Váš železničný portál
Registrovať sa

ZSSK po takmer 9 rokoch opäť jazdí na linke Bratislava – Komárno

Slovensko 13.12.2020 12:10 Peter Dirga Zobrazené: 3398

Na linke Bratislava – Dunajská Streda – Komárno (trať 131) od dnes po takmer 9 rokoch opäť jazdí Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Pri tejto príležitosti sa dnes (nedeľa 13. 12. 2020) konal tlačový brífing na železničnej stanici v Komárne. Národný dopravca v prvý deň prevádzky na tejto trati vypravil jeden z prvých vlakov za účasti Jaroslava Kmeťa, štátneho tajomníka SR, Bélu Keszegha, primátora Komárna, Karola Martinčeka, podpredsedu predstavenstva a riaditeľa úseku obchodu ZSSK, a slovenskej herečky Évy „Vice“ Kerekes. Do vlaku po ceste pristúpili primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hájos aj primátor Veľkého Medera Gergő Holényi a vo vlaku sa viedli príjemné rozhovory.

 

ZSSK v spolupráci s rakúskymi Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) bude trať obsluhovať minimálne dva roky, ide o prechodné obdobie, počas ktorého Ministerstvo dopravy a výstavy SR (MDV SR) zrealizuje na túto liberalizovanú trať novú súťaž, z ktorej vzíde víťaz na ďalších 10 rokov.

„Teším sa z našej novej vlakovej trasy aj z nášho partnera, ktorého vlakom oddnes budeme na Slovensku ukazovať aj niečo viac ako len Petržalku a Záhorie. Chcem sa pri tejto príležitosti poďakovať predchádzajúcemu prevádzkovateľovi – spoločnosti RegioJet za ich prácu na rozvoji vlakovej dopravy v tomto regióne. Všetkým cestujúcim vo vlaku i na cestách prajem vždy šťastnú cestu, no motoristov v tejto oblasti zvlášť prosím, aby pri prejazde koľajníc mali vždy oči na stopkách,” uviedol Hlubocký.

V úseku Komárno – Bratislava Odb. Letisko sa nachádza veľký počet železničných priecestí – celkovo ich je 51, pričom iba 8 z nich je vybavených závorami a 17 svetelným zariadením.

Od nového cestovného poriadku 2020/2021 (13. 12. 2020) premáva na linke 59 vlakov. V pracovných dňoch je v čase dopravnej špičky medzi Bratislavou a Komárnom 60-minútový takt (základný interval: 2-hodinový takt), v úseku Bratislava – Dunajská Streda 30-minútový takt (základný interval: 1-hodinový takt) a v úseku Bratislava – Kvetoslavov 20-minútový takt.

„Novému, dočasnému dopravcovi veľmi držím palce a rád by som za ministerstvo sľúbil, že urobíme všetko preto, aby sme túto, z pohľadu počtu cestujúcich, slovenskú top trať ďalej vylepšovali. Napríklad aj rekonštrukciou nástupíšť či vypísaním novej, dobre pripravenej súťaže na desaťročnú prevádzku osobných vlakov,“ povedal Kmeť.

 

Na linke Bratislava – Dunajská Streda – Komárno (max. rýchlosť: 80 km/h) budú jazdiť tieto vozidlá:
• HKV 2016 (ÖBB) + 2x osobný vozeň Bdteer (ZSSK) + 2x vložený vozeň Bmpz-I (ÖBB) + riadiaci vozeň Bmpz-s (ÖBB) – celková prepravná kapacita súpravy: 372 miest na sedenie
• dieselmotorové jednotky 840 (ZSSK) – celková prepravná kapacita jednotky: 110 miest na sedenie
• HKV 754 (ZSSK) + 2x osobný vozeň Bdteer (ZSSK) + 2x osobný vozeň Bdtmeer (ZSSK) – celková prepravná kapacita: 364 miest na sedenie

Vozne Bdteer sú vozne s klimatizáciou, vákuovým WC a možnosťou prepravy bicyklov. Vozne Bmpz-I
a Bmpz-s sú bez klimatizácie, majú viacúčelový veľkopriestorový oddiel na prepravu bicyklov a osôb
s obmedzenou možnosťou pohybu. Dieselmotorové jednotky 840 sú nízkopodlažné vozidlá
s klimatizáciou, vákuovým WC a možnosťou prepravy osôb s obmedzenou možnosťou pohybu. Vozeň Bdtmeer je rekonštruovaný vozeň bez klimatizácie. Približne 60 – 70 % radených kapacít bude klimatizovaných a moderných, bez klimatizácie sú len vozne Bmpz-I a Bmpz-s (ÖBB) a Bdtmeer (ZSSK).

 

„Sme radi, že v úzkej spolupráci s naším partnerom ZSSK sa nám podarilo presvedčiť ministerstvo dopravy našou kvalitou, cenou a službami. Je to po prvýkrát, kedy ÖBB budú ponúkať svoje služby v zahraničí ako súčasť zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme,“ uviedla Michaela Huber, členka predstavenstva spoločnosti ÖBB Personenverkehrs AG.

Na trati 131, ktorá je vedená v rámci ZoDSVZ, platí štandardné cestovné ZSSK (vrátane bezplatnej prepravy) podľa Prepravného poriadku ZSSK. Okrem toho na trati platia aj medzinárodné cestovné lístky, ktoré doterajší dopravca nepredával ani neuznával. Pre cestujúcich z Dunajskej Stredy do Viedne ZSSK navyše rozšírila ponuku REGIONAL WIEN TICKET a REGIONAL WIEN TICKET Z100 aj na reláciu Dunajská Streda – Viedeň v cene:
• EUROPA REGIONAL WIEN TICKET: 19 € celé cestovné, 9,50 € polovičné cestovné
• EUROPA REGIONAL WIEN TICKET Z100: 24,80 € celé cestovné, 12,40 € polovičné cestovné

Samozrejme, rovnako ako všade na Slovensku, tak aj na tejto linke platí ponuka REGIONAL, ktorá je určená do vzdialenosti maximálne 60 km (platí pre vlaky kategórie Os a REX), vďaka čomu cestujúci ušetria na cestovnom.

ZSSK sa rozhodla zaviesť SUPERGARANCIU ZSSK na linke Bratislava – Dunajská Streda – Komárno a cestujúcim za meškanie od 60 a viac minút v ich cieľovej stanici garantuje odškodnenie až do výšky
100 % zaplateného cestovného. Vrátenie cestovného sa vzťahuje na takmer všetky meškania, výnimkami sú smrť v koľajisku a nehoda na priecestí.

Ak vlak v dotknutom úseku mešká do cieľovej stanice cestujúceho 60 a viac minút, cestujúci má nárok na odškodnenie:
• pri meškaní 60 – 119 minút vo výške 50 % zo zaplateného cestovného prislúchajúceho na daný vlak a úsek,
• pri meškaní 120 a viac minút vo výške 100 % zaplateného cestovného prislúchajúceho na daný vlak a úsek.

K zlepšeniu pomerov na trati prispieva aj predlžovanie nástupíšť, ku ktorému pristúpil manažér infraštruktúry, Železnice Slovenskej republiky. Prvou lastovičkou je nástupište v Kvetoslavove, ktoré bolo na začiatku decembra predĺžené z pôvodných 120 m na 150 m. Vďaka predĺženému nástupišťu boli po úprave existujúceho chodníka vytvorené nový prístup a šikmá rampa na nástupište, čo umožní aj imobilným cestujúcim ľahší prístup k vlaku. Predĺženie nástupíšť je dôležité z pohľadu radenia vlakov, kedy môžeme „poskladať“ dlhšiu súpravu, a tým odviezť viac cestujúcich.

Vo vlakoch na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno je použitá kombinácia slovensko-maďarských hlásení. Pre ZSSK narozprávala v maďarčine názvy staníc a upozornenia pre cestujúcich známa herečka Éva „Vica“ Kerekes. Na tomto linku https://fb.watch/29ZiUSMmm8/ nájdete jej videopozdrav cestujúcim.

Podrobnosti o linke Bratislava – Dunajská Streda – Komárno sa dozviete tu:
• blog generálneho riaditeľa ZSSK (september 2020): https://dennikn.sk/blog/2055315/ideme-juhom-rakuskym-aj-slovenskym-vlakom/?ref=list
• tlačová správa ZSSK (november 2020): https://www.zssk.sk/aktuality/velke-zmeny-na-trati-bratislava-komarno-cestujuci-sa-budu-od-decembra-vozit-vlakmi-zssk-obb-a-vztahovat-sa-na-nich-bude-supergarancia-zssk/
• informácia ZSSK (december 2020): https://www.zssk.sk/aktuality/na-trati-bratislava-komarno-bude-vo-vlakoch-zssk-zniet-hlas-znamej-herecky/
• cestovný poriadok 2020/2021 platný od 13. decembra 2020: https://www.zssk.sk/wp-content/uploads/2020/12/KCP_Zmena_20201312_SK.pdf

 

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

Pridajte sa do diskusie!

9 komentárov k: ZSSK po takmer 9 rokoch opäť jazdí na linke Bratislava – Komárno

julio zo dňa 13.12.2020 14:36

Popísalo sa na túto tému už dosť chvály i zatratenia. Uvidíme, cestujúci sami rozhodnú čo bolo lepšie, či RegioJet alebo ZSSK/ŐBB. To zistíme onedlho, či cestujúci radšej prejdú znova do áut alebo zostanú vo vlaku.

Reagovať

tratovak zo dňa 13.12.2020 16:33

„túto, z pohľadu počtu cestujúcich, slovenskú top trať “
Pred 10 rokmi to bola trať na zavretie.
Ešte keby tým hore docvaklo, že aj iné trate majú potenciál stať sa top, ale by to chcelo pre to aj niečo urobiť. Ako sa urobilo tu – a to sa zas až toľko neurobilo…

Reagovať

nexak zo dňa 13.12.2020 16:48

Som zvedavý ako dlho budú cez víkend jazdiť kapacitne predimenzovane veľké súpravy. Takú zbytočnú kapacitu RJ teda neponúkal.

Reagovať

Jozef zo dňa 13.12.2020 19:05

Dobrý deň. Nechcem tu pôsobiť za mudrlanta, len chcem pripomenúť, že keď je vládou vyhlásený núdzový stav, tak nie je nutná súťaž dodávateľov.

Reagovať

Peter zo dňa 13.12.2020 20:07

2 hodiny 35 minút trvácna cesta, teda čo to ťahajú parníky? Regiojet tam bol o 20 minút rýchlejší ako i medzi KE BA preprava rychlejšia , ale ZSSK zasa iba 60 tkou, to lenivé ZSSK všetko naťahuje a pritom aj mešká predpokladajme opakované 3 hodinové cestovateľské nervy,, to už prestúpte radšej do autobusov, nech si tam bude voziť tie 3 hodiny len vzduch.

Reagovať

Peter zo dňa 13.12.2020 20:21

Tymto vlakom by cestoval maximalne do DS, do Komarna radsej cez NZ. Tie jazdne doby su ako za „císaře pána“. Za poslednych 50 rokov narodny dopracva nedosiahol ziadny pokrok. Uvidime aky bude dopyt po cestovani vlakom na danej trari po dostavani R7. Ked poklesne, tak cela trat pojde do „Prčič“ cize skonci na rovnakom bode ako pred prichodom RJ. Zaspata a pomala lokalka bez ziadneho progresu.

Reagovať

Dada zo dňa 13.12.2020 21:36

Aj tak som sa nedozvedela za celý čas pôrodného konania, kde a ako si kúpim cestovný lístok – vo vlaku? , nemám internet, tlačiareň, som osoba dávno na penzii( možno 25 rokov)…. A ja som osoba aktívna, zamestnaná, mám super mobil, aj tak tu nikde nedali informáciu, či si môžem kúpiť lístok vo vlaku, alebo kde?

Reagovať

LB zo dňa 14.12.2020 19:03

Proletárska ZSSK to vráti za dva roky do roku 2012.

Reagovať

Urban Transport Lover zo dňa 17.12.2020 14:48

Rozkaz zněl jasně: „Vyhnat RegioJet z trati za každou cenu“
Úkol byl splněn podle zadání….
To že bylo ZSSK levnější POUZE o několik málo centů…. jaksi bije do očí… A navíc na to nemělo ZSSK početně vlaky. A už vůbec né ani ve vzdáleně se podobající kvalitě… No tak si museli pronajmout pár dosluhujících vraků od OBB..
To že se rapidně zhorší kvalita cestování a lidi budou fakt nasraný jim muselo být jasné hned od začátku… A lidi jsou nasraný, fakt nasraný – to nezachrání ani Vica Kerekes a její sexi postavička – která v tý bundě vypadala jak sněhulák..
Bravo pane Hlubocký! Z ČD Vás vyhodili pro neschopnost – tak to teď doj-b-váte u ZSSK… Tleskám!

Reagovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Zadajte správnu hodnotu *