú priestorové limity dané kapacitou osobných vozňov. Pašovanie slúži cestujúcim, najmä ukrajinským občanom, na prilepšenie v často beznádejnej ekonomickej situácii. Zákon však nepovoľuje bezplatné prevážanie tovaru nad colný limit, a preto sa ZSSK v spolupráci s Colnou správou SR rozhodli eliminovať pašovanie tovaru úpravou vozňov.

Úprava, môžeme to nazvať aj prestavba, či rekonštrukcia (čo sa týka kvality jednoznačne smerom nadol – spomeňme obľúbené slovo z počítačov – downgrade) zahŕňa výmenu sedačiek v zastaralých vozňoch radu Bh za laminátové lavice z vyradených „trojčiat“ 420.95. Súčasťou tohto procesu je aj výmena obkladov z umakartu za plexisklo.

Redakcii railpage sa podarilo získať snímky dokumentujúce prebiehajúcu úpravu vozňov Bh v popradskom depe. Ponecháme na našich čitateľoch či takáto forma úpravy osobných vozňov je primeraná súčasnej dobe na začiatku XXI. storočia.

© 2009 redakcia RAILPAGE.NET

Pridajte sa do diskusie!

Žiadny komentár k: ZSSK upravuje osobné vozne proti pašovaniu

thomas16x0 zo dňa 29.8.2009 12:09

[i]röntgenový skener, ktorý bol jednou z podmienok vstupu našej krajiny do schengenského priestoru.[/i]

veru nie. Podminekou je len zaistenie aby sa nič nepašovalo a záleží na krajine aký postup si vyberie. Úplne by v rámci podmienok stačilo riešenie, ktoré sa používa pri vypnutom skeneri – prepichovanie obsahu vozňov tyčami. btw

Reagovať

Adam zo dňa 29.8.2009 12:12

no nechcel by som cestovat na umelich sedackach : no no no: ale je to dobry napad aby nepasovali btw

Reagovať

MATES_362 zo dňa 29.8.2009 14:06

podla mna kludne by stacilo ak by skener ktory je medzi Matovcami a Ukrajinou premiestnili medz Matovce a Vyh.SRT Vojany a tak by sa ukrajinska stana nemohla vyhovarat ze im ozaruje rusnovodicov

Reagovať

kovac zo dňa 29.8.2009 15:32

Tak toto bude ine „pohodlie“ :he: Ale ako fanusik rad by som aspon jednu jazdu takymto voznom chcel otestovat :he:

Reagovať

eminem zo dňa 29.8.2009 15:53

no tých pár kilometrov cez hranice by sa dalo kludne cestovat aj postojačky, takže budôca verzia bude úplne bez sedačiek…..len neviem z čoho budú žit aj ludia na východnom slovensku ked pre mnohých pašovat je jediná možnost živobytia, asi sa budú musiet odtial fakt šeci vysťahovat

Reagovať

peter91 zo dňa 29.8.2009 18:31

Hmm zaujimave ba až komické. Tie sedačky ešte ako tak ujdu ale namiesto umakartu plexisklo ??? Tak toto bude slovenký unikát. Nech tomu daju aj nove označenie Bhee 😀

Reagovať

p_n zo dňa 29.8.2009 20:37

uz aj tak boli tie vozne humusne, no ale teraz…… :good:

Reagovať

Adam zo dňa 30.8.2009 8:46

Bhee je nato slabe ja by som tomu dal Chehe 😆

Reagovať

passion zo dňa 31.8.2009 12:07

Nuž, radšej na lamináte v Bh ako 90km/h na poťahu v 813.

Aj keď toto konkrétne riešenie určite nie je hodné dnešnej doby. Ten kto to vymyslel a navyše aj schválil, sa môže hanbiť. Určite má doma ešte niekde odloženú stranícku knižku. :good:

Reagovať

eminem zo dňa 31.8.2009 21:01

neviem čo vám to vadí tie umelohmotné sedačky
ved sa tam budú vozit aj tak len naši okupanti a vydierači plynovej krízy,
možu byt radi že im do tých sedačiek nedáme klince

Reagovať

tarabcak zo dňa 10.9.2009 15:58

Toto bude výborne pohodlie. :pipi: Takto asi skonči väčšina Bh z Humenného :sorry:

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *